Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gotowości bojowej

(maz)
Około 60 procent z nas cierpi na stres, zaburzenia rytmu serca, stany depresyjne i lękowe. Większość społeczeństwa spotyka się z sytuacjami stresogennymi w pracy i życiu osobistym.

Około 60 procent z nas cierpi na stres, zaburzenia rytmu serca, stany depresyjne i lękowe. Większość społeczeństwa spotyka się z sytuacjami stresogennymi w pracy i życiu osobistym.

Ciężko jest uchronić się przed sytuacjami stresowymi, nieraz dopadają nas problemy, zmęczenie, tęsknota. Stres, wraz ze złym odżywianiem, jest główną przyczyną chronicznego zmęczenia. Częściej stresują się osoby niecierpliwe i dążące do doskonałości. Problemem jednak staje się to, że opanowania i świetnego zdrowia oczekuje się od nas znacznie częściej niż kilkanaście lat temu.

Prawda o stresie

Pod wpływem hormonów uwalnianych przez przysadkę mózgową wzrasta ciśnienie krwi i pojawia się kołatanie serca. Z wątroby do krwi zostają uwolnione zwiększone ilości glukozy, kwasów tłuszczowych, cholesterolu. Pojawia się stan "gotowości bojowej" w organizmie. Jesteśmy gotowi do ucieczki... Ale ucieczka od problemu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Co szkodzi i stresuje?

Wiele osób doskonale radzi sobie z kłopotami życia codziennego. Cześć pacjentów z równowagi wyprowadza nawet błaha sprzeczka, czy trudna sytuacja za kierownicą. Do stresu predysponują: zmiana pracy, rozwód, problemy z dziećmi, a nawet długotrwała dieta odchudzająca.

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, narzuca sobie rygorystyczną dietę plus sporą dawkę katorżniczego ruchu. Organizm, bez odpowiedniej suplementacji witaminami i składnikami mineralnymi, nie wytrzymuje tego tempa. Pojawiają się kłopoty ze skurczami mięśni, bólem serca, nerwicą i problemami z cerą (niedobór witamin z grupy B). A zatem zwiększona drażliwość, nasza podatność na stres i choroby mogą być wynikiem niedoboru magnezu i witaminy B6 w organizmie.

Tylko spokojnie

Podstawową formą walki ze stresem jest stosowanie technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety i preparatów wzmacniających system nerwowy oraz serce. Istotna jest zmiana trybu życia. Należy postawić na spokojny sport i znaleźć zajęcia pozwalające oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości. Zaleca się jogę, czy tai-chi.

W profilaktyce chorób serca, jak i zapobieganiu następstwom stresu, wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z magnezem i witaminą B6 jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych.

Pamiętaj!
Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności koncentracji, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych (skurcze mięśni, tężyczka). Witamina B6 zwiększa o 20-40 proc. wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, ułatwia transport tego pierwiastka do wnętrza komórek i utrzymuje jego właściwe stężenie wewnątrzkomórkowe. Zmniejsza także wydalanie magnezu w moczu. Skuteczność preparatów magnezu zawierających witaminę B6 jest większa niż samego magnezu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto