Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujesz miętę?

Agata Markowicz
Czy wiesz, że... Słowo mięta sięga historią głębokiej starożytności. Wówczas zalecano ją na pryszcze, ropnie, mdłości, wymioty, żółtaczkę, bóle głowy. Uczniowie rzymskich filozofów nosili na skroniach wieńce z mięty ...

Czy wiesz, że... Słowo mięta sięga historią głębokiej starożytności. Wówczas zalecano ją na pryszcze, ropnie, mdłości, wymioty, żółtaczkę, bóle głowy. Uczniowie rzymskich filozofów nosili na skroniach wieńce z mięty wierząc, że ta pobudza mózg do lepszego myślenia. Pliniusz Starszy zalecał napar z mięty jako środek łagodzący migrenę. Muzykalni benedyktyni popijali herbatę miętową wierząc, że nadaje ona głosowi czystość i słodycz brzmienia. Homer pisał o robotnikach, którzy przed wizytą gości nacierali stoły miętą, będącą wówczas symbolem serdeczności. Miętę pieprzową zalecano jako lek uspokajający i przeciwbólowy. Miętę kędzierzawą przykładano do piersi karmiącej matki, by wstrzymać u niej laktację.

Jej walory smakowe docenili Anglicy. Sos miętowy jest tak samo popularny jak pudding śliwkowy. Podaje się go na zimno, jak i na gorąco, do pieczeni baraniej czy ryb z rusztu. Drobno posiekane listki mięty dodawane są do twarogów, jogurtów, zielonej sałaty i szpinaku.

Mięta nadaje się też doskonale do przyrządzania napojów – także tych z dodatkiem alkoholu. W wielu krajach popularne są miętowe wódki, likiery i poncze. Do historii przeszedł ulubiony koktajl Ernesta Hemingwaya „Mohito”, którym pisarz miał zwyczaj raczyć się w małej kubańskiej kafejce w Hawanie (dla zainteresowanych – przepis niżej).

NAJCZĘŚCIEJ UPRAWIANA w Polsce mięta pieprzowa (Mitcham), zwana też czarną, jest godna polecenia – ze względu na zawartość olejku miętowego i niepowtarzalną kompozycję zapachową. Ale są też inne cenione odmiany mięty. W Niemczech i w kilku innych krajach popularny jest gatunek Pallescens, o czystej zielonej barwie liści.

Niestety, większość z nas smak tego ziela kojarzy tylko z herbatką, gumą do żucia i wyrobami przemysłu cukierniczego. A to znaczy, że nie poczuliśmy jeszcze prawdziwej mięty i najwyższa pora, aby tego specyjału zakosztować. Wystarczy zasadzić miętę w ogródku, bo dziko rosnąca nie ma tak wielu walorów smakowych. A potem, korzystając z przepisów, które podajemy, zacząć kulinarne eksperymenty.

MIĘTA NALEŻY DO NAJBARDZIEJ WSZECHSTRONNYCH i najczęściej stosowanych ziół w lecznictwie. I to od starożytności. Stosuje się ją w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, kolce jelitowej, przy braku apetytu.

– Walory herbatki miętowej poznał każdy. Ale wyśmienita na wszystkie wyżej wymienione dolegliwości jest także własnej roboty nalewka. Są tacy, którzy nie mogą oprzeć się jej smakowi, i dlatego przestrzegam, że w żadnym wypadku nie wolno jej przedawkować – uczula Barbara Pelczar z Instytutu „Biomat” w Katowicach.
– Napar z liści mięty to najlepszy domowy środek na poprawę trawienia, wzdęcia i nudności. Pita przed posiłkiem wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Pita po posiłku działa żółciopędnie i rozkurczowo. Podana z lodem i sokiem z cytryny doskonale gasi pragnienie – mówi Barbara Pelczar. – W bólach migrenowych może pomóc mocny napar z mięty i 20-, 30-minutowy odpoczynek w pozycji leżącej. Dodana do kąpieli odświeża i usuwa zmęczenie.
WALORY MIĘTY dawno temu odkrył przemysł kosmetyczny. Aromatyczny olejek miętowy znalazł zastosowanie przy produkcji past do zębów, dezodorantów, wód kolońskich i środków do kąpieli.

Przepisy na proste i zdrowe przysmaki z dodatkiem mięty
Angielski sos miętowy (do baraniny)

2-3 łyżki sproszkowanej mięty skropić sokiem z cytryny, utrzeć na papkę, rozcieńczyć wodą, posolić.

Puree ziemniaczane do baraniny i tłustej wieprzowiny
1 kg ziemniaków ugotować, ugnieść
Dodać 2 łyżki śmietany, 5 dkg masła, 2 żółtka, sól do smaku. Posypać drobno posiekaną miętą.

Kule serowo-miętowe do piwa
– rozdrobniony biały ser
– 1-2 żółtka
– świeże liście mięty
– sól, pieprz
Uformować niewielkie kulki. Piec krótko w piekarniku w temp. ok. 120 st. C.

Koktajl Mohito
(ulubiony napój E. Hemingwaya)

Miałki cukier – 1 łyżka, sok z cytryny – ok. 7 g wymieszać. Dolać kieliszek Hawana Club (58 g) lub innego alkoholu (np. wódki), wrzucić kilka kostek lodu. Przelać do wysokiej szklanki, dopełnić wodą sodową, dodać 2 krople goryczki (np. piołunówki), dorzucić gałązkę mięty.

Napar miętowy
(przeciw dolegliwościom żołądka, jelit i trzustki)
Dwie łyżki mieszanki ziołowej, w której skład wchodzą: (po 50 g) mięta pieprzowa, ziele tysiącznika, korzeń mniszka lekarskiego oraz łopianu, zalewamy 500 ml wody i doprowadzamy do wrzenia. Po 5 — 10 minutach przecedzamy. Pijemy rano i wieczorem.

Nalewka
(doskonała na trawienie)
100 g suszonych liści zalewamy 0,5 litra 70-procentowego spirytusu i odstawiamy na co najmniej 7 dni. Pijemy 10 do 20 kropli trzy razy dziennie w zaburzeniach trawienia, jako środek żółciopędny i po jedzeniu w bólach brzucha, wzdęciach, zgadze, przy odbijaniu, nerwobólach, bólach stawowych i mięśniowych, a także jako środek uspokajający.
Uwaga! Nalewki nie wolno przedawkować.


Mięta w środku

Podstawową substancją czynną zawartą w mięcie jest olejek eteryczny, zawierający głównie mentol (powyżej 50 proc.), ponadto około 20 proc. mentonu i do 5 proc. estrów mentolu; z innych substancji w mięcie znaleziono także flawonoidy, gorycze i garbniki, kwasy organiczne, pektyny, witaminy (prowitaminy A i C) oraz sole mineralne (m. in. potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, mangan, miedź i molibden).

Na co działa?
* zaburzenia trawienne, zwłaszcza bóle brzucha * wzdęcia * brak łaknienia *stany nieżytowe przewodu pokarmowego * nieprawidłowa fermentacja * złe trawienie tłuszczów * kolka jelitowa * stany skurczowe przewodu pokarmowego * schorzenia wątroby i dróg żółciowych * zapalenie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych * lekka niewydolność wątroby * zmniejszone wytwarzanie żółci.
Pomocniczo przetwory z mięty stosowane są w kamicy żółciowej i żółtaczce oraz w okresie rekonwalestencji po przebytym zapaleniu wątroby.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto