Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leki na nadciśnienie mogą powodować problemy w sferze intymnej

abcZdrowie.pl
Podjęcie leczenia nadciśnienia to zawsze dobra decyzja, pozwala bowiem na obniżenie ryzyka groźnych następstw zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Niestety, środki farmakologiczne, stosowane w terapii nadciśnienia mają skutki uboczne. Jednym z nich są zaburzenia seksualne, dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Problemy w sferze intymnej są trudne do zaakceptowania dla pacjentów, zwłaszcza gdy często współżyją ze stałym partnerem. Gdy ich sprawność seksualna obniża się, niechęć do konsultacji z lekarzem nierzadko sprawia, że rezygnują z leczenia nadciśnienia.

Walka z nadciśnieniem a aktywność seksualna

Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi może prowadzić do suchości pochwy lub spadku libido u kobiet, a także do problemów ze wzwodem u mężczyzn. Jak podkreśla kardiolog Jolanta Radwańska, nie wszystkie środki stosowane w terapii chorób układu krążenia zaburzają sprawność seksualną, a problemy tego typu dotyczą tylko części pacjentów.

Zaburzenia seksualne nie są łatwym tematem dla obu płci. Częściej mówi się o kłopotach doświadczanych przez mężczyzn, problemy z erekcją trudno bowiem ukryć. Nie wolno jednak zapominać, że problemy w sferze intymnej to częste zjawisko także wśród pań. Dużym problemem jest przede wszystkim zbyt małe nawilżenie pochwy – suchość odbiera przyjemność z kontaktów płciowych i zwiększa ryzyko otarć śluzówki oraz infekcji. Gdy pochwa nie jest odpowiednio nawilżona w trakcie zbliżenia, pojawia się dyskomfort, a nawet ból. Dolegliwości bólowe zniechęcają kobiety do aktywności seksualnej, wywołując u nich uczucie frustracji. Niestety, tylko nieliczne panie leczące się z nadciśnienia decydują się na szczerą rozmowę z lekarzem na temat suchości pochwy i oziębłości płciowej. Udawanie, że problemu nie ma, nie jest rozwiązaniem – brak ochoty na kontakty seksualne sprawia, że pacjentki i ich partnerzy oddalają się od siebie, a związek może się zakończyć.

Modyfikacja leczenia nadciśnienia

Zaburzenia seksualne nie muszą i nie powinny być przyczyną samowolnego odstawienia leków obniżających ciśnienie krwi. Jak zauważa Jolanta Radwańska, „jeśli zauważymy niekorzystny wpływ zaordynowanych leków na funkcje seksualne, nie wolno samodzielnie zmniejszać dawki albo odstawiać leku. Lekarze dobrze wiedzą, że takie problemy mogą wystąpić, dlatego należy otwarcie poprosić lekarza o modyfikację leczenia”. Zmiany w schemacie leczenia, które można wówczas wprowadzić, polegają zwykle na zastąpieniu przyjmowanych dotąd środków farmakologicznych lekami nowszej generacji. „Młodsze” specyfiki charakteryzują się bowiem łagodniejszym oddziaływaniem na funkcje seksualne pacjentów. Modyfikacje w terapii nadciśnienia mogą opierać się również na zastosowaniu uproszczonego schematu leczenia (np. dwa leki w postaci jednej tabletki).

Pacjenci, którzy mimo problemów w sferze intymnej nie zdecydowali się na rezygnację z leczenia nadciśnienia, a zaburzenia seksualne postanowili skonsultować ze specjalistą, mogą spodziewać się podwójnych korzyści – dbając o układ krążenia, chronią się przed poważnymi problemami zdrowotnymi (np. zawałem) i dłużej zachowują sprawność seksualną. Jak powszechnie wiadomo, udane pożycie to ważne spoiwo związku. Dodatkowo, seks poprawia samopoczucie i jest formą aktywności ruchowej korzystną dla całego organizmu. Aby przekonać się o tym na własnej skórze, należy przełamać wstyd i powiedzieć lekarzowi o niepożądanych skutkach terapii nadciśnienia. Nawet najlepszy specjalista nie czyta w naszych myślach i nie zgadnie, że zalecone przez niego leczenie nie do końca się sprawdza.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto