Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy na głowie

(mat)
Wypadanie włosów to proces naturalny – każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów, a na ich miejsce wyrastają nowe. Jeżeli jednak wypada ich więcej – może to budzić uzasadniony niepokój.

Wypadanie włosów to proces naturalny – każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów, a na ich miejsce wyrastają nowe. Jeżeli jednak wypada ich więcej – może to budzić uzasadniony niepokój. Przyczyn nadmiernej utraty włosów może być wiele.

Wśród mężczyzn najczęściej spotyka się tzw. łysienie androgenowe – stanowi ono 90 proc. wszystkich przypadków. Ma zwykle podłoże genetyczne i jest związane z aktywnością męskich hormonów płciowych, m.in. testosteronu. To dlatego łysi mężczyźni uchodzą za bardziej namiętnych niż ich koledzy z bujnymi czuprynami. Nie zostało to dotąd potwierdzone naukowo. Specjaliści nie mają natomiast wątpliwości, że konsekwencją aktywności androgenów jest skrócenie fazy wzrostu włosa oraz stopniowe obumieranie mieszków włosowych. Ogniska wyłysienia mają zwykle kształt okrągły lub owalny. Najpierw przerzedzają się włosy nad czołem, po obu stronach tworzą się zatoki, aż w końcu dochodzi do wyłysienia na szczycie głowy. Prawie zawsze pozostaje natomiast wianuszek włosów na obwodzie – nad karkiem i uszami.

Łysienie androgenowe może rozpocząć się już po 20 roku życia, zwykle jednak pojawia się w wieku 45-60 lat i przyjmowane jest przez mężczyzn jako coś nieuchronnego. Niektórzy golą nawet całą głowę i w ten sposób kształtują swój nowy wizerunek. Rzeczywiście, z tym typem łysienia najlepiej się pogodzić – jest to proces naturalny i nieodwracalny. Z badań wynika, że profilaktycznie spożywanie produktów bogatych w cynk (np. kapusta, groch, buraki, kiełki pszenicy, pestki dyni, soja, ostrygi, śledzie,) może opóźnić nieco wystąpienie pierwszych objawów.

Rzadszą odmianą utraty włosów jest tzw. łysienie plackowate. Charakteryzuje się powstawaniem jednego lub kilku nieregularnych ognisk wyłysienia, które oprócz głowy mogą obejmować również brodę. Do przyczyn tego typu łysienia zalicza się m.in. przeciążenie psychiczne – przemęczenie, stres, stany lękowe, depresję. Konieczna jest wówczas przede wszystkim zmiana stylu życia, a czasami również – psychoterapia. Włosy odrastają jednak najczęściej samoczynnie przed upływem 6-9 miesięcy po zlikwidowaniu przyczyny. Czasami łysienie typu plackowatego towarzyszy infekcjom grzybiczym – wówczas skóra głowy w miejscach wyłysienia jest podrażniona i może się łuszczyć. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie. Po zlikwidowaniu zakażenia włosy odrastają zwykle w ciągu kilku miesięcy.

Osłabienie i zmatowienie włosów oraz zmniejszenie ich objętości może być natomiast wynikiem:
* nieprawidłowej diety i związanych z tym niedoborów żywieniowych;
* przemęczenia i stresu;
* przebytych zabiegów operacyjnych;
* choroby ogólnoustrojowej.
Ważne jest przy tym rozpoznanie przyczyny łysienia. Od tego zależy bowiem rodzaj terapii, która jednak w większości przypadków przynosi dobre efekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto