Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryby powinny na stałe zagościć na naszych stołach

(mam)
Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryb (szczególnie tłustych), powinniśmy je jeść przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu, zastępując nimi mięsne obiady.

Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryb (szczególnie tłustych), powinniśmy je jeść przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu, zastępując nimi mięsne obiady. Choć z roku na rok spożycie ryb się w Polsce zwiększa, nadal przez wiele osób są traktowane jako potrawa postna i bożonarodzeniowa.


Ryby a serce

Ryby wspomagają profilaktykę i leczenie miażdżycy, zapobiegają arytmii serca i udarom mózgu. Ich dobroczynne działanie to przede wszystkim zasługa kwasów omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów, obniżają ciśnienie krwi. Zawierają również magnez i potas — pierwiastki regulujące pracę serca i układu krążenia. Obecna w nich cholina bierze udział w przemianach tłuszczów i cholesterolu, a tym samym przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic.

Ryby a nowotwory
Występujące w rybach naturalne antyoksydanty, czyli witaminy D i E oraz selen, zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników. W efekcie ograniczają więc powstawanie komórek nowotworowych.

Jak donoszą szwedzcy naukowcy, dieta bogata w tłuste ryby zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty. Przeciwdziała również nowotworom piersi i jelit.


Ryby a osteoporoza

Obok produktów nabiałowych (mleko, sery, jogurty itd.), ryby są doskonałym pokarmem, który zapobiega rozwojowi osteoporozy. Zawdzięczają to dużej ilości wapnia, fosforu i witaminy D. Wapń i fosfor są niezbędnymi składnikami do budowania twardych i mocnych kości, zaś witamina D wspomaga przyswajanie wapnia przez organizm.

Aby w przyszłości nie mieć problemów z łamliwością kości, już dzisiaj powinniśmy zacząć się prawidłowo odżywiać. Warto zacząć od jedzenia ryb z puszki, np. szprotek czy sardynek. Drobnych ości nie powinno się wyrzucać — zawierają mnóstwo wapnia!


Ryby a tarczyca

Ryby morskie są bogatym źródłem jodu — pierwiastka potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jod wchodzi w skład hormonów produkowanych przez tarczycę, które regulują metabolizm. Jest konieczny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. U osób dorosłych jego niedobór może prowadzić do powstania wola. Jest też przyczyną senności.
Największe ilości jodu zawiera dorsz, łosoś i śledź.


Ryby a anemia

Anemia (niedokrwistość) to niski poziom czerwonych ciałek i hemoglobiny we krwi. Głównym składnikiem hemoglobiny jest żelazo — pierwiastek łączący i transportujący tlen do każdej żywej komórki organizmu. Do mięśni, mózgu, nerwów, innych tkanek i narządów. Odpowiednia ilość żelaza w diecie zapewnia dotlenienie organizmu, co zapobiega łatwemu męczeniu się i osłabieniu. Najlepszym źródłem żelaza są sardynki i śledzie.

Przy tworzeniu nowych czerwonych ciałek krwi bierze udział witamina B12, która występuje we wszystkich rybach.


Ryby a inne choroby

• Za pośrednictwem kwasów omega-3 ryby zmniejszają intensywność reakcji zapalnych. Walczą np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
• Mięso ryb zawiera taurynę — aminokwas, który przywraca prawidłową czynność naczyń krwionośnych, które były kruche i nie mogły się rozszerzać przy zwiększonym przepływie krwi. Z tego powodu ryby są szczególnie zalecane dla osób palących papierosy.
• Jak twierdzą amerykańscy naukowcy z Cambridge University, regularne jedzenie tłustych ryb łagodzi objawy astmy.
• Osoby starsze jedzące ryby, rzadziej ulegają demencji. Dzieje się tak za sprawą obecnych w rybach nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na naczynia krwionośne i regenerują komórki nerwowe.



Warto to wiedzieć

Kupując ryby trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich świeżość. Świeża ryby ma charakterystyczny dla swojego gatunku zapach, wypukłe i przejrzyste oczy, lśniącą łuskę przylegającą do skóry, jasnoczerwone skrzela pozbawione śluzu i jasnoróżowe mięso.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto