Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słownik eurobiurokraty

[email protected]
Beneficjent końcowy Instytucje oraz przedsiębiorstwa prywatne, które odpowiedzialne są za zlecanie realizacji projektu. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi zostają instytucje, które przyznają pomoc.

Beneficjent końcowy
Instytucje oraz przedsiębiorstwa prywatne, które odpowiedzialne są za zlecanie realizacji projektu. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi zostają instytucje, które przyznają pomoc.

Beneficjent ostateczny
Osoba, instytucją, bądź środowisko bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy. Są to na przykład rolnicy, bezrobotni, uczniowie, studenci, grupy osób zagrożone utratą pracy, kobiety, mieszkańcy obszarów wiejskich

Dotacja
Bezpośrednia płatność dokonywana przez jednostkę Kontraktującą na rzecz określonego beneficjenta na rzecz określonego beneficjenta. Otrzymane przez niego pieniądze muszą być przeznaczone na podjęcie odpowiednich działań. Może to być na przykład promocja celów polityki strukturalnej UE.

Finansowy wkład Wspólnoty
Ilość pieniędzy wyłożona przez Komisję Europejską w ramach pomocy finansowej, która stanowi określoną część koszt (ów programu działania lub projektu. Gdy projekt gwarantuje osiągnięcie zysków, wkład finansowy Wspólnoty jest zmniejszany.

Fundusze dotacji
Pieniądze skierowane na realizację określonego rodzaju projektów, na przykład fundusz dotacji na doradztwo, fundusz dotacji na inwestycje.

Fundusze przedakcesyjne
pieniądze na bezzwrotną pomoc finansową udzielaną przez Unię Europejską krajom kandydującym. Ich najważniejszym zadaniem jest przygotowanie kandydatów do członkostwa w UE oraz pomoc w wyrównywaniu różnic gospodarczych. Należą do nich fundusze Phare, ISPA i SAPARD.

Fundusz spójności
Pieniądze, które nie wchodzą w skład funduszy strukturalnych, które przekazywane są do poszczególnych państw, a nie regionów. Celem tego funduszu jest ułatwienie integracji słabiej rozwiniętych krajów poprzez budowę sieci transportowych oraz obiektów infrastruktury ochrony środowiska o znaczeniu ponadregionalnym.

Fundusze strukturalne
Instrumenty finansowe UE umożliwiające pomoc w restrukturyzacji i modernizacji gospodarki krajów członkowskich w kluczowych sektorach i regionach. Na fundusze strukturalne składają się: Europejski Fundusz Rozwoju regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz Finansowy Instrument Orientacji rybołówstwa.

Grant globalny
Część pomocy, której wdrażanie i zarządzanie może zostać powierzone jednemu lub kilku pośrednikom, w tym władzom lokalnym, instytucjom rozwoju regionalnego lub organizacjom pozarządowym. Jest ona wykorzystywana w zdecydowanej większości do wspierania lokalnych inicjatyw rozwojowych.

Inicjatywy wspólnotowe
programy finansowane z funduszy strukturalnych, mające na celu rozwiązanie problemów występujących na terenie całej Unii Europejskiej. Liczba i charakter Inicjatyw wspólnotowych ulegają zmianom w zależności od występujących problemów, które4 mają wpływ ma funkcjonowanie Unii Europejskiej. W latach 2000-2006 są to EQUAL, INTERREG III, LEADER+, URBAN II. W tym okresie w Polsce wdrażane są tylko EQUAL i INTERREG III.

Programy wspólnotowe
Pomoc finansowa UE pochodząca z innych niż fundusze strukturalne źródeł. Ich budżet tworzony jest ze składek członkowskich wszystkich krajów uczestniczących w programie. Celem projektów jest opracowanie nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań technologicznych, innowacji, narzędzi szkoleniowych, baz danych, lub zdobycie nowych doświadczeń. Przykładami takich programów są: 6 program ramowy, Leonardo da Vinci, Socrates, MEDIA Plus, Kultura 2000, eConent, eLearning.

Sektorowe programy operacyjne
Projekty przygotowywane przez organy centralne realizujące zadania dotyczące całych sektorów ekonomiczno-społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto