18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady, dzięki którym ograniczysz ilość węglowodanów w swojej diecie

abcZdrowie.pl
by ** RCB ** (flickr)
Jeśli stale przybierasz na wadze, zastanów się, czy w twoim jadłospisie nie znajduje się zbyt dużo węglowodanów. Może warto ograniczyć ich spożycie? Dowiedz się, jak to zrobić.

Węglowodany stanowią ważny element diety, ale spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Dlatego też, jeśli zależy ci na utrzymaniu lub uzyskaniu prawidłowej wagi, kontroluj ilość oraz jakość cukrów w jadłospisie. Pamiętaj również, że o ile węglowodany złożone, pochodzące między innymi z pełnoziarnistych produktów spożywczych, korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, węglowodany proste (np. obecne w słodyczach), które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, warto ograniczać.

Jak zmniejszyć udział cukrów w diecie?

Nawyki żywieniowe kształtują się od dzieciństwa, dlatego nie należy dziwić się, że pomysł zmniejszenia ilości węglowodanów w diecie może być poważnym wyzwaniem dla osób, które każdego dnia spożywają słodycze, słodkie napoje gazowane i jasne pieczywo. To wyzwanie warto jednak podjąć, by uniknąć otyłości, a co za tym idzie, wzrostu podatności na rozwój cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Teoretycznie, zmiany w jadłospisie można wprowadzić z dnia na dzień, całkowicie odstawiając ubogie w składniki odżywcze pokarmy i uzupełniając jadłospis owocami, warzywami i pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. W praktyce nie jest to tak proste, ponieważ organizm przyzwyczajony do konkretnego sposobu odżywiania potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym podejściem do żywienia. Trwałe modyfikacje diety warto więc wprowadzać stopniowo i nie pozbawiać się od razu całej przyjemności jedzenia. Od czego zacząć:

- Jeśli masz w zwyczaju przechowywać w domu zapasy słodyczy, spróbuj zmienić swoje nawyki podczas zakupów. Będąc w sklepie, omijaj szerokim łukiem półki ze słodkościami do momentu, w którym domowe zasoby się wyczerpią. Gdy nie będziesz miał pod ręką batoników ani czekoladek, zmniejszenie ich spożycia będzie dużo łatwiejsze – zanim pobiegniesz do sklepu po przekąskę, zastanowisz się, czy naprawdę masz na nią ochotę, czy też chęć na niezdrowe jedzenie wynika ze złego nastroju lub nudy.

- Przestań słodzić herbatę i kawę, zwłaszcza gdy pijesz je kilka razy dziennie.

- Zastanów się, w jaki sposób możesz zastąpić produkty bogate w cukry bardziej wartościowymi pod względem odżywczym pokarmami. Jeśli między posiłkami sięgasz po ciastka i cukierki, zawczasu przygotuj sobie porcję orzechów i rodzynków w małej miseczce. Pamiętaj jednak, by była to niewielka porcja – bakalie są bowiem stosunkowo kaloryczne.

- Często jesz na śniadanie płatki kukurydziane? Wbrew pozorom, nie jest to dobry pomysł. Dużo zdrowsze i znacznie mniej kaloryczne są płatki owsiane, ewentualnie muesli z dodatkiem orzechów i rodzynków.

- Pamiętaj, że całkowita rezygnacja z węglowodanów nie jest wskazana! Dobrym pomysłem jest jednak spożywanie ich w ściśle określonych porcjach. Wielki talerz makaronu nie syci bardziej niż mały lub średni – porcja, która mieści się w szklance, całkowicie wystarczy do zaspokojenia głodu. Także w przypadku ryżu i ziemniaków wskazany jest umiar, przy czym zalecana porcja powinna być jeszcze o połowę mniejsza.

- Dbaj o urozmaicenie jadłospisu – ziemniaki do obiadu to klasyka, ale możesz zastąpić je kalafiorem, brokułami lub fasolką szparagową, czyli warzywami o niższej zawartości skrobi.

- Jeśli lubisz soki owocowe, uważaj – większość z nich jest dosładzana cukrem i stosunkowo kaloryczna. Mimo to nie sycą nawet w połowie tak skutecznie jak zwykłe świeże owoce, dlatego zamiast pić szklankę soku pomarańczowego, zjedz jedną lub dwie pomarańcze.

- Zwiększ podaż zdrowych tłuszczów – często jedz awokado, orzechy, tłuste ryby i doprawiaj sałatki oliwą z oliwek.

Subtelne zmiany w jadłospisie mogą z czasem przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu i korzystnie wpłynąć na sylwetkę. Warto rozważyć wprowadzenie ich w okresie wiosenno-letnim, gdy bogactwo sezonowych owoców i warzyw sprzyja zdrowemu odżywianiu.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto