Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Polski przyjadą do Wałbrzycha, by mówić o autyzmie. Dotyka coraz większej liczby dzieci

Paweł Gołębiowski
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat autyzmu od środy w PWSZ w Wałbrzychu
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat autyzmu od środy w PWSZ w Wałbrzychu Pixabay.com
Dziecko jest wycofane, nie mówi, unika kontaktu ze światem, dziwnie się zachowuje – czy to autyzm? Niestety, ta przypadłość zdarza się coraz częściej i objawia się różnymi zburzeniami. Trzeba sobie jakoś z tym radzić. Jak? Odpowiedzi poszukają naukowcy na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Funkcjonowanie i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu” od środy w wałbrzyskiej PWSZ

Specjaliści pracują nad metodami zapobiegania i leczenia, spotykają się z osobami mającymi kontakt z dziećmi autystycznymi i odczuwającymi skutki autyzmu, np. opiekunami, nauczycielami. Rozmawiają.
Jedno z takich spotkań odbędzie się już w dniach 26 – 27 września (środa-czwartek) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Będzie to Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Funkcjonowanie i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu”.

– Zaburzenie jest bowiem na tyle zróżnicowane, że należy mówić o spektrum autyzmu, czyli całym wachlarzu zaburzeń o podobnym charakterze. To między innym Zespół Aspergera, autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, i inne całościowe zaburzenia rozwoju – mówią organizatorzy.
Konferencję przygotowuje wałbrzyska PWSZ z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Wałbrzychu i tutejszą Językową Szkołą Podstawową „Młody Kopernik”.

W planie są oczywiście wykłady. Między innymi prof. zw. Jagoda Cieszyńska-Rożek, która kieruje Katedrą Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, będzie wyjaśniała jak teoria objawu wpływa na wczesne diagnozowanie zakłóceń i zaburzeń rozwojowych. Paulina Grelewicz, lekarz psychiatra z Wałbrzycha opowie o autyzmie i zaburzeniach współistniejących, a doc. dr Alina Czapiga z Wrocławia o zaburzeniach neurorozwojowych u dzieci - z perspektywy psychologa klinicznego.

To jednak drugiego dnia. W środę w planie są wykłady: „Co nowego w autyzmie?” dr n. med. Moniki Szewczuk-Bogusławskiej z Wrocławia, „Drogi do rozwoju dynamicznej komunikacji” - także wrocławianki mgr Renaty Gołębiowskiej, i „Cieknące jelita, czyli dieta jako wsparcie terapii dzieci z zaburzeniami neurozwojowymi” mgr Zuzanny Łukaszewicz z Poznania. O „Integracji sensorycznej” za pośrednictwem telemostu będzie mówił natomiast dr Michał Szczerbiński z Irlandii.

– Częścią konferencji są również zajęcia i dyskusje panelowe – wyjaśniają organizatorzy. Dodają, że w panelach wezmą udział przedstawiciele: Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzycha, Zespołu Szkół Specjalnych w Wałbrzychu, Stowarzyszenia „Na śniegu”, i Stowarzyszenia „Jaś i Małgosia” z Łodzi.

Jeden z paneli (grupa 20 osób: pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych)
będzie poświęcony diagnozie przypadku ze spectrum autyzmu, tematem drugiego (grupa 20 osób: rodzice, terapeuci, nauczyciele) będzie „Jeden dzień z życia...”, a trzeciego (grupa 20 osób: psycholodzy, terapeuci, nauczyciele) „Metody i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu”. Później przyjdzie czas na podsumowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto