Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uśmiech z katalogu

Magdalena Bobik
Piękny i zdrowy uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Ładne zęby to nie tylko estetyczny wygląd, ale i lepsze samopoczucie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn je tracimy i musimy wtedy szukać pomocy u stomatologa.

Piękny i zdrowy uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Ładne zęby to nie tylko estetyczny wygląd, ale i lepsze samopoczucie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn je tracimy i musimy wtedy szukać pomocy u stomatologa. Musi nam uzupełnić braki w uzębieniu, abyśmy mieli możliwość odpowiedniego rozdrabniania pokarmów. Chodzi również o estetykę naszego wyglądu.

Jest wiele metod uzupełniania brakujących zębów, ale najbardziej zbliżony do natury jest implant.


Co to takiego?

Implantologia to jedna z najnowocześniejszych dziedzin współczesnej stomatologii. Implant to inaczej sztuczny korzeń – wszczep zatopiony w kość jako element uzupełnienia protetycznego, na którym mocuje się sztuczny ząb. Sam implant swoją konstrukcją przypomina właśnie korzeń zęba i jest wprowadzany do żuchwy lub kości szczęki podczas zabiegu chirurgicznego. Zastępuje brakujący ząb.

Ta metoda leczenia może być stosowana zarówno w przypadku braku jednego zęba, kilku, a nawet przy całkowitym bezzębiu. W zależności od potrzeby, lekarz umieszcza odpowiednią liczbę implantów, na których opiera się później uzupełnienie protetyczne. Szanse, że implant się „przyjmie”, sięgają aż 95 procent!

– Implanty są wygodne, nie niszczą sąsiednich zębów i doskonale się sprawdzają, zarówno pod względem kosmetycznym, jak i funkcjonalnym – podkreśla Marcin Wrzuś-Wieliński, chirurg stomatologiczny, właściciel Gabinetu Chirurgii i Implantologii Stomatologicznej w Rybniku.


Przed i po zabiegu

Przed zabiegiem wszczepiania implantów niezbędne jest wykonanie diagnostyki rentgenowskiej wszystkich zębów. Zdjęcie dostarcza stomatologowi informacji o ilości tkanki kostnej, w której ma być umieszczony implant. Trzeba też wyleczyć wszystkie stany zapalne jamy ustnej i próchnicę.
Zabieg przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jest całkowicie bezbolesny i trwa od 1 do 2 godzin, w zależności od liczby umieszczanych implantów. Pacjent po zabiegu może odczuwać ból i mieć niewielki obrzęk miejscowy. Musi dokładnie płukać jamę ustną po każdym posiłku i stosować się do szczegółowych zaleceń lekarza.
Po 10 dniach lekarz zdejmuje szwy i rozpoczyna się okres tzw. osteintegracji, czyli wygojenia martwego, metalowego elementu w żywą kość. Okres ten trwa od 1 do 6 miesięcy. Po wygojeniu dziąsła pozostaje już tylko przykręcenie korony zęba do wcześniej założonego łącznika.

Oczywiście pacjenta z „nowym uśmiechem” nadal obowiązują systematyczne wizyty u stomatologa i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej.

Implanty są, niestety, drogą inwestycją. Cena jednego wysokiej jakości wszczepu może sięgać 5 tys. zł, ale za to większość osób może się spodziewać, że wszczepiony implant będzie im służył do końca życia.

Kto wymyślił implant

Odkrycia, że tytan potrafi zintegrować się z tkanką kostną, umożliwiając wstawianie nowych zębów, dokonał w 1965 roku szwedzki naukowiec – Per-Ingvar Branemark. Wszczepione wówczas implanty służą pacjentowi do dziś. Od tej pory, z metody tej skorzystało ponad 1 mln pacjentów na całym świecie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto