Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bursztynowy Motyl dla Kingi Choszcz

Maria Wilanowska
Bursztynowy Motyl to marzenie każdego pisarza. Przyznawany jest od 1996 roku. Pomysł takiej nagrody powstał w Bibliotece Raczyńskich, w trakcie uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 r.

Bursztynowy Motyl to marzenie każdego pisarza. Przyznawany jest od 1996 roku. Pomysł takiej nagrody powstał w Bibliotece Raczyńskich, w trakcie uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 r.

Nagrodę tą postanowiono nazwać imieniem największego podróżnika z Poznania. Wręczana jest tylko polskim autorom, za książkę podróżniczą. Piękne statuetki, które dostają laureaci ufundowane są przez pana Wojciecha Kruka.

Dotychczasowymi laureatami są między innymi: Stanisław Szwarc-Bronikowski za książkę "Poszukiwacze zaginionych światów" (1995), Jacek Pałkiewicz "Terra incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki" (1997) i "Po bezdrożach świata" (1997), Marek Kamiński "Moje bieguny: dzienniki z wyprawy 1990-1998" (1998), Beata Pawlikowska "Blondynka w dżungli" (2001), Wojciech Cejrowski "Gringo wśród dzikich plemion" (2003), Elżbieta Dzikowska "Groch i kapusta, czyli Podróżuj po Polsce!" (2005).

W tym roku, po raz czternasty, został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą książkę. Nagroda została wręczona 25 maja w Puszczykowie, w muzeum Arkadego Fiedlera. Tym razem laureatką została Kinga Choszcz, podróżniczka znana z miłości do Afryki.

Kinga Choszcz urodziła się 10 kwietnia 1973 roku. Od dzieciństwa pociągały ją podróże i najdalsze zakątki świata. Pierwszą dalszą wyprawę odbyła jako nastolatka jadąc do Nepalu autostopem. Miłośniczka jazdy na rowerze, była polską koordynatorką Wielkiego Milenijnego Rowerowego Rajdu Pokoju dookoła świata. Zwiedziła m.in. Nowy Jork, Alaskę, Florydę, Kalifornię, niemal całą Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, państwa azjatyckie. Jednak jej wielkim marzeniem była nadal Afryka.

W październiku 2005 roku ruszyła w wyprawę marzeń. W Afryce organizowała warsztaty, konkursy rysowania dla dzieci, uczyła języka angielskiego. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej wykupiła dziewczynkę. Pomogła jej w powrocie do domu i zapewniła edukację w szkole. Niestety zachorowała na malarię mózgową. W Akarze stolicy Ghany, dnia 9 czerwca 2006 roku przegrała z chorobą. Z ostatniej podróży zostały pamiętniki, i na ich podstawie powstała książka "Moja Afryka".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto