Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Podczas sesji studenci trują się lekarstwami

Małgorzata Kaczmar
Agnieszka Amatta: -Sudafed to lek na przeziębienie
Agnieszka Amatta: -Sudafed to lek na przeziębienie fot. Polskapresse
Z wrocławskich aptek znikają leki z efedryną. Studenci mówią, że pomagają im one w nauce.

Podczas trwającej sesji egzaminacyjnej studenci z Wrocławia ustawiają się w kolejkach do aptek. Kupują dostępne bez recepty leki, które zażyte w dużych dawkach mogą działać jak narkotyk. Żacy twierdzą, że pomagają im w nauce. Lekarze są przerażeni.

Coraz modniejszy wśród żaków jest m.in. sudafed, lekarstwo na katar, przeziębienia i alergię. Zawiera chlorowodorek pseudoefedryny, substancję, która w dużych ilościach może działać jak amfetamina.

- Sudafed znika z półek zawsze tuż przed sesją. Młodzi ludzie pytają o niego najczęściej w grudniu i w styczniu, a potem właśnie w czerwcu i w lipcu - przyznaje Greta Gąsior z apteki Dbam o Zdrowie przy pl. Powstańców Wielkopolskich. - W okresie największych przeziębień, czyli wiosną i jesienią, zainteresowanie tym lekiem jest mniejsze - dodaje.

Greta Gąsior szacuje, że tuż przed sesją sprzedaż sudafedu wzrasta w jej aptece nawet o połowę.
Także Maria Cichosz-Stawicka z apteki Pod Słońcem przy ul. Traugutta potwierdza, że sporo młodych podczas sesji pyta o sudafed. - To lek, na który nie potrzeba recepty. Jeśli ktoś prosi o sudafed, aptekarz sprzedaje mu lek - wyjaśnia farmaceutka.

W internecie studenci wymieniają się poradami o dostępnych w aptece lekach, po których "nauka łatwiej wchodzi". Królują leki z pseudoefedryną. "Po tusi (Tussipect - syrop na kaszel zawierający pseudo-efedrynę, obecnie dostępny w aptekach tylko na receptę - przyp. aut.) przeczytałam książkę 200-stronicową w godzinę" - chwali się na łamach jednego z forów użytkownik dziqska.
Na czym polega fenomen leków, zawierających pseudoefedrynę? To substancja, która działa podobnie jak amfetamina, lecz w lekarstwach dostępnych w aptekach jest naprawdę znikoma ilość środka.

- Sudafed zawiera 60 mg pseudoefedryny. Jeśli przyjmuje się go zgodnie z instrukcjami lekarza, środek łagodzi objawy przeziębienia czy alergii, np. zmniejsza katar - wyjaśnia doktor Jerzy Wojciech Łata, specjalista chorób wewnętrznych.

Lek staje się niebezpieczny dopiero po przedawkowaniu. A studenci łykają na raz kilkadziesiąt tabletek specyfiku. - Akcja serca gwałtownie wtedy przyspiesza - ostrzega doktor Jerzy Wojciech Łata. - Może dochodzić nawet do 150 uderzeń na minutę. Wzrasta ciśnienie, przestajemy czuć potrzebę snu - wymienia lekarz. I dodaje, że przedawkowanie środków zawierających pseudoefedrynę może być bardzo niebezpieczne - gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi grozi udarem.

Po czym poznać, że nasze dziecko przedawkowało leki zawierające pseudoefedrynę? - Może nie spać nawet dwa dni. A ponieważ sudafed pobudza ośrodkowy układ nerwowy, osoba, która go przedawkuje, jest też nadpobudliwa, drażliwa i niespokojna. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do drgawek - wymienia doktor Łata.

Lekarze ostrzegają: od leków zawierających pseudo-efedrynę można się uzależnić. Wtedy osoba uzależniona musi regularnie zwiększać porcję leku.

Uważaj na leki

Nie tylko studenci używają legalnie dostępnych leków wbrew przeznaczeniu. Oto inne niebezpieczne środki, stosowane przez młodzież:
Paracetamol - wśród licealistów panuje przekonanie, że w połączeniu z alkoholem ten lek przeciwbólowy wywołuje halucynacje. W rzeczywistości, w dużych ilościach (powyżej 200 tabletek) może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby.
Bieluń - popularny chwast rosnący na polach. Używany do leczenia dychawicy oskrzelowej. Łatwo się nim zatruć: wywołuje halucynacje, a w skrajnych przypadkach, nawet śmierć.
Poppers - kiedyś, podobnie jak bieluń, używany do leczenia dychawicy oskrzelowej, a nawet w wypadkach zatrucia cyjankiem. Dostępny w sklepach internetowych. Po powąchaniu środka rozszerzają się naczynia krwionośne i rozluźniają mięśnie. Zażycie może skutkować bólami głowy, a nawet utratą przytomności.

Czy leki zawierające efedrynę powinny być dostępne tylko na receptę? Komentuj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto