Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korony zębowe – kiedy się na nie zdecydować?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe i z czym wiąże się ten zabieg? Sprawdź, czy trzeba się do niego jakoś przygotować?

Zęby stałe dane są nam raz na całe życie. Czasami jednak okazują się one słabe, mimo że o nie dbamy, bądź jest już za późno, by zająć się higieną tych najbardziej zniszczonych. W takich sytuacjach istnieje możliwość założenia korony zębowej, której celem jest całościowe przykrycie uszkodzonego zęba. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tym zabiegu, zadaliśmy kilka pytań stomatologowi Piotrowi Puchale.

Kto potrzebuje korony zębowej?
Piotr Puchała: Pragniesz ładnego uśmiechu, pięknych równych i białych zębów? Korony to najbardziej estetyczna odbudowa zębów zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Korona jest także idealnym sposobem na odbudowanie zęba zniszczonego próchnicą, dużym wypełnieniem lub zęba po leczeniu endodontycznym.

Z czego wykonuje się korony zębowe i które materiały szczególnie zalecają specjaliści?
Piotr Puchała: Korony wykonane są z porcelany (zewnętrzna warstwa – szkliwo) oraz wewnętrznej warstwy – rdzenia, który może być metalowy lub ceramiczny. Korony na podbudowie metalowej, wykonane w technologii CAD-CAM, zapewniają bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną i są zalecane do zębów bocznych. Korony pełnoceramiczne (bezmetalowe) są najwyższym osiągnięciem stomatologii, jeśli chodzi o możliwość idealnej estetyki w zakresie odbudowy pojedynczego zęba. Zastosowanie tych koron umożliwia uzyskanie optymalnej głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny, zdrowy ząb. Porcelana ponadto jest wytrzymała i doskonale tolerowana przez organizm człowieka. Na porcelanie nie gromadzą się bakterie i nie tworzy się kamień nazębny. Zmniejsza się zatem ryzyko wystąpienia próchnicy w tym samym miejscu.

Jak trwałe są korony zębowe?
Piotr Puchała: Podczas wykonywania uzupełnień protetycznych ważna jest niesamowita precyzja i umiejętności lekarza, ale także dokładność wykonania przez technika dentystycznego. Perfekcyjnie wykonana korona jest w stanie służyć przez długie lata.

Co pacjent powinien wiedzieć o zakładaniu korony zębowej i czy musi się w jakiś sposób przygotować do zabiegu?
Piotr Puchała: Leczenie obejmujące korony może być przeprowadzone na 2 wizytach, pod warunkiem wcześniejszego przygotowania zębów i całej jamy ustnej do etapu protetycznego. Na pierwszej wizycie ząb jest przygotowywany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących oraz zakładana jest korona tymczasowa. Druga wizyta to oddanie gotowej pięknej korony. Leczenie odbywa się całkowicie bezboleśnie w miejscowym komputerowym znieczuleniu.

Jak się jeszcze dowiedzieliśmy, w praktyce korony zębowe wykonuje się, by zastąpić naprawdę duże wypełnienia lub gdy pozostały jedynie resztki zęba, aby naprawić bardzo słaby ząb bądź uchronić go przed złamaniem, aby zakryć ząb zniekształcony lub taki, który uległ przebarwieniu. Stosuje się je również w celu umocowania mostu i pokrycia implantu. Wolne przestrzenie, powstałe po brakujących zębach, mogłyby zainicjować rozwój wady zgryzu lub przyczynić się do wystąpienia choroby dziąseł czy też stawu skroniowo-żuchwowego.

Do założenia korony zębowej jesteśmy często zmuszeni – nie przez kogoś, ale przez troskę o własne zdrowie i poczucie estetyki. Jeżeli przybliżymy sobie nieco wiedzy na ten temat, być może łatwiej będzie nam zrozumieć, co dzieje się podczas zabiegu i dzięki temu sprawniej będziemy współpracować z lekarzem. Natomiast po zabiegu dbajmy o to, aby jak najrzadziej interweniować przy użyciu poważniejszych metod. A skoro chodzi o nasze własne zęby, powinno mieć to dla nas osobiste znaczenie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto