Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszajmy się jak najwięcej

(oprac. mam)
Brak wystarczającej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to. obok palenia tytoniu, nieprawidłowego odżywiania, nadciśnienia, cukrzycy i otyłości, główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Brak wystarczającej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to. obok palenia tytoniu, nieprawidłowego odżywiania, nadciśnienia, cukrzycy i otyłości, główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dowiedziono, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zawału serca aż o 50 procent! Niestety, zdecydowana większość Polaków unika ruchu jak ognia. Pod względem aktywności fizycznej zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie.


Siedzenie jest szkodliwe

Według szacunków, tylko co dziesiąty dorosły Polak prowadzi aktywny styl życia. Ponad 60 proc. woli siedzieć przed telewizorem zamiast zażywać ruchu na świeżym powietrzu: jeździć na rowerze, biegać czy chociażby tylko spacerować. Nie dociera do nich, że systematyczny wysiłek fizyczny obniża ciśnienie, pomaga zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową (obniża poziom trójglicerydów i tzw. złego cholesterolu) i węglowodanową (przeciwdziała cukrzycy).

Aktywny tryb życia, oprócz tego, że zmniejsza ryzyko chorób serca i naczyń, zapewnia lepsze samopoczucie, większą sprawność umysłową i seksualną, ułatwia zasypianie, kształtuje sylwetkę i pomaga w rozładowywaniu codziennych napięć i stresu.

Serce osoby, która nie stroni od ćwiczeń, pracuje w spoczynku wolniej i efektywniej, natomiast w czasie wysiłku stać je na intensywniejszą pracę. Badania wykazały, że aktywność fizyczna zwiększa odporność organizmu na różnorakie infekcje, przede wszystkim dróg oddechowych.


Pół godziny dziennie

Lekarze zalecają, by na wysiłek fizyczny poświęcać co najmniej 30 minut dziennie. Nie trzeba się od razu zapisywać do klubu sportowego. Zamiast samochodem warto się przejść do pracy pieszo, zrezygnować z jazdy windą i rzadziej siedzieć z pilotem w ręce przed szklanym ekranem telewizora. Każda forma ruchu jest jak najbardziej wskazana.

Z myślą o osobach, którym na sercu leży stan ich zdrowia, powstał program edukacyjny „Pamiętaj o sercu”, mający na celu dotarcie do jak najszerszych kręgów społeczeństwa z wiedzą o przyczynach chorób układu sercowo-naczyniowego i możliwościach zapobiegania im. Autorzy i koordynatorzy tego programu przekonują, że wystarczą niewielkie modyfikacje w naszym trybie życia, aby nasze serca biły jak dzwon. Szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej www.pamietajosercu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto