Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie wyleczysz przeziębienia, dopadnie Cię zapalenie zatok

(mam)
Zapalenie zatok przynosowych to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u laryngologa. Mało kto wie, że w zdecydowanej większości przypadków ma ono związek z przeziębieniem.

Zapalenie zatok przynosowych to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u laryngologa. Mało kto wie, że w zdecydowanej większości przypadków ma ono związek z przeziębieniem.


NIE LEKCEWAŻ GO

Jesień i zima to okres najczęstszych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, wśród których dominuje zwykłe przeziębienie. Wiele osób je bagatelizuje nie zdając sobie sprawy, że mogą prowadzić do powikłań mających poważne konsekwencje dla zdrowia. Przeziębienie jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrego zapalenia zatok przynosowych, którego głównym objawem jest silny ból w okolicach czoła, oczu i nasady nosa. Nasila się przy pochylaniu i zmianach pogody.

Na przeziębienie, a dokładniej wirusową infekcję nosa, gardła lub krtani, narażone są osoby o osłabionej odporności organizmu – głównie z powodu przemęczenia, przepracowania i stresu. Drobnoustroje nie mają większych problemów z przełamaniem bariery ochronnej ich organizmu. Przedostają się do komórek śluzówki i powodują zapalenie błony śluzowej nosa, czego konsekwencją może być zapalenie zatok.


ZAPCHANY NOS

Ryzyko zachorowania na zapalenie zatok zwiększają infekcje górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy uczucie zapchanego nosa. Wirusy przedostające się w wyniku przeziębienia do błony śluzowej nosa powodują jej zapalenie objawiające się przekrwieniem i obrzękiem. Obrzęknięta błona śluzowa ujść zatok utrudnia usuwanie wydzieliny, która stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.

Głównym objawem zapalenia zatok jest ból zlokalizowany w okolicach czoła, policzków, nasady nosa oraz oczodołów. Dolegliwości nasilają się przy pochylaniu, w pozycji leżącej, przy nagłych zmianach pogody oraz podczas wysiłku fizycznego. Bóle promieniują na całą twarz, co powoduje, że są czasem mylnie utożsamiane z bólami głowy lub migreną. Chory czuje się rozbity i osłabiony, ma katar (wodnisty lub ropny), podwyższoną temperaturę i odczuwa bóle mięśni.


JAK JE LECZYĆ

Podstawowym elementem terapii zapalenia zatok jest oczyszczenie nosa i ujścia zatok z gromadzącej się w nich wydzieliny, czyli przywrócenie im drożności. Trzeba zastosować lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy. Może również doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalnego obrzęku powiek, pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia opon mózgowych lub ropnia mózgu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto