Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Migrena jednym z najczęstszych problemów neurologicznych w Polsce

abcZdrowie.pl
by mislav-m (flickr)
Doświadczasz częstych, pulsujących bólów głowy? Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia migreny.

Migreną nazywamy przewlekłą chorobę objawiającą się nawracającymi bólami głowy, którym towarzyszą dodatkowe objawy. Problem ten niemalże trzykrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i przeważnie daje o sobie znać po 35 roku życia. O najczęstszych objawach, przyczynach i sposobach radzenia sobie z migreną opowiada neurolog, Tomasz Rosochowicz.

Objawy migreny

Wyróżniamy 2 główne rodzaje migreny – migrenę bez aury i z aurą. Jak zaznacza specjalista, migrenę bez aury rozpoznać można na podstawie kryteriów międzynarodowych. Charakteryzuje ją wystąpienie przynajmniej 5 napadów, które trwają co najmniej 4-72 godziny i którym towarzyszą nudności i/lub wymioty. ‒ Napad ma przynajmniej 2 z wymienionych cech: ból jednostronny, pulsujący charakter bólu, średnie lub znaczne nasilenie bólu, wysiłek fizyczny nasila ból – wymienia lekarz. Ból głowy spełniający powyższe kryteria można nazwać migreną.

Migrena z aurą najczęściej występuje w 3 fazach. Faza zwiastunów rozpoczyna się ok. godzinę przed bólem głowy i objawia się zmianami nastroju, zmęczeniem, problemami z koncentracją, zaburzeniami apetytu lub sztywnością karku. W fazie aury osoba odczuwać może objawy neurologiczne, obejmujące mroczki, zniekształcenia obrazu, błyski, ograniczenie pola widzenia, mrowienie, zniekształcenia obrazu, zawroty głowy, niedowłady, szumy w uszach czy zaburzenia mowy. Na koniec pojawia się ból głowy – najczęściej jednostronny, tętniący i narastający.

Jak zaznacza neurolog, w przypadku migreny z aurą stosuje się nieco inne kryteria, a mianowicie wystąpienie co najmniej 2 napadów oraz co najmniej 3 z wymienionych cech: jeden objaw aury, narastanie aury trwające minimum 4 minuty, czas trwania aury maksimum 60 minut, ból głowy po aurze trwający nie więcej niż 60 minut.

Przyczyny migreny

Wiele osób zastanawia się, czy skłonność do migreny można odziedziczyć. Podczas gdy przyczyny występowania tej przypadłości nie są do końca znane, liczni eksperci są zdania, że ogromną rolę w jej rozwoju odgrywają uwarunkowania genetyczne, wpływające na wzmożoną wrażliwość układu nerwowego i naczyniowego mózgu na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce. Jak podaje lekarz, chociaż doniesienia w tej kwestii są różne, często obserwuje się, że problem występuje w linii żeńskiej matka ‒ córka.

Częste występowanie migren u kobiet wynikać może z wahań poziomu estrogenu. Jak podają naukowcy, częstotliwość bólów głowy zwiększać się może w okresie menstruacji, czyli wskutek obniżenia poziomu tego hormonu płciowego w organizmie kobiety.

Jak walczyć z migreną?

Czy migrenę można całkowicie wyleczyć? Zdaniem eksperta, nie. ‒ Zazwyczaj ustępuje samoistnie – np. u kobiet w okresie okołomenopauzalnym – dodaje dr Rosochowicz.

‒ Migrenę u każdego pacjenta leczy się indywidualnie – mówi lekarz. Należy przede wszystkim unikać lub ograniczać czynniki mogące prowadzić do ataku, do których należą: stres, niektóre pokarmy (np. kakao, alkohol, czekolada, owoce, tłuste potrawy, śledzie), poszczególne leki (np. estrogeny) czy jasne światło. Wskazane jest również unikanie zbyt długiego lub krótkiego snu, nadmiernego wysiłku i zmęczenia, pobytów na dużych wysokościach, głodu, a także gwałtownych zmian pogody (na które niestety nie możemy wpłynąć).

Jak podaje specjalista, leków na migrenę jest bardzo dużo i dobierane są one indywidualnie do potrzeb pacjenta. ‒ Najogólniej mówiąc, dzieli się je na leki przerywające atak migreny (niesterydowe leki przeciwzapalne, tryptany itd.) oraz leki zmniejszające ilość bólów głowy (np. flunaryzyna, topiramat itd.) – wymienia lekarz.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto