Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz ewangelicki w Dzierżoniowie zamieni się w park

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Młodzież z Polski i Niemiec posprzątała cmentarz w Dzierżowniowie
Młodzież z Polski i Niemiec posprzątała cmentarz w Dzierżowniowie Fundacja Krzyżowa
Młodzież posprzątała cmentarz ewangelicki w Dzierżoniowie. Dziś o godz. 16.00 uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. W niedalekiej przyszłości będą tu ławki, alejki i iluminacje. Miasto chce tu urządzić park inny niż wszystkie. To będzie park zadumy. Podoba Wam się ten pomysł?

Przez lata to miejsce przyprawiało o dreszcze. Stare, pochodzące z 1872 roku, poniemieckie cmentarzysko ogrodzono i zamknięto na kłódkę w 1957 roku. Zapomniane zarastało krzakami i bluszczem. Nekropolię odwiedzali głównie okoliczni pijaczkowie i chuligani, którzy demolowali płyty nagrobne, wywracając je i malując swastyki... Dzieła zniszczenia dopełnili szabrownicy i czas.

Poniemieckie, nie nasze
Teren po cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Dzierżoniowie przed laty odziedziczyło miasto. Było to takie kukułcze jajo.

– Wiele takich cmentarzy na Dolnym Śląsku przekazano albo na rzecz Skarbu Państwa, albo samorządom, które nie do końca wiedziały, co z tym zrobić. Myślano wówczas, że to poniemieckie, nie nasze ... – wspomina ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Zdewastowany cmentarz niedaleko centrum kłuł w oczy mieszkańców. – Ale były pilniejsze potrzeby, niż zagospodarowanie tego potężnego, zabytkowego terenu, a pieniędzy w budżecie wiadomo, zawsze brakuje – mówi Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

Teraz to się jednak zmieni. Nekropolią zainteresowała się Fundacja Krzyżowa. Przez kilka dni realizowała tu wyjątkowy projekt, któremu przyświecało hasło „Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia”. Brała w nim udział młodzież z Polski i Niemiec.

Dwudziestu młodych wolontariuszy zbierało śmieci, odnajdowało w chaszczach nagrobki, czyściło je, spisywało i porządkowało. To ważne, bo jak mówi biskup Waldemar Pytel, zaginęły księgi parafialne i nie wiadomo, kto tu spoczywał, czy krewni tych ludzi jeszcze żyją.

Jak dotąd odnaleziono groby m.in. kupca (Carl Friedrich Robert Metzig), właściciela majątku (Carl Niedenführ), inspektora kolei (Gustav Abert) i byłego burmistrza Dzierżoniowa.

– Prace zakończyły się 10 sierpnia. Uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o projekcie finansowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży dziś o godz. 16.00 – mówi Nelly Wacker, koordynatorka projektu z Fundacji Krzyżowa.

Groby w parku
Ale to nie koniec prac. – Od dawna myślimy o tym, jak zdobyć pieniądze na to, by oddać to miejsce mieszkańcom. Chcemy tu stworzyć park, ale o innym niż pozostałe charakterze – zaznacza Rafał Pilśniak.
W ub. roku na zlecenie dzierżoniowskiego urzędu wykonano już najcięższe prace porządkowe, a teraz wyposażono wolontariuszy w narzędzia.

Docelowo miasto chce, aby cmentarz funkcjonował jako park, ale z zachowaniem historii miejsca, czyli grobów.

– Zbierzemy też płyty, które nie wiadomo do którego grobu należą i zgromadzimy je w lapidarium, które będzie iluminowane i zadaszone – opowiada Pilśniak. Zainstalowane zostaną tu także ławki, pojawi się oświetlenie, a alejki zostaną uprzątnięte i odpowiednio przygotowane. Będzie to park zadumy, będzie się można tu wyciszyć, powspominać, pomodlić i zapalić znicz.

Prace porządkowe na cmentarzu dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto