Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiek przełomu

Agata Pustułka
Menopauza to samoistne zatrzymanie miesiączki spowodowane spadkiem produkcji hormonów płciowych estrogenów i progesteronu. Zwykle kobiety przechodzą menopauzę w wieku ok. 51 lat.

Menopauza to samoistne zatrzymanie miesiączki spowodowane spadkiem produkcji hormonów płciowych estrogenów i progesteronu. Zwykle kobiety przechodzą menopauzę w wieku ok. 51 lat. Gdy od ostatniej miesiączki minął co najmniej rok możemy powiedzieć, że kobieta weszła w klimakterium.

W pierwszym okresie przekwitania wzrasta częstość występowania zaburzeń miesiączkowania, krwawienia są mniej regularne, zaś dolegliwości podobne do zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Menopauzie towarzyszą zwykle zmiany w sferze psychicznej. To zmienność nastrojów, drażliwość, płaczliwość oraz trudności w podejmowania decyzji.

– Niekiedy objawy menopauzy są tak uciążliwe, że wiąże się to z koniecznością brania L4, a niekiedy wymuszają rezygnację z pracy – mówi dr Maciej Ornowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu nr 2 w Sosnowcu.

Objawy przekwitania mogą pojawić się już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Utrzymywać się jednak mogą nawet kilkanaście lat po niej. Do najbardziej uciążliwych dolegliwości należą uderzenia gorąca, dreszcze i kołatanie serca.

Często panie zamiast do ginekologa idą do kardiologa. Wciąż bardzo wiele pań nie wie nic lub prawie nic na temat klimakterium i łagodzenia jego skutków.

Zwykle też kojarzą ten czas z koniecznością przyjmowania hormonów. Na rynku jest też dostępnych kilka preparatów roślinnych, które mogą zastąpić hormony. I te i te mają zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Tak modna w ostatnich latach hormonalna terapia zastępcza nie jest wskazana dla wszystkich pań. Ba, powinny jej unikać kobiety, w których rodzinach były przypadki zachorowania na raka sutka lub inny nowotwór.

Do tzw. przeciwwskazań względnych zalicza się też duże żylaki kończyn dolnych, duże mięśniaki macicy, niektóre przewlekłe choroby wątroby, otyłość, palenie papierosów, choroby zakrzepowo-zatorowe, migrenowe bóle głowy nasilające się po leczeniu.

Właśnie długa lista przeciwwskazań wymusiła poszukiwania leków, które mogłyby zastąpić działanie hormonów. Stąd właśnie kariera preparatów roślinnych. Jedną z ich zalet jest całkowicie naturalne pochodzenie oraz brak efektu ubocznego w postaci tycia. Zanim wkroczyły do aptek przez wiele wieków jako wyciągi lub napary z roślin pomagały kobietom sprostać trudom menopauzy.

– Przestrzegałbym przed zażywaniem jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem także tych preparatów – mówi dr Ornowski. – Kobieta w tym szczególnym czasie powinna się znajdować pod szczególną opieką lekarzy, by w każdym momencie można było wychwycić jakieś niepokojące objawy.


Słowniczek

menopauza – zatrzymanie miesiączki
premenopauza – okres przed menopauzą, kiedy miesiączki jeszcze występują
perimenopauza – stadium przed menopauzą, kiedy krwawienia miesiączkowe mogą być nieregularne, ale występowały w okresie poprzedzających 12 miesięcy
klimakterium – okres obejmujący zarówno menopauzę jak i premenopauzę
postmenopauza – stadium, w którym ostatnia miesiączka wystąpiła co najmniej przed 12 miesiącami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto