Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre i właściwie zamontowane okna uchronią nas od ulicznego zgiełku

Monika Kaczyńska
Właściwości izolacyjne okien może zniweczyć zły montaż
Właściwości izolacyjne okien może zniweczyć zły montaż Fot. archiwum
Mieszkania w ścisłych centrach miast mają swoich amatorów. Często jednak mankamentem takiej lokalizacji jest silny hałas, dający się we znaki zwłaszcza w zwartej zabudowie, gdzie pierzeje domów działają jak pudło rezonansowe. Zamknięte okna izolują akustycznie, ale standardowe są często niewystarczające. Wtedy w sukurs przychodzą rozwiązania do zadań specjalnych.

Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję, trzeba wroga dobrze rozpoznać, czyli po prostu zmierzyć siłę hałasu i dobrać okna o odpowiednim poziomie izolacyjności akustycznej. Takie badanie trzeba zlecić (i za nie zapłacić), jednak biorąc pod uwagę, że pomyłka oznacza wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych bez pożądanego efektu, nie warto oceniać hałasu na ucho.

Czytaj także: Jak skutecznie wyciszyć nasze mieszkanie i uchronić się przed hałasami z zewnątrz

W większości przypadków możemy założyć, że poziom hałasu dochodzącego z ulicy nie przekracza 90 dB. Są to już bardzo głośne dźwięki, spotykane na bardzo ruchliwych ulicach w centrach dużych miast. Dla porównania odgłos młota pneumatycznego to zaledwie 10 dB więcej.

Kiedy znamy już natężenie hałasu z ulicy, trzeba zdecydować jaki jest poziom akceptowalny przez nas w pomieszczeniach. Według obowiązującej obecnie w budownictwie i projektowaniu normy w ciągu dnia nie powinien on przekraczać 40 dB, a w nocy 30 dB - wartości te odpowiadają cichej rozmowie i tykaniu zegara. Poziom pożądanej przez nas izolacji akustycznej to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu a wartością przez nas akceptowaną.

Do tego należy jeszcze doliczyć tzw. poprawkę obiektowo-montażową, która może się wahać od 2 dB do 9 dB. Przy założeniu, że hałas z ulicy to około 75 dB, odjęciu od tej wartości pożądanego przez nas hałasu w pomieszczeniu na średnim poziomie 35 dB i dodaniu uśrednionej poprawki montażowej na poziomie 5 dB, otrzymujemy pożądany przez nas poziom izolacji akustycznej okna wynoszący 45 dB.

Standardowe okna mają wskaźnik izolacyjności akustycznej na poziomie 30 dB. Zamontowanie ich w mieszkaniu przy ruchliwej ulicy może w praktyce oznaczać, że przez cały dzień będziemy narażani na dźwięki o natężeniu ok. 60 dB, co odpowiada pracującemu odkurzaczowi. W takiej sytuacji warto zdecydować się na okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, dochodzącej do 45 dB.

Zobacz też: Fakty i mity na temat okien

Często są one wyposażone dodatkowo np. we wbudowane między szyby żaluzje, które oprócz izolowania od dźwięków chronią przed słońcem.

Niektóre modele okien, np. Internorm, posiadają także wbudowany w okna moduł fotowoltaiczny zasilający zdalnie sterowaną żaluzję. Wysoką izolacyjność akustyczną zapewnia im technologia polegająca na zamocowaniu szyb na całym obwodzie. Gwarantem prawidłowego działania okien o wysokiej izolacji akustycznej jest ich prawidłowy montaż. Dlatego decydując się na taki zakup warto skorzystać z autoryzowanej firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto