Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze informacje o insulinoterapii

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Insulinoterapia – przykra konieczność czy szansa na lepsze życie dla chorych z cukrzycą?

Wiele osób chorych na cukrzycę boi się leczenia insuliną, bez której niestety większość z nich nie byłaby w stanie prawidłowo funkcjonować. Sprawdź, co oznacza insulinoterapia i jak wpływa na życie osób z cukrzycą.

Czym jest insulina?

Insulina to ludzki hormon produkowany przez komórki trzustki, którego zadaniem jest obniżenie poziomu stężenia glukozy we krwi. U osób zdrowych insulina jest wydzielana w minimalnych ilościach przez całą dobę, co pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę, u których mechanizm wydzielania insuliny jest zaburzony, konieczne jest przyjmowanie preparatów, które zastępują ten hormon. Są one wytwarzane przy użyciu nowoczesnych technologii inżynierii genetycznej. Dawkowanie insuliny jest uzależnione od stężenia glukozy we krwi i powinno się odbywać w ścisłej współpracy z lekarzem diabetologiem, który przy doborze odpowiedniego modelu insulinoterapii bierze pod uwagę m.in. wiek pacjenta, jego aktywność fizyczną, spożywanie określonych pokarmów, przyjmowanie konkretnych leków i przebyte choroby.

Insulinoterapia a typ cukrzycy

Insulinoterapia jest podstawowym elementem leczenia osób chorych na cukrzycę typu 1. W tym przypadku konieczna jest regularna kontrola poziomu insuliny i jej przyjmowanie kilka razy w ciągu dnia przed spożyciem posiłku. Z kolei leczenie cukrzycy typu 2 rozpoczyna się od wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia – głównie w zakresie diety i ćwiczeń fizycznych. Jeżeli stężenie glukozy we krwi jest mimo wszystko zbyt duże wówczas wprowadza się do leczenia insulinę. W obu typach cukrzycy stosuje się zazwyczaj 3 lub też więcej iniekcji w ciągu dnia. Osoby chore na cukrzycę powinny również pamiętać o samodzielnym kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi oraz odpowiednim rodzaju i dawkowaniu insuliny. Insulinoterapia ma także zastosowanie u osób cierpiących na niewydolność nerek, uszkodzenia wątroby oraz u tych, które nie mogą przyjmować leków doustnych. Leczenie insuliną jest ponadto stosowane w przypadku kobiet z cukrzycą ciążową.

Typy i stosowanie preparatów insulinowych
Obecnie stosowane są dwa główne rodzaje insuliny sztucznie wytwarzanej: insulina ludzka oraz tzw. analogi insuliny. Insulina ludzka nie różni się od hormonu produkowanego przez wyspecjalizowane komórki trzustki. Ma taką samą budowę i wykazuje identyczne działanie. Z kolei insuliny analogowe to związki, które różnią się strukturą cząsteczki od insuliny ludzkiej. Dzięki takiej zmianie w budowie zyskują one nowe cenne właściwości. Ze względu na czas działania preparaty insulinowe można podzielić na: insuliny krótko działające (od 6–8 godzin), o pośrednim czasie działania (16–18 godzin), długo działające (ok. 24 godziny) oraz analogi insuliny szybko działające i długo działające. Na rynku dostępne są także gotowe mieszanki preparatów insulinowych. Insulinę podaje się zazwyczaj za pomocą iniekcji podskórnych z użyciem specjalnych strzykawek z oznaczeniami jednostek insulinowych. Fiolki z insuliną należy przechowywać w lodówce, stosując się do informacji zamieszczonych przez producenta.

Insulinoterapia jest bardzo często jedynym skutecznym rozwiązaniem, które służy obniżeniu glikemii, dlatego w wielu wypadkach nie warto odkładać decyzji o rozpoczęciu insulinoterapii, jednak aby przebiegała prawidłowo, konieczne są stałe konsultacje z diabetologiem, który pomoże ustalić odpowiednie dawkowanie insuliny do indywidualnych potrzeb pacjenta. Tylko systematyczna kontrola glikemii może sprawić, że efekty leczenia będą widoczne.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto