Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O co pytali Czytelnicy

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Gdzie można wykonać badania trichologiczne? Czy oprócz kliniki w Katowicach, którą pani kieruje, przeprowadzają je jeszcze inni lekarze dermatolodzy w naszym województwie? Prof.

Gdzie można wykonać badania trichologiczne? Czy oprócz kliniki w Katowicach, którą pani kieruje, przeprowadzają je jeszcze inni lekarze dermatolodzy w naszym województwie?
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Takie badania prawdopodobnie wykonuje się jeszcze w Tychach.

Każdy może się zgłosić na takie badania?
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Jeśli zgłosi się do naszej kliniki na konsultacje, może zostać na nie skierowany. Do dermatologa nie jest potrzebne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Mój wnuk ma 11 lat. Stwierdzono u niego łysienie plackowate. Koledzy śmieją się z niego, że jest dalmatyńczykiem, bo w miejscach, gdzie mu powypadały włosy, ma białe placki. Nie jest na nic chory. Chodziliśmy już z nim po różnych dermatologach, ale żaden nie był w stanie nam pomóc. Co może być przyczyną tego łysienia?
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Najczęstszą przyczyną jest stres, ale nie zawsze tak jest. Istnieje wiele chorób, które mogą się przyczyniać do takiego łysienia, np. bielactwo i atopowe zapalenie skóry. U osób dotkniętych łysieniem plackowatym włosy zwykle odrastają. Mogą mieć inny kolor. U jednych wracają potem do naturalnego koloru, ale są też przypadki, że pozostają siwe. Z siwieniem jest ogromny problem, ponieważ nie wynaleziono skutecznego leku, który spowodowałby odrastanie włosów o naturalnej barwie.

Czy wrzody żołądka mają jakiś wpływ na wypadanie włosów?
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Uważam, że mają, ponieważ wrzody są w pewien sposób związane ze stresem. Jeden z moich małych pacjentów nie miał z natury zbyt bujnych włosów, ale pod wpływem silnego stresu w ciągu 3 dni wypadły mu wszystkie włosy. Musieliśmy zastosować sterydy, po których włosy odrosły. Nie są może piękne, ale najważniejsze, że dziecko nie jest łyse. Inny chłopiec był świadkiem tragicznego wypadku samochodowego. Na jego oczach zginął inny chłopiec, który wybiegł poza boisko po piłkę. Był to dla niego tak silny stres, że również w ciągu kilku dni stracił włosy.

Mój syn jest strażakiem. Z racji swojego zawodu nosi ciągle na głowie kask. Czy to również może mieć jakiś wpływ na wypadanie włosów?
prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Oczywiście. Ma niekorzystny wpływ na stan owłosienia, bo jeśli pani syn chodzi cały dzień w kasku, to jego skóra jest przegrzana i szybciej się przetłuszczają włosy. Z tego powodu może dojść do łojotokowego zapalenia skóry i wzmożonego wypadania włosów. Podobny problem dotyczy również górników czy hutników.

Czy można się pozbyć łupieżu na zawsze?
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Oczywiście, że można. Ale jeżeli ktoś jest niecierpliwy i nie dokończy leczenia szamponem przeciwgrzybiczym, przeciwłojotokowym czy stosowanymi zewnętrznie preparatami sterydowymi łupież może mu wrócić.

Czy osoba często myjąca włosy z powodu ich przetłuszczania się również może mieć łupież?
prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Oczywiście. Mamy pacjentów, którzy mówią, że rano myją głowę, a wieczorem ich włosy są już tłuste. W takim przypadku trzeba zastosować odpowiednie leczenie zewnętrzne oraz preparaty witaminowe, żeby pozbyć się tego problemu. Jeśli będziemy myli włosy kilka razy na dzień, skóra głowy zacznie się łuszczyć. Przy ujściu mieszków włosowych znajdują się gruczoły łojowe, które bronią włosy przed nadmiernym wysuszeniem spowodowanym ich częstym myciem. Myjąc włosy pobudzamy gruczoły łojowe do zwiększonego wydzielania łoju i powstaje błędne koło. Dlatego trzeba to zjawisko powstrzymać za pomocą odpowiednich preparatów zewnętrznych, bo inaczej nie damy sobie z nim rady. Czasem trzeba zastosować również preparaty sterydowe w postaci płynów stosowanych zewnętrznie.

Czy jest nadzieja, że problem przetłuszczania włosów minie z wiekiem? Kiedy byłam młoda, powtarzano mi, że z upływem lat pozbędę się tego problemu. Niestety, nie stało się tak. To dla mnie duży kłopot, bo mam niesprawne barki, a codziennie muszę myć włosy i zawijać je.
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło:
Często w okresie pomenopauzalnym zmniejsza się czynność gruczołów łojowych i wydzielania łoju, ale nie u wszystkich osób się to sprawdza. Myślę, że może pani pomóc kuracja witaminą B6 w iniekcjach, codziennie 1 ampułka domięśniowo. Taka kuracja zmniejsza łojotok.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto