Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pyłkowica, uciążliwa dolegliwość alergików

Maria Zawała
Alergia sezonowa (pyłkowica) zwana jest także goraczką sienną. Najczęściej objawia się napadami kichania i lejącym wodnistym katarem występującym w kontakcie z pyłkami roślin lub zarodnikami grzybów.

Alergia sezonowa (pyłkowica) zwana jest także goraczką sienną. Najczęściej objawia się napadami kichania i lejącym wodnistym katarem występującym w kontakcie z pyłkami roślin lub zarodnikami grzybów. Katarowi często towarzyszą objawy ze strony spojówek (oczu) w postaci świądu, światłowstrętu i uporczywego łzawienia. U części osób uczulonych mogą wystąpić w sezonie objawy astmy oskrzelowej - mówi się wówczas o astmie sezonowej

Okres występowania pyłkowicy zależny jest od okresu pylenia uczulających roślin.

Każda z roślin ma charakterystyczny dla siebie sezon pylenia, który nieznacznie może się zmieniać w kolejnych latach, a aktualne stężenie pyłków w powietrzu zależy od warunków atmosferycznych. Sezon pylenia rozpoczyna się w Polsce już wczesną wiosną i trwa do września. Szczegółowe informacje i prognozy pylenia zawierają tzw. kalendarze pylenia publikowane w prasie i w internecie.

Zapamiętaj!

Wczesną wiosną.

Pylą takie drzewa jak: wierzba, leszczyna, brzoza, olcha czy topola.

W maju, czerwcu i lipcu

Pylą trawy.

W lipcu

Pylą zboża.

W sierpniu i wrześniu

Głównymi alergenami są chwasty (bylica, babka, szczaw, komosa, pokrzywa).

Pamiętaj!

Pyłki kwiatów ozdobnych np. róż zwykle nie wywołują objawów uczuleniowych, ponieważ są większe i przenoszone głównie przez owady. Natomiast pyłki większości drzew, traw i małych chwastów są maleńkie, lekkie, suche i dlatego doskonale się nadają do przenoszenia przez wiatr.


Pleśnie są mikroskopijnymi, pasożytniczymi grzybami, pozbawionymi wypustek i korzeni. Nie zawierają one chlorofilu, a ich zarodniki są przenoszone przez wiatr tak, jak pyłki roślin. Są one przyczyną pleśnienia różnych pokarmów i przedmiotów. Zarodki pleśni pojawiają się w powietrzu wczesna wiosną, a ich największe stężenie może być w sierpniu, wrześniu i październiku w zależności od rejonu geograficznego. Najważniejszymi grzybami pleśniowymi w Polsce, wywołującymi objawy pyłkowicy są te z gatunku Alternaria i Cladosporium. Można je spotkać przede wszystkim w glebie, na drzewach i w zbutwiałym drewnie. Grzyby pleśniowe są także obecne w mieszkaniach na strychach, w piwnicach, łazienkach, spiżarniach i innych miejscach przeznaczonych do przechowywania żywności, w pojemnikach na odpadki, dywanach i w obiciach mebli.

U większości pacjentów objawy uczuleniowe pojawiają się, gdy stężenie pyłków czy zarodników przekroczy 25 -100 w metrze sześciennym. Podawane do wiadomości publicznej stężenie pyłków w powietrzu jest średnią uzyskaną z kilkudniowych pomiarów, a ich stężenie może znacznie się różnić każdego dnia podczas sezonu pylenia. Generalnie przydatność stężeń pyłków w powietrzu w prognozowaniu ciężkości objawów uczuleniowych przez nie wywoływanych jest ograniczona.

Ważne

Większość objawów pyłkowicy ulega znacznemu złagodzeniu w chłodne, deszczowe i bezwietrzne dni ze względu na bardzo niskie ich stężenie w powietrzu przy takiej pogodzie. Powrót pogody upalnej, suchej i wietrznej zwiastuje wzrost stężenia pyłków i zarodników w powietrzu.

To może pomóc

1. Dobrą radą dla tych, którzy chcą uniknąć narażenia się na alergizujące pyłki jest wybranie się na urlop w czasie, w którym w rejonie naszego zamieszkania jest tych pyłków najwięcej. Przykładowo: czerwcowy wyjazd nad morze, gdy mieszkamy w centrum lub na południu Polski, może pozwolić na przetrwanie najgorszego okresu w miejscu, gdzie stężenie pyłków traw jest jeszcze niskie (nad morzem rośliny pylą zwykle kilka tygodni później niż na południu kraju).

Tak więc w czasie sezonu pylenia spędzaj wakacje w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest mniejsze (wysoko w górach lub nad morzem).

2. Zamykaj na noc okna w mieszkaniu.

3. Ogranicz poranną aktywność, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe

4. Nie otwieraj okien podczas jazdy samochodem. (stosuj odpowiednie filtry)

5. Staraj się nie przebywać poza pomieszczeniami zamkniętymi w dni, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest największe, wilgotność powietrza jest wysoka lub wieje silny wiatr.

6. Nie koś trawy i unikaj świeżo skoszonych trawników, nad którymi unoszą się pyłki i zarodniki pleśni.

7. Nie hoduj zbyt wielu roślin doniczkowych w mieszkaniu, ponieważ w wilgotnej ziemi rozwija się wiele gatunków pleśni.

8. Zażywaj leki zalecone przez lekarza alergologa.

9. Podejrzenie objawów alergii sezonowej powinno skłonić do uzyskania porady lekarskiej. Lekarz alergolog może dokładniej ocenić rodzaj uczulenia i zalecić odpowiednie postępowanie profilaktyczne i leczenie

Alergiczny nieżyt nosa

Dolegliwość powszechnie nazywana katarem oznacza zapalenie błony śluzowej nosa. Często przyczyną takiego nieżytu nosa jest alergia.

Alergiczny nieżyt nosa jest powodowany przez takie alergeny jak: pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie czy alergeny zwierzęce. Mogą one powodować kichanie, uczucie zatkania nosa, wyciek z nosa, a także uczucie swędzenia w nosie, gardle, oczach i uszach.

Alergiczny nieżyt nosa może występować sezonowo, w czasie sezonu pylenia wiosną, latem i jesienią. Alergeny kurzu domowego, pleśnie i alergeny zwierzęce mogą powodować alergiczny nieżyt nosa całoroczny. Alergiczny nieżyt nosa pojawia się zwykle u osób młodych, i może zostać rozpoznany już w pierwszych latach po urodzeniu, szczególnie gdy w rodzinie występują choroby alergiczne (atopowe).

Skórne testy alergiczne mogą pomóc w rozpoznaniu przyczyny alergicznego nieżytu nosa i prowadzeniu leczenia. Redukcja narażenia na alergeny, szczególnie w sypialni w przypadku pacjentów uczulonych na roztocza kurzu domowego oraz unikanie obecności zwierząt w przypadku uczulenia na alergeny pochodzenia zwierzęcego są bardzo istotne.

Jak leczyć?

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosuje się podawane doustnie leki antyhistaminowe (szczególnie najnowszej generacji, o mniejszym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy) i leki obkurczające naczynia krwionośne (podawane tylko doraźnie i przez krótki czas) oraz preparaty kromoglikanu sodowego i kortykosteroidów podawane donosowo. Alergiczny nieżyt nosa może być ponadto leczony przy pomocy odczulania (immunoterapii.) Jeśli stosowanie tradycyjnego leczenia nie przynosi poprawy, zastosowanie odczulania może złagodzić dolegliwości i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki.

Kongres Alergologów

10-13 maja 2006 roku w Wiśle w hotelu "Gołębiewski" odbędzie się

IX Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego,

którego organizatorem jest Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Program naukowy Kongresu, obejmuje oprócz alergii i astmy również problemy infekcji i zaburzeń odpornościowych. Stwarza okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami wiedzy w alergologii zarówno w zakresie nauk podstawowych, jak i medycyny praktycznej.

Zagadnienia te będą poruszane przez wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy. Tematyka Kongresu dotyczy obszaru zainteresowań nie tylko alergologów i pulmonologów, ale również lekarzy rodzinnych, pediatrów i internistów. Kongresowi przewodniczy prof. dr hab. med. Barbara Rogala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto