Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi - jak żyć z cukrzycą?

abcZdrowie.pl
by .v1ctor Casale. / CC BY 2.0 (flickr)
Cukrzyca jest chorobą, z którą zmagamy się do końca życia. Jak wygląda życie z cukrzycą?

Trzustka osoby chorej na cukrzycę nie wytwarza insuliny lub wytwarza ją, ale nie działa prawidłowo. Insulina jest hormonem, odpowiedzialnym za wychwytywanie glukozy we krwi i magazynowanie jej w organizmie. Zbyt duży poziom hormonu w krwiobiegu prowadzi do uszkodzeń układów krwionośnego i nerwowego. Cukrzycy nie można całkowicie wyleczyć, więc konieczne jest życie z chorobą. O tym, w jaki sposób schorzenie wpływa na życie pacjentów opowiada dietetyk, mgr inż. Emilia Kołodziejska.

Przyczyny i zapobieganie cukrzycy

Jak podaje ekspert, wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy. „Cukrzyca typu I polega na tym, że układ odpornościowy niszczy komórki produkujące insulinę” – tłumaczy specjalistka. Wskutek braku insuliny w organizmie konieczne staje się dostarczenie jej z zewnątrz. Autoagresja ta powodowana jest czynnikami genetycznymi, a także wirusami, bakteriami, alergenami i lekami.

Czy przed chorobą można się uchronić? „Jak dotąd nie udało się znaleźć w pełni skutecznego i pewnego sposobu na zapobieganie cukrzycy typu I, możemy jednak zrobić bardzo wiele, jeżeli chodzi o zapobieganie cukrzycy typu II” – zaznacza dietetyk. W chorobie tej insulina jest produkowana, jednak jest jej za mało albo jest nieskuteczna. „Czynnikami wpływającymi na powstawanie cukrzycy typu II są: otyłość, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, fast food’ów, słodyczy, tłustego i smażonego mięsa, dużej ilości tłuszczu” – wylicza mgr inż. Emilia Kołodziejska. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość, która zwiększa ryzyko choroby aż trzykrotnie. Jak podaje specjalistka, aby zapobiec cukrzycy typu II należy zadbać o zdrowy styl życia – właściwą dietę i odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

„Cukrzycy nie można wyleczyć, ale można w znacznym stopniu spowolnić jej przebieg i uniknąć groźnych powikłań” – podkreśla ekspert. Szczególnie zalecana jest właściwa dieta i aktywność fizyczna. Cukier i tłuszcz w diecie zastąpić należy owocami i warzywami. Jak dodaje dietetyk, istotne są także regularne badania lekarskie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Warto monitorować także ciśnienie tętnicze, ponieważ osoby z nadciśnieniem częściej zapadają na cukrzycę, a także zaprzestać palenia papierosów.

Wpływ cukrzycy na życie chorego

Zdaniem ekspert, choroba nie musi przeszkadzać w normalnym życiu. „Obecny stan medycyny i wiedzy pozwala na to, aby osoby z cukrzycą żyły nadal pełnią życia” – tłumaczy specjalistka. Aby życie to były łatwiejsze, należy regularnie kontaktować się z lekarzem oraz dietetykiem. „Pozwala to uniknąć wielu błędów, które mogą kosztować zdrowie lub nawet życie” – mówi mgr inż. Emilia Kołodziejska. Należy także pamiętać, że dobry specjalista orientuje się w najnowszych doniesieniach naukowych, w związku z czym może zasugerować choremu dobre rozwiązania. „Bardzo ważne jest również pogłębianie swojej wiedzy na temat cukrzycy, aby nauczyć się żyć komfortowo z tą chorobą” – dodaje specjalistka.

Wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona choroba nie wyklucza aktywności fizycznej, a nawet sportów wyczynowych. Ważne jest jednak, aby program treningu dopasowany był do potrzeb chorego.

Jeżeli kobieta chorująca na cukrzycę pragnie zajść w ciążę, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni stan zdrowia pacjentki. Choroba nie jest jednak przeciwwskazaniem do posiadania potomstwa. Jeżeli przed podjęciem tej decyzji chora stosowała doustne leki przeciwcukrzycowe, w czasie ciąży konieczne będzie przejście na terapię insuliną. Do porodu powinna ona pozostawać pod opieką diabetologa.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto