Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ał, jak gorąco!!!!!!!........... poparzenia termiczne

[email protected]
Poparzenia termiczne to najczęściej spotykane poparzenia, prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu oblał się gorącą wodą?? Teoretycznie wszyscy znamy zasady udzielania pomocy poparzonemu.

Poparzenia termiczne to najczęściej spotykane poparzenia, prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu oblał się gorącą wodą??

Teoretycznie wszyscy znamy zasady udzielania pomocy poparzonemu. Mam na myśli zasady będące elementem wiedzy potocznej. Bardzo często tego typu "pomoc" oznacza długą rekonwalescencję. Chciałbym zapoznać czytelników portalu z kilkoma podstawowymi zasadami udzielania pomocy osobom poparzonym.

Wyróżniamy trzy stopnie poparzeń:

1 stopień - zaczerwienienie

2 stopień - zaczerwienienie i pęcherze

3 stopień - częściowa martwica tkanki ( spalenizna)

Należy pamiętać, że nigdy wyższy stopień poparzenia występuje z niższymi. Poparzeniu 2 stopnia towarzyszy poparzenie 1 stopnia.

Stopień poparzenia określamy za pomocą tak zwanej reguły dziewiątek lub dłoni.

Reguła dziewiątek dzieli ciało na obszary po 9% powierzchni, w ten sposób bardzo szybko możemy określić ile szacunkowo procent ciała zostało poparzone.

Zgodnie z regułą dłoni przyjmuje się, iż dłoń to jeden procent powierzchni ciała, zatem "licząc ile dłoni poszkodowanego zmieści się na jego poparzeniu" możemy określić obszar oparzenia.

W przypadku poparzenia należy chłodzić miejsce poparzenia, nawet to najmniejsze, aby poparzenie nie rozprzestrzeniało się, przez 30 minut chłodną wodą.

Ważne, aby nie sprawiać bólu poszkodowanemu, dlatego zawsze strumień wody musi padać powyżej poparzenia, w ten sposób chłodna woda "obmywa" poparzone miejsce przynosząc ulgę. Należy dopilnować, aby nie wychłodzić organizmu poszkodowanego, dlatego co jakiś czas należy przerwać schładzanie, aby po chwili znów powtórzyć proces.

Ta zasada obowiązuje wszystkie poparzenia termiczne, bez względu na ich rozległość.

Należy pamiętać o zagrożeniach płynących z poparzenia, dlatego wprowadzono podział na oparzenia ciężkie i lekkie. Poparzeniem ciężkim jest każde poparzenie u dzieci, niemowląt, noworodków, każde poparzenie przechodzące z 2 stopnia, na 3 którego powierzchnia przekracza 20 % powierzchni ciała, oparzenia głowy, twarzy, szyi, dróg oddechowych, krocza tego typu oparzeniami musi bezwzględnie zająć się lekarz.

Pamiętaj, aby wezwać pogotowie w przypadku poparzenia, dyspozytor odbierając zgłoszenie wyjaśni, co należy zrobić.

Nikolo Marcel Kokotiak
Instruktor Pierwszej Pomocy PCK
Numer kompetencji 482/06

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto