Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alergia na pleśń - jak sobie z nią radzić?

abcZdrowie.pl
by matsuyuki / CC BY 2.0 (flickr)
Alergie potrafią być bardzo dokuczliwe. Czy znasz wszystkie sposoby, jak sobie poradzić z uczuleniem na pleśń?

Alergia na pleśń objawia się poprzez kaszel, katar, kichanie, zapalenie zatok czy swędzenie w okolicach oczu i gardła. W ten sposób układ immunologiczny odpowiada na kontakt z zarodnikami, na które jest on szczególnie wrażliwy. Symptomy te potrafią być naprawdę dokuczliwe. Warto więc sprawdzić, jak można przynieść ulgę w takich wypadkach sobie lub bliskim.

Gdzie czyhają alergeny?
Co ciekawe, zarodniki pleśni, czyli niewidoczne gołym okiem grzyby, towarzyszą ludziom od bardzo dawna. Ciemne i wilgotne pomieszczenia stwarzają warunki przyjazne do ich rozwoju. Tym bardziej, jeśli jest je trudno wywietrzyć. Ich największe stężenie będzie występowało więc prawdopodobnie w spiżarkach i piwnicach. Niestety, „cywilizowane” zwyczaje przyczyniły się do tego, że my - jako ludzie - stajemy się coraz bardziej wyczuleni także i na tym punkcie.

Jedzenie, w którym mogą znajdować się takie alergeny, to: sery pleśniowe, produkty drożdżowe, nieprawidłowo przechowywane owoce i warzywa, szampan, wino oraz piwo.

Poza domem, na otwartej przestrzeni, symptomy występują raczej na wiosnę i jesienią. Wówczas temperatura powietrza, jego wilgotność oraz dostępność pożywienia sprzyjają rozwojowi pleśni. Latem ulega on przyhamowaniu, a w zimie pleśń obumiera lub przybiera formę przetrwalnikową.

Jak sobie radzić z objawami alergii?
Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy - nawet jeśli wydaje nam się, że dobrze łączymy je z przyczyną - należy udać się do specjalisty, który je potwierdzi. Gdy alergia na pleśń zostanie już prawidłowo zdiagnozowana, lekarz przepisze odpowiednie leki, które złagodzą lub nawet zupełnie zredukują natrętny kaszel i katar. Niestety, farmakologia sprowadza się jedynie do leczenia objawowego. Nie usuwa natomiast samej alergii i po jej zastosowaniu w dalszym ciągu jesteśmy podatni na nieprzyjemne w skutkach działanie pleśni. Donosowe korykosteroidy mają wygodną postać sprayu. Natomiast leki doustne działają przeciwhistaminowo. Ten związek chemiczny (histamina) znajduje się w komórkach tłuszczowych, a jej uwolnienie i uaktywnienie powoduje wywołanie reakcji alergicznej. Miejscowo (donosowo lub dospojówkowo) stosuje się również kromony.

Badania naukowe dowodzą także, że witamina D może podnieść tolerancję na alergeny oraz niweluje aktywność limfocytów Th2. Dlatego warto jeść tłuste ryby morskie oraz korzystać z dobroczynnego działania promieni słonecznych. Wpływ ten na pewno będzie jeszcze dalej sprawdzany.

Właściwa higiena pomieszczeń
Najlepiej jednak pozbyć się samej pleśni. Pomaga w tym dbanie o higienę pomieszczeń. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości obniża się więc dzięki regularnemu sprzątaniu i wietrzeniu. Dobrymi zwyczajami są również: usuwanie nadmiaru wilgoci oraz systematyczna wymiana filtrów w urządzeniach grzewczych i klimatyzacji tak, aby rzeczywiście spełniały one swoją funkcję. Nie gromadzą się tam zbyt długo zanieczyszczenia. Poza tym warto na bieżąco naprawiać wszystkie nieszczelności oraz opróżniać wiadra z wodą po myciu podłogi, a także natychmiast rozwieszać pranie. Gdy przychodzimy do domu w mokrym okryciu, osuszmy je przed odwieszeniem do szafy pomiędzy inny płaszcze i kurtki. Z kolei z kuchni należy regularnie usuwać resztki jedzenia, by się tam nie rozkładały. Kupowanie dużego zapasu łatwo psujących się produktów żywnościowych zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni. Kiedy jednak ta mimo wszystko wystąpi, do jej usuwania oraz dezynfekcji powinno się używać środków właśnie z takim przeznaczeniem.

Szereg różnych działań powinien wpłynąć na komfort korzystania z domu czy mieszkania oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na pleśń.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto