Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skutki zaniedbania cukrzycy

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalne skutki dla organizmu. Dowiedz się jakie.

Cukrzyca zalicza się do grupy chorób metabolicznych, czyli takich, które przyczyniają się do zaburzeń przemiany materii. Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim gospodarki węglowodanowej – chorzy na cukrzycę doświadczają przewlekłej hiperglikemii (zbyt wysokie stężenie glukozy w surowicy) na skutek niewłaściwego działania lub wydzielania insuliny. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla przebiegu cukrzycy i skuteczności wdrożonego leczenia.

Wpływ glukozy na organizm

„Z cukrzycą typu II zmaga się około 4–6% Europejczyków”, mówi dietetyk Agata Jarnuszewska. „Gwałtowny wzrost zachorowań nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Choroba ta wyraźnie pogarsza jakość życia, często też prowadzi do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci”, dodaje ekspert.

Przewlekła hiperglikemia stanowi tak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia diabetyków, ponieważ glukoza – jako podstawowy składnik energetyczny ludzkiego organizmu – dociera do niemal każdej komórki ciała. Oznacza to, że wszelkie wahania glikemii mogą mieć poważne konsekwencje dla organizmu cukrzyka. Prawidłowa kontrola glikemii pomaga uniknąć powikłań cukrzycowych.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie diabetyka?

„Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy jest podwyższone stężenie cukru we krwi, który przyczynia się do rozwoju niebezpiecznych zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych serca, mózgu i kończyn dolnych, a także nerek, oczu i naczyń zaopatrujących nerwy”, wyjaśnia dietetyk Agata Jarnuszewska. „Z powodu nasilających się powikłań w obrębie układu krwionośnego zwiększa się ryzyko powstawania takich chorób, jak: nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroba wieńcowa, miażdżyca kończyn dolnych, choroby nerek, narządu wzroku oraz degeneracyjne zmiany w układzie nerwowym. Z cukrzycą można jednak żyć, i – co więcej – być osobą w pełni aktywną pod warunkiem, że przestrzega się określonych zasad żywienia i dba o odpowiednią porcję ruchu”, dodaje dietetyk.

Powikłania cukrzycowe

Do najczęstszych powikłań występujących w przebiegu cukrzycy należą:

- neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie i zanik komórek nerwowych w związku z hiperglikemią; neuropatia objawia się osłabieniem mięśni, mrowieniem stóp i dłoni oraz zaburzeniami czucia;
- kwasica ketonowa (śpiączka cukrzycowa) – jest to ostre powikłanie cukrzycy, objawiające się silnym pragnieniem i nasilonym oddawaniem moczu, nawet jeśli chory przyjmuje duże ilości płynów, jego organizm ulega odwodnieniu; następnie pojawiają się kolejne symptomy: nudności, wymioty, bóle brzucha, duszność i ból w klatce piersiowej, charakterystyczny jest także zapach acetonu w wydychanym powietrzu;
- nefropatia cukrzycowa – uszkodzenie kłębuszków nerkowych – jej pierwszym objawem jest obecność białka w moczu;
- stopa cukrzycowa – uszkodzenie nerwów w obrębie stopy, które przyczynia się do zaniku mięśni oraz upośledzenia czucia bólu; zmiany miażdżycowe przyczyniają się do niedokrwienia stopy i obumierania jej tkanek – u chorych posiadających bardzo zaawansowane zmiany amputacja bywa jedynym wyjściem;
- powikłania oczne: retinopatia cukrzycowa, jaskra, pogorszenie ostrości widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku;
- osteoporoza – u chorych na cukrzycę zwiększa się podatność na zachorowanie, a co za tym idzie – na złamania kości.

Wczesna diagnoza cukrzycy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia skutków przewlekłej hiperglikemii, dlatego po wystąpieniu objawów charakterystycznych dla cukrzycy (zaburzenia widzenia, wzmożone pragnienie, spowolnione gojenie ran oraz spadek masy ciała mimo zwiększonego łaknienia) należy udać się do lekarza.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto