Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oko kontra komputer

Lucyna Krysiak
Praca przy komputerze nie oddziałuje bezpośrednio na gałkę oczną, nie uszkadza siatkówki czy rogówki. Wymaga jednak intensywnego skupienia wzroku, co prowadzi do jego zmęczenia i związanych z tym zaburzeń.

Praca przy komputerze nie oddziałuje bezpośrednio na gałkę oczną, nie uszkadza siatkówki czy rogówki. Wymaga jednak intensywnego skupienia wzroku, co prowadzi do jego zmęczenia i związanych z tym zaburzeń. Są to bóle głowy, obrzęki powiek, przekrwienie oczu i nadmierne wysuszenie, nazywane zespołem suchego oka.

To typowe następstwa długotrwałego wpatrywania się w monitor, a bo znajduje się on w bliskiej i nietypowej odległości dla oczu, narząd wzroku męczy się podwójnie.Stopień zmęczenia wzroku zależy od rodzaju pracy wykonywanej na komputerze. Mniej obciążony jest wzrok, jeśli jest to tylko wprowadzanie danych, bardziej, jeśli jest to pisanie pracy czy książki, a najbardziej, kiedy programuje się strony i wykonuje grafiki. Im prostsza czynność, tym mniejsze obciążenie dla oczu.

Zrób sobie przerwę

Praca przy komputerze może też pogłębić wadę wzroku. Jest uciążliwa zarówno dla krótkowidzów, którzy muszą nosić szkła korekcyjne, jak i osób, których wzrok słabnie wraz z wiekiem. To dlatego od 1996 r. wszyscy, którzy pracują przy komputerach, muszą być poddani badaniom okulistycznym, by można było wykryć i korygować wady wzroku, które mogły powstać lub pogłębić się podczas pracy przed monitorem.

Jeśli ktoś spodziewa się przepisania przez lekarza szkieł ochronnych, będzie rozczarowany, bo takich szkieł nie ma. Wszystkie powłoki, którymi pokrywa się szkła, działają jedynie odblaskowo, ale nie chronią oczu. Okuliści radzą, by większą wagę przywiązywać do higieny pracy. Należy przynajmniej raz w ciągu godziny lub nawet częściej odchodzić od komputera, podejść do okna, popatrzeć na ulicę lub zrobić sobie herbatę. Warto też zadbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Komputerowa susza

Kłopoty ze wzrokiem stały się dziś zjawiskiem powszechnym i są związane ze stylem życia. Komputer staje się głównym narzędziem pracy, które szczególnie angażuje wzrok . Nie wywołuje wprawdzie poważnych chorób - zaćmy czy jaskry - jest jednak z całą pewnością odpowiedzialny za przemęczenie oczu i zespół suchego oka.

To z jednej strony skutek zbyt długiej pracy przy komputerach, ale też niewłaściwego nawilżania, charakterystycznego dla pomieszczeń klimatyzowanych, ogrzewanych kaloryferami. Tak jak zmęczenie oczu można usunąć prowadząc bardziej higieniczny tryb życia, tak zespół suchego oka wymaga stosowania tzw. sztucznych łez w kroplach.

Dolegliwość ta polega na zaburzeniu wydzielania własnych łez. Gdy korzysta się z komputera, oczy, bez zmiany pozycji głowy, bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran, wykonując dziennie kilkadziesiąt tysięcy ruchów. Jednak są pozbawione mrugania, które pobudza wydzielanie łez. Fizjologiczny mechanizm ich wydzielania jest więc zaburzony. Łzy zawierają składniki "oliwiące", które poprzez mruganie powiek, tak jak ruchem wycieraczek samochodowych, są rozprowadzane na powierzchni oka. Deficyt oleistego filmu z łez wywołuje po pewnym czasie zaczerwienienie i pieczenie oczu, a później bolesny stan zapalny. Zespół suchego oka to dolegliwość, w której pacjent odczuwa dyskomfort, staje się rozkojarzony, bezwiednie pociera oczy i naraża je na zainfekowanie. Sztuczne łzy są więc konieczne w leczeniu tej dolegliwości.


Komputerowe bhp dla oczu

• Monitor powinien być tak ustawiony, by nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Refleksy świetlne powodują bardzo szybko zmęczenie wzroku, a pochylanie się na boki i do przodu często jest przyczyną bólów kręgosłupa.
• Starsze monitory powinny posiadać filtr ochronny. Odległość oczu od ekranu monitora komputerowego powinna wynosić 70 cm.
• Górny brzeg ekranu powinien znajdować się nieco poniżej poziomu oczu. Jednym z najważniejszych parametrów jest częstotliwość odświeżania obrazu. To ona decyduje o migotaniu ekranu. Nie może być mniejsza niż 85 Hz.
• Stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem rozproszonym, niepowodującym olśnienia. Dobrze również jest ograniczyć emitowane przez monitor promieniowanie widzialne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto