18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotujcie z nami. Szybko i smacznie

Janusz Pawul
Bigos po jeleniogórsku
Bigos po jeleniogórsku
Pyyycha! Po zgorzelecku i po jeleniogórsku

Bigos Jeleniogórski
Składniki: 1 kg kapusty kiszonej i główka słodkiej, 1 kg żeberek, 20 dkg boczku wędzonego, śliwki i grzyby suszone, pieprz, sól, powidła śliwkowe, 1/2 szklanki czerwonego wina, pół słoika przecieru pomidorowego, tymianek, majeranek. Mięso nacieramy przyprawami i odstawiamy na noc. Grzyby moczymy na noc, śliwki suszone też. Kapustę kiszoną kroimy, gotujemy zalewając wodą z grzybów. Gotujemy kapustę słodką, łączymy z kiszoną. Kroimy boczek i smażymy z żeberkami, dodajemy do kapusty. Dusimy. Dodajemy pokrojone w paski grzyby i śliwki. Na koniec przecier pomidorowy, powidła i wino. Odstawiamy na dzień, potem przygrzewamy i doprawiamy solą i pieprzem.
Anna z Jeleniej Góry

Pierogi z kozim serem
Składniki: 0,30 dkg sera koziego z gospodarstwa ekologicznego, gotowe ciasto francuskie.
Ser rozdrabniamy. Można go odrobinę posolić i dodać ziół, ale nie jest to konieczne. Bez przypraw smak koziego sera będzie mocniejszy. Gotowe ciasto francuskie rozkładamy na oprószonej mąką stolnicy i rozwałkowujemy na cienki plastry. Wycinamy szklanką okrągłe placuszki. Nakładamy ser na połowę placuszka, zawijamy, dociskamy palcami. Gotowe pierożki układamy na papierze pergaminowym. Możemy posmarować roztrzepanym żółtkiem. Pieczemy w piekarniku o temperaturze 180 stopni Celsjusza przez ok. 15-20 minut. Podajemy np. z zsiadłym mlekiem albo kefirem.
Beata Czystołowska

Cepeliny staropolskie
Składniki: 1 kg ugotowanych ziemniaków, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, szklanka maki pszennej, 2 jaja, sól, pieprz. Z tych składników wyrabiamy ciasto. Na farsz potrzebujemy 0,5 kg mięsa mielonego, do którego dodajemy podsmażoną cebulkę, surowe jajko, majeranek, pieprz, sól i wyciskany czosnek do smaku. Z ciasta ziemniaczanego robimy kulki wielkości szklanki, rozpłaszczamy je i nakładamy łyżkę farszu mięsnego. Zaklejamy mięso ciastem. Nadziane farszem cepeliny obtaczamy w mące i wrzucamy do wrzątku. Gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut. Podajemy z wytopionym boczkiem z cebulką i surówkami lub kapustą zasmażaną.
Przepis z restauracji Piwnica Staromiejska w Zgorzelcu

Sałatka staropolska
To danie, które możemy przygotować błyskawicznie. Jest wspaniałą przystawką, ale dla tych, którzy dbają o smukłą sylwetkę, może być z powodzeniem pełnowartościowym posiłkiem. Na jedną porcję sałatki potrzebna jest 1/3 główki sałaty lodowej, pomidor pokrojony w cząstki, jajko na twardo pokrojone w cząstki, szynka ok. 5 dkg pokrojona w paski, kukurydza gotowana (z puszki) ok. 5 dkg, kiełki słonecznika ok. 30 g, starty żółty ser ok. 50 g. Sałatę drzemy, pomidorem i jajkiem dekorujemy dokoła półmisek. Pozostałe składniki mieszamy i polewamy sosem winegret.
Przepis pochodzi z restauracji Piwnica Staromiejska w Zgorzelcu

Żeberka po łużycku
Na 4 porcje pieczonych żeberek potrzebujemy ok. 1, 4 kg surowych, ładnych, mięsnych żeberek. Dzień przed ich przygotowaniem, poporcjowane żeberka przyprawiamy przyprawami do mięs i ziołami, pokrojonym drobno czosnkiem i skrapiamy olejem.
Na drugi dzień pieczemy w tej marynacie około godziny w piekarniku rozgrzanym początkowo do 160 stopni Celsjusza, potem zmniejszamy temperaturę do 130 stopni. Żeberka podajemy z ugotowaną na twardo fasolką szparagową, którą owijamy plastrami parzonego boczku i zarumieniamy na patelni.
Takie żeberka po łużycku można zjeść w restauracji Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu

Żurek staropolski
Na 10 porcji potrzeba litr zakwasu. Na zakwas bierzemy 360 g mąki żytniej, 40 g żytniego chleba, 20 g czosnku, 20 g cukru i 800 ml wody. Wszystkie składniki zalewamy wodą i odstawiamy na min. 3 dni. Im dłużej tym ostrzejszy ma smak. Potrzebujemy także 1/2 kg białej kiełbasy, 30 dkg kiełbasy śląskiej i startą włoszczyznę (por, seler, marchew, pietruszka). Wszystko razem gotujemy dodając kilka ząbków czosnku, ziele angielskie, liść laurowy i sól. Dodajemy do smaku pieprz i majeranek. Pod koniec gotowania zaprawiamy 1/2 litra śmietany (30%). Żurek zagęszczamy, według uznania, mąką.
Przepis z restauracji Piwnica Staromiejska w Zgorzelcu

Jeśli znacie fajne przepisy na smaczne i proste dania, przesyłajcie je do nas. Wszystkie opublikujemy. Zapraszamy też szefów kuchni lokalnych restauracji i barów. Pochwalcie się, czym uraczycie swoich klientów!!__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto