Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest refluks?

[email protected]
Choroba refluksowa polega na zwracaniu zawartości żołądka do przełyku. Do przełyku trafia połknięty wcześniej pokarm, wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawiące.

Choroba refluksowa polega na zwracaniu zawartości żołądka do przełyku. Do przełyku trafia połknięty wcześniej pokarm, wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawiące. Jest to przyczyną pojawienia się przykrych dolegliwości. Najbardziej znaną wśród nich jest zgaga.

Warto wiedzieć, że refluks z żołądka do przełyku występuje sporadycznie u każdego człowieka. Problemem staje się wówczas, gdy dolegliwości są częste. Szacuje się, że od 4 do 7 proc. osób dorosłych ma objawy refluksu.

Zgaga - występuje u około 90 proc. chorych. Cechy charakterystyczne to uczucie dyskomfortu lub bólu, piekącego lub palącego, zlokalizowanego za mostkiem. Te objawy występują po jedzeniu lub w nocy, zwykle samoistnie ustępują. Ból może zmniejszyć się po wypiciu wody czy mleka. Zgaga jest spowodowana zarzucaniem kwaśnej zawartości żołądka do przełyku.

Zwracanie - charakteryzuje się uczuciem goryczy lub kwasu w jamie ustnej.

Zaburzenia w połykaniu - (dysfagia), utrudnienie przechodzenia połykanego pokarmu przez przełyk.

Krwawienie z przełyku - ma postać krwistych lub fusowatych wymiotów. Jest rzadkim objawem choroby. Może być charakterystyczne dla zapalenia przełyku lub innych groźnych chorób.

Przełyk - jest pierwszą częścią przewodu pokarmowego, który ma za zadanie przesunięcie pokarmu do żołądka. Przełyk nie bierze udziału w trawieniu. W części górnej łączy się z gardłem, a w dolnej z żołądkiem. Jest to narząd bardzo plastyczny.

Dolny zwieracz przełyku - mięsień położony przy ujściu przełyku do żołądka. Przy przełykaniu rozszerza się dzięki czemu pokarm przechodzi do żołądka. Gdy to nastąpi ponownie kurczy się, nie dopuszczając do przedostania się pokarmu do przełyku.

Przepona - zespół mięśni oddzielających klatkę piersiową od jamy brzusznej, główny mięsień umożliwiający oddychanie.

Żołądek - narząd leżący w górnej części jamy brzusznej, ma pojemności 1 - 1,5 l. Od przełyku oddziela go dolny zwieracz przełyku. Od dołu żołądek przechodzi w dwunastnicę, od której oddzielony jest również okrężnym mięśniem - odźwiernikiem. Skurcze mięśni żołądka powodują wymieszanie pokarmu z wydzielanym przez żołądek sokiem. Dochodzi do ułatwienia trawienia i przesunięcia zawartości żołądka do dwunastnicy. Komórki ściany żołądka wydzielają m. in. kwas solny oraz enzymy trawienne.

Dwunastnica - pierwsza część jelita cienkiego. Od góry łączy się z żołądkiem. Do części pionowej dwunastnicy uchodzi przewód żółciowy oraz przewód trzustkowy, dostarczając żółć i enzymy trzustkowe. W dwunastnicy kontynuowane jest trawienie tłuszczów, węglowodanów i białka zawartych w pokarmach.

(oprac. na podstawie Portalu Farmaceutyczno-Medycznego)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto