Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorze! Są wolne miejsca w DPS-ie

Starostwo Powiatowe
Seniorze! Są wolne miejsca w DPS-ie
Seniorze! Są wolne miejsca w DPS-ie
To ważna wiadomość dla osób, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. W Domu Pomocy Społecznej w Bielawie i jego filii w Niemczy obecnie jest 10 wolnych miejsc. Seniorze! Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się.

Decyzja o oddaniu członka rodziny do Domu Pomocy Społecznej, czyli tzw. domu starców, do łatwych nie należy. Jednak gdy rodzina nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków przy osobie wymagającej stałej opieki, warto ją rozważyć.

Jak się można dostać do DPS?

W każdym mieście i gminie jest ośrodek pomocy społecznej (OPS). Należy zacząć od napisania wniosku o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej w Bielawie i złożenia go w OPS, w miejscu zamieszkania. W treści takiego pisma powinniśmy uzasadnić, z jakiego powodu chcemy zamieszkać w DPS, tzn. opisać swój aktualny stan zdrowia i sytuację rodzinną (podeszły wiek, choroby uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu, brak osób bliskich, które mogłyby się podjąć opieki itp.).

Ile trzeba mieć emerytury, żeby zamieszkać w DPS?
Nie ma takich ograniczeń. Przepisy nie określają wysokości minimalnego dochodu. Istotne jest, czy ktoś wymaga całodobowej opieki, czy nie można mu zapewnić niezbędnej pomocy np. w formie usług opiekuńczych w jego własnym domu.

Czy rodzina musi dopłacać?
Podanie o skierowanie do DPS rozpatrywane jest dwutorowo.
Z jednej strony analizowana jest sytuacja zdrowotna i rodzinna. Ośrodek Pomocy Społecznej, przy pomocy pracownika socjalnego, przeprowadza wywiad środowiskowy u osoby ubiegającej się o przyjęcie do DPS, który winien potwierdzić opisany we wniosku stan rzeczy. Pracownik socjalny kompletuje pozostałe dokumenty - zaświadczenie od lekarza domowego, potwierdzające iż osoba wymaga całodobowej opieki, jak też badania lekarskie, zaświadczenie o dochodzie osoby, inne niezbędne informacje wynikające z przepisów.
Drugą kwestią jest ustalenie „kto ile będzie płacił”. Zawsze ustawowo mieszkaniec płaci do 70% swojego dochodu (to może być emerytura, renta, ale też np. zasiłek stały). Najczęściej kwota ta nie pokrywa pełnego kosztu utrzymania mieszkańca w DPS. W trakcie gromadzenia dokumentów ustalane jest, czy najbliższych stać na dopłacanie całości lub części pozostałej różnicy. W sytuacji, kiedy osoba wnioskująca wymaga całodobowej opieki, a rodziny nie stać na współfinansowanie pobytu w DPS (np. występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych), obowiązek opłaty przechodzi na gminę.

Co można zrobić, jeżeli osoba wymagająca całodobowej opieki nie wyraża zgody na pobyt w DPS?

Ustawa o pomocy społecznej przewiduje, że umieszczenie w domu pomocy społecznej następuje na wniosek osoby zainteresowanej (lub jej przedstawiciela ustawowego) – musi ona wyrazić świadomą zgodę (niekoniecznie podpisać). W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy nie wyraża zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany do zawiadomienia o tym właściwego sądu.

Czy można wybrać sobie DPS?
Tak. Osoba wnioskująca o miejsce w DPS ma prawo wskazać konkretny Dom. Są sytuacje, kiedy osoba zainteresowana naszą placówką mieszka np. we Wrocławiu. Wówczas należy złożyć wniosek do OPS w miejscu swojego zamieszkania, a w treści zaznaczyć, że chodzi właśnie o Dom Pomocy Społecznej w Bielawie lub naszą filię w Niemczy.

Czy mieszkańców można odwiedzać?
Nasz Dom jest otwarty na odwiedziny bliskich i znajomych – oczywiście z poszanowaniem intymności jego mieszkańców. Dla wielu osób samo przekroczenie progu dps stanowi pewną barierę psychologiczną. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do otwartości na kontakty z lokalnym środowiskiem. Mile widzianymi i częstymi gośćmi są przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna czy dorośli z zaprzyjaźnionych instytucji społecznych czy kulturalnych, zespołów, chórów i licznych organizacji społecznych.

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące stanu zdrowia mieszkańców?

Nie ma ograniczeń co do sprawności fizycznej mieszkańców ani ich wieku. Opiekujemy się osobami dorosłymi chodzącymi samodzielnie, z pomocą kul czy chodzików, a także leżącymi. Nasi mieszkańcy to również w znacznym procencie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przebywający w Domu podopieczni cierpią na różne schorzenia: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układów krwionośnego, krążeniowego, oddechowego, a także schorzenia charakterystyczne dla wieku starszego – otępienia, zespoły psycho-organiczne, zaburzenia równowagi, chorobę Alzheimera, Parkinsona itp. Każdy mieszkaniec otoczony jest opieką pielęgnacyjną, rehabilitacyjną, a także medyczną adekwatnie do potrzeb związanych z jego problemami zdrowotnymi i sprawnością fizyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto