Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź dla siebie dobry!

Agata Markowicz
Rozmowa z Mirkiem Słowikowskim, trenerem rozwoju osobistego i terapeutąDziennik Zachodni: Do kogo adresowana jest strona www.depresjastop.pl? Mirek Sławikowski: Do ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę o ...

Rozmowa z Mirkiem Słowikowskim, trenerem rozwoju osobistego i terapeutą
Dziennik Zachodni: Do kogo adresowana jest strona www.depresjastop.pl?

Mirek Sławikowski: Do ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę o zasadach kierujących naszym życiem. Stworzyłem ją wraz z moim przyjacielem Tomkiem Curlejem. Większość z nas pogubiła się w dość naiwnych motywacjach zafundowanych nam przez tak zwaną cywilizację Zachodu. Sukces to kariera. Kariera to bogactwo. Za chwilę nie pamiętamy, że to tylko schematy i dla nich jesteśmy gotowi oddać życie i zdrowie. Z reguły najpierw oddajemy zdrowie i stąd bierze się depresja. Dlatego www.depresjastop.pl to portal mówiący o depresji i jak jej przeciwdziałać poprzez rozwój. Nie możemy pomóc wszystkim i na pewno nie wiemy wszystkiego o ludzkiej psychice, ale kropelka wody może wydrążyć tunel w skale. Skale zbudowanej z braku świadomości, błędnych schematów, głupich priorytetów, złudnych nadziei.

DZ: Jeszcze 20 lat temu nikt na depresję nie chorował?
Czy to choroba cywilizacyjna?

MS: Depresja jako choroba istniała od zawsze, ale do worka pod hasłem „depresja” wrzuca się ostatnio i apatię, i wypalenie, i chandry, i obniżony nastrój, a nawet smutek. W ten sposób sugeruje nam się, że jesteśmy chorzy i powinniśmy wziąć pigułkę na szczęście. To przerażające propozycje. Pigułka może pomóc zlikwidować stan obniżonego nastroju, ale nie dociera do przyczyn jego powstania. Te przyczyny u każdego bywają różne i dlatego należy dowiedzieć się więcej o naszej psychice.

DZ: Jak w takim razie odróżnić depresję od zwykłej chandry? I kiedy trzeba zgłosić się po pomoc do lekarza-specjalisty?

MS: Takich rozróżnień powinien dokonywać lekarz, ale obawiam się, że mało kto z czytelników pobiegnie od razu do lekarza. Ja wiele lat temu pobiegłem, usłyszałem: depresja i dostałem tabletki. Efekt był znikomy.
Są jednak sytuacje, w których do lekarza trzeba bezwzględnie się udać. Zawsze, gdy czujemy, że absolutnie nie radzimy sobie z bardzo złym nastrojem przez dłuższy czas, odcinamy się od świata, trudności sprawiają nam podstawowe czynności życiowe, zaczynamy myśleć, że warto by skończyć z tym cierpieniem... Podanie leku nie zaszkodzi, ale na tym kończyć nie wolno, tylko biorąc leki trzeba szukać, czytać, dowiadywać się, sprawdzać.

DZ: Czy istnieje jakaś profilaktyka depresyjna? Co robić, aby depresja nas nie dopadła?

MS: Po pierwsze rozpoznać zagrożenia. Zapraszam w tym celu do nieodpłatnego poradnika internetowego www.deporesjastop.pl. Warto także, dla wyrobienia sobie własnej opinii, zapoznając się z innymi publikacjami. Profilaktyce służy także równoważnie ośrodków inteligencji: działania, intelektu i emocji. Jeśli pracujesz głową (intelekt i emocje), zawsze działaj – ruszaj się, ćwicz, spaceruj, rysuj, pisz pamiętnik. Równoważysz wnętrze i zewnętrze. Jeśli pracujesz fizycznie, odprężaj się, medytuj. Nigdy po pracy umysłowej nie wyciszaj się medytacją, bo tłumisz emocje, które są w środku. To ważna zasada, łamana przez ludzi skłonnych do depresji. Koniecznie doświetlaj organizm. Stosuj zioła: dziurawiec, kozłek lekarski, melisę. Zimą jedz dużo ciepłych potraw, pij soki malinowe, napary z lipy. A przede wszystkim daj sobie prawo do odpoczynku i kilku dni chandry. Tylko cyborgi mają zawsze siłę i „dobry humor”. Zadbaj o bliskich, zwierzaki, ziemię. To co zrobisz dla świata, da pokarm twojej psychice. Bądź wyrozumiały i dobry dla siebie, i dla innych.


10 charakterystycznych objawów depresji

1 smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości
(„nic mnie nie cieszy”)
2 zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
3 zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie,
niechęć do działania
4 problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
5 zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach
6 uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
7 lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
8 trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
9 poczucie beznadziejności, niska samoocena
10 dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha,
bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).


Możesz sobie pomóc

Dla zainteresowanych rozwojem osobowym Czytelników DZ mamy 5 poradników książkowych „Powiedz STOP” autorstwa Mirosława Słowikowskiego, ufundowanych przez wydawnictwo Ravi z Łodzi. To książka przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą się emocjonalnie rozwijać i poznać prawa rządzące ludzką psychiką. Otrzymają je osoby napiszą do redakcji Dziennika Zachodniego,
ul. Młyńska 1, 40-953 Katowice z dopiskiem „Powiedz STOP” i wymienią trzy sposoby na to, aby nie dać się depresji.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto