Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś młodym rodzicem? Zapisz się na warsztaty! [FILM]

Agata Grzelińska
Szkolenia dla młodych rodziców we Wrocławiu. Jak zająć się dzieckiem
Szkolenia dla młodych rodziców we Wrocławiu. Jak zająć się dzieckiem Fot. Janusz Wójtowicz / Polska Press
Dla każdego debiutującego w roli rodzica pierwsze dni samodzielnej opieki nad noworodkiem to wielki stres. Czy postępuje się z dzieckiem tak jak należy? Są setki rodzących się w głowie pytań i lęk, by nie zrobić maleństwu krzywdy. Dobrze, jeśli po wyjściu ze szpitala młoda mama i młody tata mają w domu do pomocy kogoś z rodziny. Ale dziś nie wszyscy mogą liczyć na takie wsparcie.

Właśnie z myślą o zagubionych w nowej roli rodzicach w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej (informacje pod tel. 71 733 15 00) są prowadzone warsztaty dla rodziców wcześniaków i nie tylko. Prowadzą je lekarze, pielęgniarki, położne i doradca laktacyjny.

- Tematy warsztatów wydają się proste. Mają one dotyczyć karmienia, pielęgnacji, szczepień, ewentualnie resuscytacji. Mamy powinny wiedzieć, co mają robić, gdy są w domu same z dzieckiem, a ono zachłyśnie się mlekiem - mówi prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii.

Warsztaty kierowane są głównie do mam wcześniaków, bo zwykle to one są bardziej przerażone opieką nad tak małym dzieckiem. - Im mamy wiedzą więcej, tym są spokojniejsze i tym bezpieczniej się czują. Później same świetnie sobie dają radę z opieką nad dzieckiem - opowiada prof. Królak-Olejnik.

Na spotkania mogą też przychodzić mamy, które urodziły dzieci w terminie, wyszły już do domu, ale mają pytania, na które szukają odpowiedzi.

Najczęściej uczestniczki warsztatów pytają o karmienie, niektóre o szczepienia, zwłaszcza gdy ich dziecko jest wcześniakiem. Rodzice pytają, czy i kiedy szczepić dzieci, a jeśli szczepienia są odłożone na później, to kiedy należy do nich wrócić.

Będą też warsztaty z fizjoterapeutką, która pokaże rodzicom, jak należy układać wcześniaka, jak go stymulować. Nie wszystkie wcześniaki potrafią same ssać. A nawet jeśli potrafią, potrzebują wspomagania. Ich mamy uczą się tego na tych warsztatach.

- Część mam pyta o pielęgnację. O wydawałoby się oczywiste rzeczy, o których piszą wszystkie gazety. Ale inaczej jest gdy młoda mama przeczyta o czymś, a inaczej, gdy zapyta położną, pielęgniarkę czy lekarza i to od nich usłyszy, jak ma postępować. Czuje się wtedy pewniej - dodaje prof. Królak-Olejnik.

Na razie na zajęcia przychodzą głównie mamy, których dzieci są na oddziale Kliniki, ale na warsztaty mogą przyjść także mamy i tatusiowie, którzy potrzebują porady specjalisty.

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca o godz. 13 w sali konferencyjnej w Klinice Neonatologii (w budynku A na 4. piętrze). Zajęcia trwają zwykle około godziny. Rodzice przychodzą na nie z dziećmi lub sami.

Rodzice, którzy przyszli na zajęcia w ostatni czwartek, mieli okazję posłuchać o szczepieniach dzieci, o których opowiadała lekarz oraz o karmieniu. Te zajęcia prowadziła doradca laktacyjny.

Jedna z mam przyznała w trakcie warsztatów, że czuje się zagubiona w morzu różnych, nieraz sprzecznych informacji na temat szczepień. Nie wie już, jak się zachować i przyszła, by dowiedzieć się, co należy zrobić. Szczepić, czy nie szczepić?

- Pytanie nie powinno tak brzmieć, tylko: kiedy szczepić, czym i kogo - tłumaczy lekarz Agata Pająk, która prowadziła część warsztatów dotyczącą szczepień. - Wątpliwości, jakie rodzice mają na temat szczepień, są zrozumiałe. Tym bardziej że choroby, przeciw którym się szczepimy, teraz nie występują. Ale one nie występują właśnie dlatego, że się przeciwko nim szczepimy. Trzeba jednak pamiętać, że szczepimy się nie tylko dlatego, żeby nie występowały dane choroby, ale też, żeby zapobiec ewentualnym powikłaniom, jakie mogą wystąpić przy tych chorobach.

Cztery do sześciu wizyt położnej?
Po porodzie w domu każdą młodą matkę kilka razy powinna odwiedzić położna. Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa zdrowia na antenie Polskiego Radia zapewniał, że każda mama może liczyć na cztery do pięciu wizyt położnej.

Położna środowiskowa
Położną środowiskową wybiera się w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawuje ona opiekę nad kobietą w ciąży, a po porodzie pomaga jej i dziecku, które pod jej opieką jest do 6. tygodnia życia. Na pomoc położnej można liczyć już od 21 tygodnia ciąży. Po porodzie pierwsza wizyta w domu położnej powinna nastąpić w ciągu 48 godzin od wyjścia młodej mamy z dzieckiem ze szpitala. Położna oceni stan zdrowia dziecka, sprawdzi, czy prawidłowo goi się pępowina, powinna też ocenić, czy dziecko jest prawidłowo pielęgnowane, przewijane, ubierane, karmione, ewentualnie doradzić, co należy poprawić.
Położna oceni też stan kobiety, m.in. to, czy prawidłowo obkurcza się macica. Podczas wizyty położnej można też omówić kalendarz szczepień.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto