Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie problemy i schorzenia wykrywa morfologia krwi?

abcZdrowie
archiwum
Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Dowiedz się, dlaczego warto je wykonywać!

Przy podejrzeniu stanu chorobowego jednym z pierwszych kroków jest poddanie pacjenta badaniu krwi. To podstawowe badanie diagnostyczne pełni niezwykle istotną rolę, pozwala bowiem na szybką ocenę stanu zdrowia. Jednym z elementów badania krwi jest morfologia, czyli analiza składu krwi. Do elementów morfotycznych zaliczamy płytki krwi oraz białe i czerwone krwinki (odpowiednio: leukocyty i erytrocyty). Krew zawiera również osocze.

Wyniki morfologii krwi

Do badania wykorzystuje się zwykle krew pobraną z żyły w zgięciu łokciowym. Próbka krwi trafia do specjalnego urządzenia, które nie tylko zlicza poszczególne elementy morfotyczne, ale również określa ich objętość oraz wielkość. O jakich problemach zdrowotnych świadczą poszczególne wyniki badania krwi?

- Zbyt niska liczba płytek krwi wskazuje na obecność infekcji lub chorób nowotworowych, przyjmowanie niektórych leków lub niedobór witamin.

- Nadmiar płytek krwi może oznaczać niektóre choroby nowotworowe, chroniczne stany zapalne, ciążę lub intensywny wysiłek fizyczny.

- Nieprawidłowo niska liczba leukocytów bywa oznaką spadku odporności, nowotworu lub zwykłej infekcji.

- Zbyt dużo białych krwinek wskazuje na infekcję, stan zapalny i chorobę nowotworową, ale może być niegroźną oznaką wzrostu temperatury powietrza, wysiłku fizycznego lub ciąży.

- Nadmiar erytrocytów świadczy o chronicznym niedotlenieniu organizmu – przy bardzo wysokim wzroście liczby czerwonych krwinek możemy mieć do czynienia z czerwienicą prawdziwą.

- Zbyt mała liczba czerwonych krwinek może oznaczać ich rozpad na skutek chorób wrodzonych lub czynników zakaźnych, niedobór witamin z grupy B lub żelaza, ewentualnie częste krwawienia.

- Średnia objętość erytrocytów (MCV) – obniżenie MCV ma miejsce w niedokrwistości z niedoboru żelaza, a nieprawidłowo wysoki wzrost tego parametru występuje przy niedoborze kwasu foliowego lub witaminy B12.

- Zbyt niskie stężenie hemoglobiny, obecnej w erytrocytach, jest zazwyczaj oznaką niedokrwistości.

Normy w morfologii krwi

Wyniki badania elementów morfotycznych krwi są prawidłowe, jeśli uzyskane wartości mieszczą się w następujących przedziałach:
- Płytki krwi: 140-440 x 109/l (kobiety), 140-440 x 109/l (mężczyźni).

- Leukocyty (białe krwinki): 4,8-10,8 x 109/l (kobiety), 4,8-10,8 x 109/l (mężczyźni).

- Erytrocyty (czerwone krwinki): 4,2-5,4 x 1012/l (kobiety), 4,7-6,1 x 1012/l (mężczyźni).

- Stężenie hemoglobiny: 12-16 g/dl (kobiety), 14-18g/dl (mężczyźni).

- MCV: 81-99 fl (kobiety), 80-94 fl (mężczyźni).

Jeśli wyniki morfologii nie mieszczą się w tzw. granicach normy, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że nieprawidłowe wartości nie muszą oznaczać stanu chorobowego, a wynik w normie nie musi być gwarancją idealnego zdrowia. Dla pewności warto wykonać dodatkowe badania.

Jakie parametry można oznaczać we krwi?

Badanie krwi dostarcza informacji na temat obecności stanu zapalnego (jednym ze wskaźników jest OB – odczyn opadania krwinek czerwonych), poziomu trójglicerydów i cholesterolu (pomaga w ocenie ryzyka rozwoju miażdżycy), stężenia glukozy (wykrywa cukrzycę i wysoki stan zagrożenia jej rozwoju), hormonów tarczycy i stężenia kreatyniny (ocena czynności nerek).

Badanie krwi nie należy do przyjemnych, wiąże się bowiem z nakłuciem żyły, nie jest jednak szczególnie bolesne. W związku z łatwą dostępnością badania i jego szerokim zastosowaniem warto regularnie poddawać się morfologii, a wszelkie niepokojące różnice w kolejnych wynikach należy skonsultować z lekarzem. Wczesne wykrycie stanu chorobowego znacząco zwiększa bowiem szanse pacjenta na powrót do zdrowia.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto