Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczą o życie otyłego. Waży 300 kg

MM
Otyłość to poważna choroba, na którą w Polsce cierpi około 300 tys. osób
Otyłość to poważna choroba, na którą w Polsce cierpi około 300 tys. osób
Lekarze ze Świdnicy walczą o życie 47-letniego pacjenta, który choruje na niewydolność wielonarządową spowodowaną przez chorobliwą otyłość. Medycy szacują, że mężczyzna waży około 300 kilogramów. Szacują, bo zważenie go nie było możliwe.

Walczą o życie otyłego. Waży 300 kg

Mężczyzna leży na materacu na podłodze, bo łóżko nie wytrzymało jego ciężaru i złamało się. Problem był też z transportem chorego do szpitala. Zespół pogotowia ratunkowego o pomoc poprosił strażaków. Ci najpierw przenieśli go na brezentową plandekę, zabezpieczyli specjalnymi pasami i ostrożnie wynieśli z domu. Chory nie zmieścił się w karetce dlatego został do szpitala przywiedziony dużym policyjnym busem.

Jak nam się udało nieoficjalnie ustalić pacjent jest mieszkańcem małej wioski w gminie Marcinowice. Zaczął tyć kilkanaście lat temu. Dwa lata temu ważył już blisko 200 kg, ale był w stanie jeszcze poruszać się i samodzielnie funkcjonować.

Jerzy Guzik, wójt gminy Marcinowice wspomina, że jeszcze rok temu widział mężczyznę i rozmawiał z nim. Miał już problemy z poruszaniem się, ale potrafił nawet wsiąść do auta i przyjechać do urzędu. Zaraz potem przestał wychodzić z domu. Mieszkał na pierwszym pietrze i pokonanie schodów było dla niego problemem.

- Kilka razy namawiałem go by coś ze swoją otyłością zrobił nie tylko jako wójt, ale kolega. To jest bardzo fajny, życzliwy człowiek – mówi Jerzy Guzik. - Proponowałem, że pomogę załatwić operację żołądka, ale on się nie zgadzał. Jego żona i dzieci też wielokrotnie z nim rozmawiali, ale były opory. Nie chciał - dodaje wójt wójt.

Jeśli lekarzom z Latawca uda się podleczyć mężczyznę na tyle, że jego stan pozwoli na przekazanie go do ośrodka zajmującego się leczeniem otyłości, to tak zrobią. - Jestem już po rozmowach z placówkami w Łodzi i Głogowie. Są gotowe go przyjąć – mówi doktor Kubiaczyk.

***
Otyłość jest bardzo ciężką chorobą na którą w naszym kraju choruje około 300 tys. osób. U osób o nadmiernej wadze łatwiej rozwija się duże ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób nowotworowych. Większe jest również ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. Lekarze są zgodni: z otyłością trzeba walczyć nie tylko ze względów estetycznych.

Najskuteczniejszą bronią jest obecnie chirurgia bariatryczna. Stosowane są różne metody operacyjne. Najczęściej jest to tzw. wyłączenie żołądkowe. Efekty leczenia tą metodą znane są od 30 lat - operacja bardzo rzadko skutkuje nawrotem otyłości, daje skuteczne i długotrwałe wyleczenie z cukrzycy.

Coraz częściej lekarze wybierają tzw. resekcję rękawową żołądka. Jest to zabieg stosunkowo prosty technicznie, w dodatku skuteczny - u ponad 80 proc. chorych wyraźnie zmniejsza łaknienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto