Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieto, zadbaj o swoje ciało!

Małgorzata Matuszewska
dr Preeti Agrawal
dr Preeti Agrawal Paweł Relikowski
Z dr Preeti Agrawal, ginekologiem-położnikiem, prezesem Fundacji Kobieta i Natura, rozmawia Małgorzata Matuszewska

Pani Doktor, jak często kobiety powinny chodzić na kontrolę do ginekologa?
Wystarczy raz do roku. Przy profilaktyce raka szyjki macicy fundamentalne znaczenie ma cytologia. Rozpoczęcie badań cytologicznych zaleca się maksymalnie do trzech lat od rozpoczęcia współżycia, nie później jednak niż w 21. roku życia. Nowotwór szyjki macicy rozwija się długo - nawet 10 lat.

Wystarczy raz do roku zrobić cytologię, to doskonałe badanie przesiewowe. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Jeśli wyniki dwóch kolejnych badań są bardzo dobre, następne badanie możemy zrobić za dwa lata. Taki jest standard, jeśli nic złego się nie dzieje. Kiedy wynik nie jest prawidłowy, lekarz ustala częstsze terminy badań, w zależności od konkretnego przypadku.

A jak zadbać o zdrowie, by te wyniki rzeczywiście były dobre?
Należy utrzymywać właściwą dietę: powinnyśmy jeść dużo warzyw i owoców, mało tłuszczów zwierzęcych, jak najmniej przetworzonej żywności, białej mąki i cukru. Ważne jest także unikanie stresu, używek i generalnie zdrowy styl życia.

Jeśli matka pacjentki choruje na nowotwór szyjki macicy - czy to oznacza, że też się zachoruje?
Niekoniecznie. Jednak jeśli mama albo inna blisko spokrewniona osoba miała raka szyjki macicy, wówczas kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka. Przeprowadzamy wtedy nie tylko cytologię, ale także inne, dodatkowe badania i z inną, większą częstotliwością.

Co pewien czas słychać, że wystarczy się zaszczepić i rak nam nie zagrozi.
To nie jest prawdziwe stwierdzenie. Należy zdać sobie sprawę, że samo szczepienie nie chroni kobiety w stu procentach. Wirus HPV występuje u prawie wszystkich, ujawnia się w formie aktywnej w momencie dużego spadku odporności.

Ponadto trzeba pamiętać, że na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników, m.in.: częste i nieleczone stany zapalne pochwy, dieta uboga w antyoksydanty. Ryzyko zachorowania podwyższa też podejmowanie ryzykownych kontaktów seksualnych, duża liczba partnerów, brak odpowiedniego zabezpieczenia przy współżyciu. A generalnie - zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia.

W jakim wieku panie przestają się wstydzić wizyt u ginekologa?
Obserwuję, że kobiety między 35. a 55. rokiem życia są bardziej świadome i pilnują terminów wizyt, na które przychodzą raz w roku. Mamy przyprowadzają również małe dziewczynki, które mają problemy, przychodzą 15-latki, 16-latki, ale też 80-letnie panie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto