Ciekawostki

Słowiki Król Władysław Jagiełło niezmiernie lubił śpiew słowików. Zamiłowanie to stało się przyczyną jego śmierci, gdyż słuchając w nocy ich treli przeziębił się. W wyniku choroby zmarł 1 czerwca 1434 roku.

Słowiki

Król Władysław Jagiełło niezmiernie lubił śpiew słowików. Zamiłowanie to stało się przyczyną jego śmierci, gdyż słuchając w nocy ich treli przeziębił się. W wyniku choroby zmarł 1 czerwca 1434 roku. Wieść o królu miłującym ptasich artystów przetrwała długo. Podczas uroczystości grunwaldzkich w Krakowie w 1910 roku złożono przed pomnikiem Jagiełły wieniec z napisem "Od słowików medyckich".

Działa

Po raz pierwszy działa saraceńskie huknęły przy oblężeniu Sewilli w XIII wieku. W Polsce już za Kazimierza Wielkiego było słychać o działach, ale bardzo rzadko. W XV w. wzmianki o nich są częstsze. Użyto ich w walce z Krzyżakami pod Grunwaldem oraz przy oblężeniu Malborka. Dopiero w XVI w. nasi ludwisarze zaczęli obok dzwonów odlewać działa i moździerze.

Piwna tradycja

Piwo z dawien dawna było napojem polskim. Legenda mówi, że Piast przygotował jego cebrzyk na postrzyżyny Ziemowita. Napój ten pito przez cały dzień, aż do poduszki. Złożony chorobą papież Klemens VIII ze wzruszeniem wspominał piwo z Warki, aż klęczący obok kardynałowie dodali do litanii nowe wezwanie "sante piva, ora pro eo", co miało znaczyć w wolnym tłumaczeniu "święte piwo, módl się za nami".

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.