Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Bielawy nie otrzymał absolutorium

MM
Burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel nie otrzymał od radnych absolutorium za 2009 rok.10 radnych głosowała za, tyle samo było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Do uzyskania absolutorium, zabrało więc burmistrzowi jednego głosu poparcia.

Przeciw byli radni klubów PO i PiS, którzy wytykali burmistrzowi, że miasto mieniące się ekologicznym, obecnie jest jednym z bardziej zaniedbanych pod tym względem. Wśród zarzutów były ponadto: nie zapewnienie budownictwa komunalnego dla najbiedniejszych Bielawian oraz polityka zadłużania miasta. - Tak oto dług Bielawy wzrósł z 15.187.916 w roku 2006 do 19,094.700 w roku 2009 A ma wzrosnąć do 33.752.188 w 2010 roku i ponad 39 milionów w roku następnym. Polityka finansowa, jaką prowadzi Burmistrz powoduje że w 2011 roku miasto będzie na granicy zadłużenia, którego zgodnie z ustawą o finansach publicznych nie ma prawa przekroczyć - twierdzili radni.

Sam burmistrz wydał oświadczenie:
Wykonanie budżetu gminy Bielawa za 2009 rok pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, która jest zewnętrznym, niezależnym i ustanowionym ustawowo organem kontroli oraz nadzoru jednostek samorządu terytorialnego.
Równie szczegółowo kontrolowała wykonanie budżetu przez burmistrza miasta Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Bielawy, która w tej sprawie wydała opinię pozytywną. W uzasadnieniu opinii Komisja stwierdziła między innymi:
Komisja Rewizyjna, rozpatrując wykonanie budżetu gminy Bielawa za 2009 rok, przeanalizowała przedłożoną przez Burmistrza informację z wykonania budżetu gminy Bielawa oraz przeanalizowała dokumenty i materiały z przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną kontroli związanych z wykonaniem budżetu za 2009 rok. Również zwrócono uwagę na stopień realizacji zaleceń i wniosków pokontrolnych. Nie stwierdzono nieprawidłowości. Wnioski z przeprowadzonych kontroli są realizowane na bieżąco.
W świetle powyższego Komisja Rewizyjna stwierdza, że zadania związane z wykonaniem budżetu za 2009 rok przez Burmistrza Miasta zostały zrealizowane.
Realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, Burmistrz kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi, przestrzegał dyscypliny finansów publicznych. Biorąc pod uwagę powyższe dane i przedstawione wnioski, Komisja Rewizyjna wnioskuje do Rady Miejskiej Bielawy o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Bielawa.

Mimo pozytywnych opinii fachowych organów kontrolnych w sprawie wykonania budżetu za 2009 rok, Rada Miejska Bielawy podczas sesji 28 kwietnia, nie przyjęła uchwały absolutoryjnej. Decyzję tę należy upatrywać wyłącznie w kategoriach politycznych, które trudno skomentować.
Łukasz Masyk, rzecznik UM Bielawa

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto