Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego dzieci powinny przyjmować witaminę K?

abcZdrowie.pl
by paparutzi / CC BY 2.0 (flickr)
Czy wiesz, co jest najlepszym źródłem witaminy K? Sprawdź, czym grozi jej niedobór u twojego dziecka.

W trosce o prawidłowy rozwój swojego malucha rodzice starają się wzbogacić jego dietę o różne witaminy i minerały. Dowiedz się, dlaczego w okresie niemowlęcym duże znaczenie ma suplementacja witaminą K i czym grozi jej niedobór u twojego dziecka.

Dlaczego suplementacja witaminą K jest tak ważna w przypadku dzieci?

Witamina K to grupa związków chemicznych, których źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. W mniejszym stopniu są wytwarzane również przez florę jelitową. Witamina K wpływa na krzepliwość krwi i zapobiega krwawieniom z narządów wewnętrznych. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jej zbyt mała ilość w organizmie może utrudnić gojenie się ran oraz powodować biegunkę.

Najbardziej narażone na niedobory tej witaminy są niemowlęta, w przypadku których wskazana jest dodatkowa suplementacja. Z czego to wynika? Mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości tej witaminy. Poza tym układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany na jej syntezę w jelicie grubym. W związku z tym dzieciom zaraz po porodzie podaje się określone dawki tej witaminy domięśniowo. W przypadku noworodków i niemowląt karmionych piersią poza tą jedną dawką konieczne jest podawanie witaminy K aż do ukończenia 3. miesięcy. Z kolei dzieci karmione sztucznie nie potrzebują dalszej suplementacji. Niedobór witaminy K w przypadku niemowląt powoduje nabytą osoczową skazę krwotoczną, która może wystąpić już w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Z kolei 2–3 miesiące po porodzie może pojawić się jej późna postać o ciężkim przebiegu klinicznym. Choroba może objawiać się m.in. w postaci wymiotów z krwią, krwawieniem z pępka oraz przewodu pokarmowego.

Czym grozi niedobór lub nadmiar witaminy K?

Niedobór witaminy K poza chorobą krwotoczną może mieć wiele innych poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia dziecka. W przypadku starszych dzieci jej niedobór może być związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego, np. w wyniku silnego zatrucia lub kuracji antybiotykami, które osłabiają naturalną florę jelitową, a tym samym syntezę tej witaminy. Może to powodować krwawienie z nosa lub układu pokarmowego. Skutkiem niedoboru witaminy K mogą być także problemy z krzepliwością krwi, układem nerwowym oraz częste występowanie infekcji bakteryjnych. Dodatkowo niewystarczająca ilość tej witaminy w organizmie może być przyczyną celiakii oraz powodować zaburzenia trawienia. Równie niebezpieczny jest także nadmiar witaminy K w organizmie. Jej przedawkowanie grozi wystąpieniem żółtaczki i niedokrwistości oraz może powodować uszkodzenia tkanek mózgu. W związku z tym dodatkowa suplementacja w każdym przypadku powinna być konsultowana z lekarzem, który pomoże ustalić indywidualne dawki.

Co jest najlepszym źródłem witaminy K?

W przypadku starszych dzieci głównym naturalnym źródłem witaminy K jest dieta wzbogacona o warzywa liściaste i ciemnozielone. Jej duże ilości występują m.in. w sałacie, brokułach, kalarepie oraz szpinaku. Można ją także znaleźć w pomidorach, kalafiorze oraz truskawkach. Warto urozmaicić jadłospis swojego malucha o tego typu produkty. Dobrym pomysłem jest spożywanie jogurtów oraz kefirów, które przyspieszają produkcję tej witaminy w jelitach. W przypadku gdy twoje dziecko niechętnie sięga po warzywa, można rozważyć ewentualną suplementację, ale pod stałą kontrolą specjalisty. Źle dobrane dawki tej witaminy mogą bowiem przyczynić się do różnych dolegliwości zdrowotnych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto