Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album Zbyszka Cybulskiego. Zobacz, co aktor w nim zamieszczał

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Zbigniew Cybulski/kroniki I LO w Dzierżoniowie
Zbigniew Cybulski, choć mieszkał w Dzierżoniowie tylko przez dwa lata (1945-1947), to mocno wpisał się w pamięć i świadomość mieszkańców miasta. Absolwent Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jędrzeja Śniadeckiego założył – wraz ze swoim bratem Antonim i kuzynem Wojciechem Jaruzelskim (nie generałem) – jedną z pierwszych drużyn harcerskich na Dolnym Śląsku. Popularny Zbyszek organizował dla młodzieży w powojennej Polsce obozy harcerskie i wycieczki dookoła kraju. Z tamtego okresu pochodzi album, który po śmierci aktora podarowała szkole jego żona.

Spis treści

Jak czytamy w monografii I LO, „głównymi animatorami działalności harcerskiej byli bracia Antoni i Zbyszek Cybulscy, Wojtek Jaruzelski, a także bardzo dla szkolnego ZHP zasłużeni: charyzmatyczna drużynowa Urszula Piątkowska, Władysław Boczula (…), Władysław Piątkowski (…) i przyboczny Zbigniewa Cybulskiego – Zdzisław Styczyński”.

Działalność harcerska Zbigniewa Cybulskiego w Dzierżoniowie

Dzierżoniowscy harcerze pod dowództwem Cybulskiego organizowali spotkania, ogniska, wieczornice i imprezy artystyczne w mieście. Współpracowali z PCK i urzędem repatriacyjnym, brali udział w kursach drużynowych. Kiedy w maju 1946 roku powstało koło dramatyczne, harcerze udzielali się nie tylko artystycznie, ale też organizacyjnie – sprzedawali bilety i programy, brali udział w pracach porządkowych.

Zbigniew Cybulski we wspomnieniach Wojciecha Jaruzelskiego

Zbyszek był typem wodza, miał wielką charyzmę – wspominał Wojciech Jaruzelski. - Wszyscy, którzy znaleźli się w jego kręgu, byli pod jego urokiem, ba, wykonywali nawet najbardziej absurdalne polecenia tylko dlatego, że on tak kazał. Był nie tylko drużynowym, był nawet bardziej nauczycielem niż uczniem. Tak naprawdę kierował życiem artystycznym szkoły. Był autorem scenariuszy, reżyserem, aktorem.

Zaświadczenie wydane 30 sierpnia 1947 r. podpisane przez Tadeusza Englendera

Jako opiekun 6. dolnośląskiej drużynycim. Romualda Traugutta przy Państwowym Gimnazjum i Luceum w Dzierżoniowie zaświadczam, że druh Zbigniew Cybulski zorganizował 6. drużynę na terenie naszego gimnazjum i prowadził ją wzorowo. Dzięki pracy i energii druha Cybulskiego 6. drużyna jest nie tylko najlepsz0ą w powiecie, ale i zalicza się do najlepszych w chorągwi dolnośląskiej.

*cytaty pochodzą z monografii I Liceum Ogólnokształcącego autorstwa Janiny Weretki-Piechowiak pt. „Z dziejów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie. Niech błękitnieją szkolne lata…” (2005)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto