Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeżyny to samo zdrowie

(d)
Jeżyny owocują od sierpnia do października. Znamy wiele odmian tej kolczastej rośliny. Jak mówi stara grecka legenda, jeżyny powstały z kropli krwi rozbryzganej w czasie walki tytanów z bogami.

Jeżyny owocują od sierpnia do października. Znamy wiele odmian tej kolczastej rośliny. Jak mówi stara grecka legenda, jeżyny powstały z kropli krwi rozbryzganej w czasie walki tytanów z bogami. Ojczyzną jeżyn są lasy Euroazji i Ameryki Północnej. Teraz uprawiana jest na całym świecie.

Jeżyny, nazywane też ostrężynami, są zbliżone wyglądem do malin. Jednak ich pędy są dłuższe oraz znacznie bardziej kolczaste niż pędy malin, a owoce najczęściej są czarne lub szare. Jeżyny można spotkać przy drogach, w zaroślach, na polnych miedzach oraz lasach.
Jeżyny ze wszystkich owoców leśnych zawierają najwięcej witaminy E, zwanej witaminą młodości. Poza tym obfitują w błonnik, potas, magnez i witaminę A oraz C. Świeże owoce jeżyny są doskonałe jako składnik deserów owocowych, jak również można z nich otrzymywać bardzo smaczny sok lub konfitury i dżemy.

Owoce jeżyn świetnie wzmacniają organizm, są pomocne w niedokrwistości. Podobnie jak maliny, zawierają dużo potasu, nieznaczne tylko ilości sodu, trochę wapnia, magnezu i fosforu, żelaza oraz nieco miedzi. Znajdują się w nich także małe ilości witamin z grupy B.

Jeżyny od dawna wykorzystuje się w medycynie ludowej. Np. pachnący odwar liści jeżyn wykazuje działanie wspomagające przy przeziębieniach, grypie, kaszlu lub katarze, a po przebytych chorobach dawniej zalecano spożywanie owoców jeżyny, które miały wzmacniać rekonwalescenta.

Jeżyny są owocami bardzo łatwo psującymi się, często tworzy się na nich pleśń. Dlatego też przeznaczone są do bezpośredniego spożycia. Łatwo także wchłaniają wodę, dlatego należy je szybko przepłukać przed spożyciem, a owoców z własnego ogródka w ogóle nie myć, gdy są czyste. Jeżyny można mrozić: najpierw rozsypane luźno na tacy, dopiero potem zmrożone owoce zsypać do woreczka.

Niestety, jeżyny mogą wywoływać alergię krzyżową z jabłkiem, dlatego dziecku uczulonemu na jabłko, nie należy również podawać tych leśnych owoców.
Uwaga! Osoby uczulone na aspirynę powinny ostrożnie spożywać jeżyny, bowiem może ona u nich wywołać alergię. Zawiera bowiem salicylany – naturalne składniki podobne do składników aspiryny.

Smaczne winko z jeżyn

Składniki:
- drożdże winiarskie oraz pożywka dla drożdży
- 10 kg jeżyn
- 3 litry wody
- 3 kg cukru
Owoce zalewamy wrzątkiem, wyciskamy z nich sok i dokwaszamy kwaskiem cytrynowym (są to owoce zbyt mało kwaśne dla prawidłowej fermentacji). Następnie dodajemy rozpuszczony cukier i zaczyn drożdżowy. Mieszamy i odstawiamy do fermentacji. Po opadnięciu owoców na dno, wino zlewamy i pozostawiamy do jego sklarowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto