Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie problemy z oczami

(maz)
Ochrona oczu latem większości pacjentów zupełnie słusznie kojarzy się z zakładaniem okularów słonecznych. Okulary z profesjonalnymi szkłami dostępne w dobrych salonach optycznych ograniczają dostęp szkodliwych promieni ...

Ochrona oczu latem większości pacjentów zupełnie słusznie kojarzy się z zakładaniem okularów słonecznych. Okulary z profesjonalnymi szkłami dostępne w dobrych salonach optycznych ograniczają dostęp szkodliwych promieni ultrafioletowych do naszego oka, warto je więc zakładać. Jednak ochrona oczu i radzenie sobie z okulistycznymi dolegliwościami latem to nie tylko ciemne okulary. Podczas urlopowego wyjazdu często przy łagodnych dolegliwościach rezygnujemy z wizyty u okulisty i próbujemy leczyć się sami dostępnymi w aptekach bez recepty kroplami okulistycznymi. Grupą leków po które często sięgamy są leki obkurczające naczynia krwionośne zawierające na przykład tetryzolinę.

Podstawowym zastosowaniem tetryzoliny są niektóre z tak zwanych prostych zapaleń spojówek. Zapalenie, inaczej reakcja zapalna, to proces, w którym białe krwinki czyli leukocyty mogą wydostać się z naczynia krwionośnego do miejsca, w którym toczy się zapalenie. Celem jest szybkie zgromadzenie komórek zdolnych do usunięcia danego mikroorganizmu (bakterii, wirusa, grzyba) czy usunięcia uszkodzenia tkanek spowodowanego na przykład urazem. Dodatkowym ważnym efektem jest zwiększenie przepuszczalności naczyń, dzięki czemu do zaatakowanej tkanki mogą przedostawać się rożne białka krwi pełniące funkcje obronne. Nazwa zapalenie odnosi się także do objawów z tym związanych takich jak zaczerwienienie czy ból. Podobne procesy mogą być także wynikiem kontaktu z alergenem.

Warto jednak pamiętać, że zapalenia proste spojówek oznaczają takie zapalenia, w których nie mamy do czynienia z zakażeniem bakterią, wirusem, grzybem czy jakimkolwiek innym mikroorganizmem. Latem ten typ procesu zapalnego wywołany jest zwykle podrażnieniem spojówek przez czynniki fizyczne lub chemiczne takie jak chlorowana woda z basenu, dym z ogniska, wiatr, kurz.

Ten typ zapalenia objawia się zaczerwienieniem oczu z niezbyt nasilonym łzawieniem, łagodnym kłuciem pod powiekami, pieczeniem, niewielkim światłowstrętem, bez ropienia. Wiele godzin spędzonych przy ognisku czy na dyskotece albo w pubie, często w połączeniu z alkoholem i gęstym papierosowym dymem także powoduje silne zaczerwienienie spojówek następnego dnia, właściwie bez towarzyszących nieprzyjemnych objawów ze strony oczu, co najwyżej z niewielkim pieczeniem. Zastosowanie kropli bez recepty pozwoli złagodzić objawy, jednak zawsze należy jak tylko to możliwe udać się jak najszybciej do okulisty celem ustalenia dalszego leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto