18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz być zdrowy? Dużo pij i często opróżniaj pęcherz

Agata Markowicz
fot. Mikołaj Suchan.
Naszym gościem jest dzisiaj dr n. med. Tomasz Koszutski, urolog, ordynator Oddziału Urologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, konsultant wojewódzki ds. urologii dziecięcej. Tematem spotkania są wady wrodzone układu moczowego.

UKŁAD MOCZOWY

To układ, który odpowiada za wytwarzanie i wydalanie moczu z organizmu. W jego skład wchodzą: nerki, moczowód, pęcherz moczowy i cewka moczowa.

Mocz produkowany jest w nerkach poprzez usuwanie z krwi zbędnych substancji (np. mocznika, soli mineralnych). Z nerek przez moczowody mocz przepływa do pęcherza moczowego, gdzie jest gromadzony. Stamtąd, przez cewkę moczową, wydostaje się na zewnątrz.

U człowieka dobowy przepływ moczu pierwotnego przez nerki wynosi średnio 170 l, z czego (w wyniku przesączania i filtrowania w nerkach) wydalane jest średnio 1,5 l.

CO TO JEST WADA WRODZONA

Wada wrodzona to każda nieprawidłowość w rozwoju dziecka, która powstaje na poziomie tzw. organogenezy w rozwoju płodowym (kiedy tworzą się poszczególne organy). Zalążki układu moczowego powstają już w 4. tygodniu życia płodowego. W 6. tygodniu z nerek pierwotnych, rozwijają się już nerki ostateczne, które będą pracowały do końca życia. Generalnie, w 32. tygodniu ciąży dziecko powinno mieć już prawidłowo rozwinięty układ moczowy, jednak trzeba pamiętać o tym, że dojrzewanie czynnościowe poszczególnych elementów tego układu kończy się dopiero w wieku 3-4 lat. To dlatego choroby wrodzone układu moczowego mogą ujawniać się później, w miarę dojrzewania organizmu. U małych dzieci dają o sobie znać w postaci zakażeń dróg moczowych (z wysoką gorączką do 40 st. C, wymiotami, brakiem apetytu, utratą wagi ciała). Natomiast u dzieci nastoletnich (około 12 lat i więcej) - przy wadzie układu moczowego i zastoju moczu - może dojść do bardzo bolesnego ataku kolki nerkowej.

STATYSTYKA ZACHOROWAŃ

Wady wrodzone układu moczowego występują bardzo często, częściej od wad układu pokarmowego czy układu krążenia. Z badań wynika, że 50 proc. patologii, rozpoznawanych przed urodzeniem w obrębie jamy brzusznej, dotyczy układu moczowego. Inna statystyka mówi, że 1 do 3 płodów, na 100 badanych, ma wady wrodzone układu moczowego. Nie wszystkie z tych 3 proc. dzieci trzeba operować - wiele z nich urodzi się w dobrej formie i z czasem praca ich układu moczowego będzie ulegała poprawie, aż do całkowitego unormowania się.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA

Lekarze, w przeważającej większości wypadków, nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dochodzi do powstawania wad wrodzonych w obrębie układu moczowego. Nie ma konkretnego genu odpowiedzialnego za wystąpienie wady - wiadomo jedynie, w jakim momencie rozwoju wady wrodzone w obrębie tego układu powstają i jaki jest mechanizm ich rozwoju.

KIEDY KONIECZNA OPERACJA

Zabieg operacyjny konieczny jest wtedy, kiedy dochodzi do zastoju moczu (tego typu zaburzenia nazywane są uropatiami zastoinowymi). Czasami trzeba operować nawet w łonie matki, albo zaraz po urodzeniu dziecka. Na skutek zalegania moczu istnieje bowiem ryzyko poważnych uszkodzeń w obrębie układu moczowego. Przeszkody w przepływie moczu mogą występować na różnych poziomach, np. tuż przy nerce, w połączeniu między moczowodem a pęcherzem moczowym, w cewce moczowej. Urologia dziecięca jest dziedziną zabiegową rekonstrukcyjną, co znaczy, że lekarze starają się większość wad naprawiać (odtwarzać), a nie usuwać. Jednocześnie robią wszystko, żeby operowane dzieci nie musiały potem żyć inaczej niż ich rówieśnicy. Takie dzieci mogą normalnie chodzić na basen, grać w piłkę, wychodzić na dwór, niezależnie od pogody, itd.%07Jest spora grupa wad, które nie wymagają leczenia operacyjnego, np. dzieci urodzone z jedną nerką (pod warunkiem że jest zdrowa), dzieci urodzone ze źle położoną nerką (wyżej, niżej, bardziej przyśrodkowo, nerki połączone są ze sobą biegunami i wiele innych).

DIAGNOSTYKA

Na obecnym poziomie wiedzy, teoretycznie 100 proc. wad układu moczowego powinno być rozpoznawanych przed urodzeniem. Niestety, tak się nie dzieje - choćby dlatego, że wiele ciężarnych ma utrudniony dostęp do lekarza i specjalistycznej aparatury albo do lekarza nie chodzi w ogóle.

Bardzo ważną rolę w diagnostyce prenatalnej układu moczowego pełni ocena płynu owodniowego, w którym dziecko dojrzewa w łonie matki. Od 10. tygodnia ciąży prawie 100 proc. tego płynu stanowi mocz dziecka, wydalany do jamy otrzewnej. Jeżeli dziecko ma wadę w obrębie układu moczowego (nieprawidłowo funkcjonują nerki), to tego płynu jest mało. Wtedy interwencja chirurgiczna potrzebna jest jak najszybciej - wykonuje się ją wewnątrzłonowo. Ważne jest to dlatego, że dziecko ów płyn połyka, dzięki czemu mogą prawidłowo rozwijać się jego płuca. Gwarantem prawidłowo rozwiniętych płuc są zatem prawidłowo pracujące nerki.

Dr Tomasz Koszutski, urodzony w 1959 r. w Łodzi. W 1978 r. podjął studia w Śląskiej Akademii Medycznej, na Wydziale Lekarskim w Zabrzu, które zakończył stażem podyplomowym w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rudzie Śląskiej w 1984 r.

Od 2005 r. specjalista urologii dziecięcej, wcześniej zrobił specjalizację I i II stopnia z chirurgii dziecięcej.

Tytuł doktora nauk medycznych obronił w 1994 r. W 2002 r. otrzymał certyfikat specjalisty chirurgii dziecięcej, wydany przez European Board in Paediatric Surgery Reg. No. 1113. W 2006 r. uzyskał tytuł Fellow of the European Academy of Paediatric Urology (FEAPU), nadany przez Multidisciplinary Joint Committee of Paediatric Urology.

Karierę zawodową zaczynał w 1985 r., jako młodszy asystent w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bytomiu. W 1986 r. otrzymał etat asystenta w II Katedrze i Klinice Chirurgii Dziecięcej w Bytomiu, ŚLAM w Katowicach. Od 1988 r. pracował w Wojewódzkiej Poradni Urologii dla Dzieci, w Wojewódzkim Zespole Opieki Dziecka i Matki. Pracując w Klinice Chirurgii Dziecięcej, asystował i samodzielnie wykonywał liczne zabiegi chirurgiczne z zakresu urologii dziecięcej, chirurgii noworodka, chirurgii onkologicznej u dzieci.

W 2000 r., wraz z zespołem kliniki Chirurgii Dziecięcej z Bytomia rozpoczął pracę w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki (obecnie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka) w Katowicach.

W 2004 r. został powołany do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii dziecięcej.

W 2007 r., w GCZD wydzielono Oddział Urologii Dziecięcej, w którym pełni do dzisiaj obowiązki ordynatora. Jest to jedna z trzech samodzielnych jednostek urologii dziecięcej w kraju.

Ma na koncie liczne staże i kursy krajowe oraz zagraniczne (m.in. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Zaawansowane operacje laparoskopowe II" Gdynia, Wejherowo 2006 r.; Warsztaty Urologiczne "Operacyjne leczenie spodziectwa" Łódź 2006 r.; kurs Komitetu Edukacyjnego Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej, Tubingen, Niemcy 2001 r.; kurs Komitetu Edukacyjnego Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej, "Paediatric Urology", Praga, Czechy 2005 r., kurs operacyjny z zakresu urologii dziecięcej, Erfurt, Niemcy 2009 r.; kurs "Hypospadias surgery", Wiedeń, Austria 2009 r.).

Aktywnie uczestniczy w licznych sympozjach i kongresach, w kraju i za granicą. Po pobycie szkoleniowym w ośrodkach amerykańskich wprowadził do praktyki w GCZD metodę zewnątrzpęcherzowej operacji odpływu pecherzowo-moczowodowego oraz nową wtedy w naszym kraju operację spodziectwa metodą TIP.

Żona Urszula jest psychologiem, mają dwie córki, starsza jest absolwentką SUM, młodsza - absolwentką licencjatu w Hudersfield University, w Anglii, obecnie studiuje w Akademii Ekonomicznej, w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto