Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z doc. Jackiem Kasperskim, kierownikiem Katedry i Zakładu Protetyki Stomatologicznej Śląskiej Akademii Medycznej

[email protected]
Krystyna Bochenek: Co to jest protetyka stomatologiczna? doc. Jacek Kasperski: Pozwolę sobie zacytować definicję wybitnego protetyka profesora Majewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Współczesna protetyka ...

Krystyna Bochenek: Co to jest protetyka stomatologiczna?
doc. Jacek Kasperski: Pozwolę sobie zacytować definicję wybitnego protetyka profesora Majewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Współczesna protetyka stomatologiczna jest kliniczną specjalnością zabiegową, której specyfika polega na tym, że funkcjonuje ona w ścisłym powiązaniu z techniką laboratoryjną. Jako przedmiot studiów i zarazem dyscyplina naukowa opiera się na zdobyczach nauk z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biofizyki, patologii oraz ściśle współdziała z wieloma medycznymi specjalnościami klinicznymi.

KB: Czym zatem zajmują się protetycy?
JK: Do zadań protetyki stomatologicznej należy odbudowa tkanek twardych i miękkich twarzoczaszki za pomocą różnego rodzaju protez, które w zależności od zasięgu protezowania określane są jako proteza zębowa, proteza szczękowa, proteza twarzy. Zadaniem protezy jest uzupełnienie brakujących tkanek, przywrócenia ich prawidłowej funkcji oraz poprawa warunków estetycznych. Uzupełnienia protetyczne mogą przyjmować bardzo małe rozmiary np. wkładów koronowych oraz rozmiary bardzo duże jak np. proteza całkowita z obturatorem, która z jednej strony odbudowuje część jamy ustnej pozbawionej uzębienia, z drugiej zamyka połączenie między jamą ustną a jamą nosową.

KB: Kto wpadł na pomysł by uzupełniać braki w uzębieniu?
JK: Już kilka tysięcy lat temu próbowano zastąpić brakujące zęby protezami wykonanymi z kości słoniowej i kości zwierząt. Wiązano je końskim włosiem albo złotym drutem. Były to uzupełnienia, które nie sprawdzały się funkcjonalnie, co najwyżej estetycznie. W latach 1700-1600 przed Chrystusem, za panowania króla Babilonii, Hammurabiego I został spisany pierwszy kodeks medyczny. Paragraf nr 200 kodeksu nakazywał: „jeżeli ktokolwiek pozbawi zęba osobę równą sobie, musi stracić jeden z własnych zębów”. O tym jak Rzymianie dbali o higienę jamy ustnej świadczą znaleziska archeologiczne: wykałaczki (ze srebra, ze złota, z rybich ości), opisy stosowania szczoteczek do zębów i płukanek roślinnych, a o postępie w technice dentystycznej znalezione protezy, korony i mosty protetyczne.

KB: Jednak już te kilka tysięcy lat temu ktoś zauważył, że brak zębów szkodzi i szpeci...
JK: Jak najbardziej. Jednak kwestia estetyki, aczkolwiek ważna, nie stanowi tutaj istoty rzeczy. Wiele osób uważa, że utrata zębów przedtrzonowych i trzonowych, mniej widocznych, nie stanowi większego problemu dla ich zdrowia. Tymczasem właśnie te zęby zapewniają podparcie żuchwy o szczękę, gwarantujące prawidłowe jej ułożenie w przestrzeni, właściwe funkcjonowanie aparatu żucia, a tym samym fizjologiczne funkcjonowanie układu pokarmowego. Utrata nawet pojedynczego zęba może prowadzić do zmian w wymowie i estetyce. Ale bardziej niebezpieczna jest wędrówka zębów sąsiadujących z luką powstałą po usunięciu zęba, jak również zęba przeciwstawnego, prowadząca do zaburzeń zwarciowych. Co z kolei może wywołać stany chorobowe mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych.

KB: Które zęby są ważniejsze? Przednie czy trzonowe? Gdyby miał pan uzupełnić szczękę tylko o osiem zębów, to które by to były?
JK: Każda grupa zębów jest ważna: grupa siekaczy, kłów przedtrzonowców i trzonowców, każda z nich odgrywa określoną rolę. Dlatego jeżeli warunki protezowania na to pozwalają powinno się uzupełniać każdy ząb. Pomijając jedynie zęby ósme.

KB: Czy dzieciom również wstawia się uzupełnienia protetyczne?
JK: Tak, gdyż częstą przyczyną braków zębowych są próchnica, urazy, przypadki opóźnionego wyrzynania zębów czy rzadziej występujące przypadki wrodzonego braku zębów-hipodoncja. Protezy stosowane u dzieci nie tylko uzupełniają brakujące zęby, ale utrzymują miejsce dla zębów jeszcze nie wyrzniętych, utrzymują zęby sąsiadujące z bezzębną przestrzenią we właściwym położeniu oraz pobudzają zawiązki zębowe do ich wyrastania. W leczeniu protetycznym dzieci należy uwzględnić nie tylko uzupełnienie zębów oraz przywrócenie prawidłowych czynności i wyglądu estetycznego, ale również dalszy prawidłowy rozwój narządu żucia.

KB: Jak często zdarzają się przypadki wrodzonego braku uzębienia?
JK: Na szczęście rzadko. Ja w swojej karierze zawodowej, będę leczył trzeciego pacjenta z tego rodzaju chorobą, ale włączymy leczenie protetyczne dopiero po osiągnięciu przez niego wieku dojrzałego. Przypadki takie wymagają leczenia interdyscyplinarnego. Obecnie pacjent jest pod opieką ortodonty.

KB: Jaka jest tego przyczyna?
JK: Brak tkanek zębowych może być uwarunkowany genetycznie bądź spowodowany wadami rozwojowymi powstałymi podczas życia płodowego, w następstwie chorób przebytych przez matkę w czasie ciąży jak grypa, różyczka, malaria, gruźlica, konflikt serologiczny, zaburzenia hormonalne, urazy oraz działanie czynników szkodliwych takich jak: alkohol, promieniowanie jonizujące.

KB: Czy lepsza jest korona porcelanowa czy stalowa?
JK: Korona porcelanowa ze względów estetycznych, jak również z uwagi na doskonałą tolerancję ze strony tkanek z którymi ma kontakt jest koroną nieomal doskonałą, w odróżnieniu od korony stalowej, która jest koroną nieestetyczną i może powodować odczyny zapalne zwłaszcza u alergików. Mając natomiast na uwadze względy wytrzymałościowe, to korona porcelanowa jest koroną bardziej kruchą od korony stalowej, wymaga więc pogrubienia jej ścian, co z kolei wymaga znaczniejszego oszlifowania zęba. Najczęściej wykonuje się korony złożone, których podstawą konstrukcji jest metal gwarantujący wytrzymałość, a następnie pokrywa się go porcelaną zapewniając im estetykę.

KB: Co to są licówki?
JK: Licówki są uzupełnieniami stosowanymi na widocznych częściach koron i mostów protetycznych wykonanych z metalu, nadając tym konstrukcjom kolor naturalnych zębów. Do licowania stosowane są tworzywa sztuczne, materiały złożone i porcelana. Licówki mają również zastosowanie w naturalnych zębach, które ze względów estetycznych (przebarwiona korona zęba) wymagają int

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto