Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko święto zakochanych

Mariola Marklowska
Z inicjatywy Amerykanki – Jeanne Imperati, matki dziecka, które urodziło się ze złożoną wadą serca, od 1999 roku w USA 14 lutego jest obchodzony jako Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.

Z inicjatywy Amerykanki – Jeanne Imperati, matki dziecka, które urodziło się ze złożoną wadą serca, od 1999 roku w USA 14 lutego jest obchodzony jako Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Z tej okazji organizowane są różne spotkania i lokalne imprezy, podczas których rodzice chorych dzieci, lekarze, pielęgniarki i sami pacjenci rozdają broszury informujące o możliwościach wczesnego diagnozowania i leczenia wrodzonych wad serca.

W Polsce propagowaniem wiedzy o wrodzonych schorzeniach kardiologicznych zajmuje się Fundusz na Rzecz Dzieci z Wadami Serca, założony we wrześniu 2004 roku z inicjatywy grupy rodziców dzieci, które przyszły na świat ze złożonymi wadami serca. Celem jego powstania jest m.in. udzielanie pomocy i wsparcia innym rodzicom, których dzieci są dotknięte podobnym problemem, informowanie ich o możliwościach leczenia oraz zachęcanie kobiet w ciąży do wykonywania badań USG w ok. 20. tygodniu ciąży, kiedy można nie tylko wykryć wady serca, ale również zaplanować leczenie i urodzenie dziecka w ośrodku specjalizującym się w ich leczeniu.

– Zależy nam na dotarciu do jak największej rzeszy lekarzy: ginekologów, neonatologów, pediatrów. Chcemy stworzyć rejestr rodziców dzieci z wadami serca, bo tym sposobem łatwiej nam będzie się z nimi kontaktować – podkreśla Justyna Pytel z Chorzowa, mama 2-letniego Pawełka, który urodził się bez lewej komory serca. Oficjalna nazwa jego schorzenie to HLHS – zespół niedorozwoju lewego serca, który dotyka jednego na 5 tysięcy noworodków. Objawia się charakterystycznymi szmerami w sercu, wskazującymi na nieprawidłowy przepływ krwi w tym narządzie, przyspieszonym i utrudnionym oddechem, szybkim biciem serca, sinicą ust, palców rąk i nóg, nadmiernym poceniem się, bladością i niskim przyrostem wagi. Pawełek miał szczęście – trafił w ręce znakomitych kardiochirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Szczęśliwie przeszedł już cały cykl leczenia – trzy skomplikowane operacje. Jest zdrowy.

Pani Justyna prosi o kontakt rodziców dzieci, które – podobnie jak jej syn – urodziły się z wadą serca. Czeka na ich telefon pod nr. kom. 0506 338 818. •

Warto wiedzieć

* Na świecie ok. 1 proc. dzieci rodzi się z wadami serca. W Polsce przychodzi ich na świat ok. 3,6 tys., czyli ok. 10 dziennie. Pięcioro z nich wymaga operacji w pierwszym roku życia, w tym dwoje – w pierwszym miesiącu.

* Najwięcej – ok. 500 operacji rocznie – wykonuje się w Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którą kieruje prof. Edward Malec. Ośrodek ten specjalizuje się w operowaniu serca jednokomorowego, a szczególnie korekcji niedorozwoju lewej komory (HLHS).

* Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi. Niektóre są genetyczne, inne powstają w ok. 8-10 tygodniu ciąży z niewyjaśnionych dotąd przyczyn. Wiele z nich można wykryć podczas badania USG przeprowadzonego w ok. 20 tygodniu ciąży.

* Ginekolog podejrzewający wadę serca u dziecka powinien skierować jego matkę do specjalisty – kardiologa prenatalnego. Można go znaleźć pod nr. tel. 032 789 47 07 (Katowice), 022 826 00 51 wew. 51 do 55 (Warszawa) lub 042 271 11 35 (Łódź).

* Przy Fundacji dla Polski (www. fdp. org. pl) działa Fundusz dla Dzieci z Wadami Serca. Można się z nim kontaktować listownie (ul. Narbutta 20 lok 33, 02-541 Warszawa), telefonicznie (0605 882 082) lub za pośrednictwem internetu (www. sercedziecka. vmed. pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto