Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi - nauka czystości

[email protected]
Zagadnienie to jest tylko pozornie proste. Częste błędy przy nauce czystości mają wpływ na późniejsze życie psa. Niestety największym błędem jest słuchanie porad sąsiadów lub właścicieli psów, którzy uważają, iż wiedzą ...

Zagadnienie to jest tylko pozornie proste. Częste błędy przy nauce czystości mają wpływ na późniejsze życie psa. Niestety największym błędem jest słuchanie porad sąsiadów lub właścicieli psów, którzy uważają, iż wiedzą wszystko na ten temat i są nieomylni. O szybkim końcu problemu załatwiania się psa w niewłaściwych miejscach decyduje systematyczność, zapobiegliwość i zdrowy rozsądek.

Psa uczymy załatwiać się w domu (na gazety) lub na dworze.

NIE można uczyć tych dwóch rzeczy naraz.

Proszę pamiętać, że:
- szczenię musi się załatwić, kiedy tylko się obudzi i tuż przed pójściem spać;
- należy pieska „wysadzić” na gazetę lub wyjść na dwór, kiedy się obudzi, kiedy skończy jeść lub skończy się bawić;
- jeżeli piesek lubi się chować w domu i załatwiać swoje potrzeby w miejscach nieodpowiednich, musi być pod nadzorem;
- stosuj pochłaniacze zapachów, ale nie używaj środków z amoniakiem!
- jeżeli złapiesz swojego pupilka na „gorącym uczynku” to uderz ręką w ścianę, zaklaszcz lub rzuć łańcuszek dźwiękowy, albo puszkę dźwiękową (może być po coli napełniona czymś brzęczącym) - kara od Pana Boga a nie od kochającego pana. Następnie przenieś psa na właściwe miejsce. Kiedy skończy to, co zaczął, pochwal go serdecznie;
- NIGDY NIE ZANURZAJ psu nosa w jego odchodach. NIGDY nie krzycz na niego i NIE BIJ GO ! Kara powoduje nie tylko utrwalanie tego złego nawyku, ale również w przyszłości będzie miała negatywny wpływ na psychikę psa. Pamiętaj, że to jeszcze dziecko, które popełniło błąd, a nie solidne wykroczenie!
- Trzymaj się regularnego układu spacerów, nawet w dni wolne od pracy – pies zacznie czekać na wyjście i na spacerze załatwi swoje potrzeby fizjologiczne we właściwym czasie Nauka dla psów mieszkających w blokach Nauka w tym przypadku jest trudniejsza. Należy najpierw przyjąć zasadę wysadzania na gazety, a potem wychodzenia na dwór.

Pies chowany w bloku później zrozumie, o co chodzi z tym wychodzeniem na dwór, ponieważ kiedy złapiemy go na „gorącym uczynku”, musimy wziąć klucze, wybiec z mieszkania i zamknąć drzwi, potem łapać windę lub biec piechotą po schodach, otworzyć zacinające się ciężkie drzwi na parterze i wybiec zdyszani na dwór.
Po tym czasie pies zapomina, po co wyszedł, a raczej wybiegł ze swoim właścicielem na dwór.Przy nauce wysadzania na gazety znajdź miejsce w domu, które łatwo można sprzątnąć i które jest tak usytuowane, że szczenię może się kręcić zanim się załatwi. Pod gazetami najlepiej położyć coś plastikowego, aby zapobiec powstawaniu plam i utrzymywaniu się przykrego zapachu.

Nie czyść zbyt dokładnie tej „ubikacji”. Zmieniaj gazety, ale połóż je na podłodze nie myjąc jej. Pies na początku nauki musi czuć, które miejsce jest jego toaletą.

Kiedy wysadzasz pieska na gazety i zacznie On się załatwiać, to chwal Go serdecznie i bądź zachwycony jego inteligencją. Odpowiednia pochwała szybko nauczy szczeniaka gdzie ma się załatwiać. Kiedy zaczniemy naukę załatwiania na dworze NIE WOLNO już stosować gazet w domu. Jeżeli mamy domek z ogrodem uczymy psa załatwiania się na dworze już od pierwszych dni pobytu w naszym domu. Nie czekamy na koniec szczepień.

Co robić, gdy musisz iść do pracy na 8 czy 10 godzin ???

Jeżeli tak pracujesz, to trzeba znaleźć rano czas na spacer i zabawę psa. Po całej nocy energia będzie go rozsadzała. Jeśli nie możesz wyjść z pracy podczas dnia to MUSISZ mieć osobę, która będzie wyprowadzać regularnie psa podczas Twojej nieobecności.
Jeżeli to niemożliwe to powinieneś bardzo dobrze się zastanowić czy w tym okresie Twojego życia powinieneś decydować się na psa.

Pamiętaj:
- nagradzaj szczeniaka i chwal, jeżeli załatwi się w odpowiednim miejscu lub po wyjściu na dwór;
- nie bij go i nie stosuj kar za to przewinienie – zafundujesz psu stresy na przyszłość i znacznie przedłużysz okres nauki czystości.

Poniżej kilka najczęściej spotykanych zjawisk.
Szczenię zjada kał

Nikt nie wie tak naprawdę, dlaczego to robi. Nieraz jest to spowodowane zbyt bogatą karmą lub odwrotnie - złym jedzeniem, lub monotonnym np. podawanie tylko gotowych karm.
Czy Ty zawsze chciałbyś jeść tylko zdrowe pastylki ???
Należy pilnować psa, ale kaganiec nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w przyszłości ma to zgubny wpływ na psychikę psa.

Można spryskać kał jednym ze środków dostępnych w sklepach np. Bitter Apple, ale pamiętaj, że pies nie może widzieć, co robisz!

Pies uporczywie załatwia się nie tam gdzie trzeba
Pies lubi sam wybierać miejsce na swoją toaletę. Niestety często jest to miejsce najmniej odpowiednie. Prawdopodobnie nieświadomie sam do tego doprowadziłeś zbyt ostro reagując na niewłaściwe załatwianie się Twojego „milusińskiego”.

Najlepiej zaraz odstawić gazety i zacząć naukę załatwiania się na dworze, mimo, że szczepienia jeszcze nie zakończone. Na miejsce w domu, w których się załatwiał zastosuj pochłaniacz zapachów lub naftę oczyszczoną albo tran po uprzednim dokładnym umyciu. Następnie usiądź w pobliżu „miejsca przestępstwa” razem z psem (najlepiej na smyczce), trzymaj go blisko siebie, baw się z nim i daj mu tam zjeść. Będąc razem z psem w miejscu przewinienia, nie każesz go – dajesz mu tylko do zrozumienia, że jest na swoim terenie. Bardzo rzadko się spotyka, aby pies zanieczyścił miejsce, w którym musi przebywać. Nie wolno pokazywać tego miejsca i wypominać psu jego winę np. słowami „coś ty tu zrobił” czy „niegrzeczny, brzydki pies” lub coś gorszego!!! Szczególnie nie wolno krzyczeć i karcić psa – to tylko wywoła odwrotny skutek.

Szczenię nie chce się załatwiać na dworze
To częsty problem, bo niby dlaczego ma się skupić na załatwianiu, kiedy świat jest taki interesujący.
Przyczyną może być też, że kiedy szczenię ma zamiar się załatwić po raz pierwszy, drugi lub trzeci "COŚ" go wystraszyło. To mógł być przejeżdżający samochód, petarda, tramwaj czy motocykl, a nawet nasze kichnięcie czy kaszel. Sk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto