Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Zjednoczonej Lewicy. Zdrowie

red.
Materiały prasowe
Przed nami wybory parlamentarne. Zapoznajcie się z założeniami programowymi Zjednoczonej Lewicy, dotyczącymi zdrowia.

Program Zjednoczonej Lewicy:

Rządzący narzucili takie warunki funkcjonowania systemu, że jego celem stało się realizowanie świadczeń, rozliczanie punktów i... zarabianie pieniędzy, a nie działanie na rzecz polepszenia zdrowia Polek i Polaków. Odrzucamy taki system. Opowiadamy się za publiczną służbą zdrowia, która nie może być nastawiona na zysk. Celem służby zdrowia jest leczenie pacjentów i dbanie o ich zdrowie, a nie osiąganie zysków.

KLIKNIJ W LINK, ŻEBY PRZEJŚĆ DO SERWISU ZJEDNOCZONA LEWICA

Wzrost publicznych nakładów na zdrowie do 7% PKB – przeciętnego poziomu w UE. Dodatkowe pieniądze przyniesie do systemu między innymi oskładkowanie wszystkich dochodów z pracy, w tym umów cywilnoprawnych (śmieciowych). Przyczyni się to do znacznego skrócenia uciążliwych kolejek.

Zniesienie limitów w służbie zdrowia. Domagamy się zniesienia limitów na świadczenia zdrowotne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym możliwość uzyskania pomocy medycznej uzależniona jest od limitu ustalonego przez publicznego płatnika. Tylko wskazania medyczne i najlepsza wiedza lekarska powinny być kryterium udzielania świadczeń zdrowotnych. Nikt nie może odejść od okienka w szpitalu czy przychodni tylko z tego powodu, że Narodowy Fundusz Zdrowia arbitralnie ustanowił limit świadczeń zdrowotnych

Prawo do opieki zdrowotnej z racji posiadania obywatelstwa. Chcemy likwidacji drogiego systemu weryfikującego, czy dany pacjent jest ubezpieczony. Ubezpieczanie zdrowotne powinno przysługiwać każdemu z racji posiadania obywatelstwa.

Sprzeciw wobec współpłacenia za leczenie. Stoimy na straży Konstytucji, której art. 68 gwarantuje wszystkim obywatelom – niezależnie od zamożności – prawo do opieki zdrowotnej. Wprowadzenie opłat za dostęp do lekarza stanowiłoby złamanie tego przepisu.

Sprzeciw wobec przekształcania szpitali w spółki. Sprzeciwiamy się komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. Podmioty lecznicze finansowane ze środków publicznych nie powinny działać w celu osiągnięcia zysku. Domagamy się umożliwienia tworzenia nowych publicznych szpitali i przychodni w formie SPZOZ.

Stanie państwa na straży świeckiego charakteru służby zdrowia. Lekarze powinni leczyć zgodnie ze stanem wiedzy medycznej, a nie kierowani własnym światopoglądem religijnym. Wyciąganie konsekwencji wobec lekarzy nadużywających klauzuli sumienia. Sprzeciw wobec klauzuli sumienia dla aptekarzy.

Darmowe leki dla najuboższych seniorów. Należy zwiększyć środki na refundację leków. Najubożsi seniorzy powinni otrzymywać leki za darmo.

Refundacja leczenia niepłodności metodą in vitro. Prawo do posiadania dzieci jest przynależne wszystkim ludziom, niezależnie od stopnia zamożności.

Legalizacja medycznej marihuany i oleju konopnego. Zgoda na badania naukowe nad ich zastosowaniem. W leczeniu pacjentów należy kierować się najnowszą wiedzą medyczną, nie uprzedzeniami. Bezpłatny dostęp do zdalnej opieki dla osób starszych. Przycisk życia umożliwiający błyskawiczne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich o 50%. Polska służba zdrowia cierpi na brak lekarzy. Przykładowo w Polsce jest 334 lekarzy geriatrów. Powiatów w Polsce jest 314. Teoretycznie jeden geriatra przypada na jeden powiat. W rzeczywistości w wielu powiatach nie ma ani jednego lekarza geriatry. Dla tego należy zwiększyć również limity przyjęć na specjalizacje medyczne.

Cały program znajdziecie na stronie Zjednoczonej Lewicy.

Zobaczcie spot Zjednoczonej Lewicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto