Cena właściwie podana

(ka)
Brak ceny na towarze, który nas interesuje lub nieodpowiednie jej umieszczenie to powody do zdenerwowania przy zakupach. Dlatego zasady umieszczania cen przy towarach regulują odpowiednie przepisy.

Brak ceny na towarze, który nas interesuje lub nieodpowiednie jej umieszczenie to powody do zdenerwowania przy zakupach. Dlatego zasady umieszczania cen przy towarach regulują odpowiednie przepisy. Sposób, w jaki nanosi się ceny, musi uniemożliwiać ich usunięcie i jasno informować o wartości towaru.

Cena sprzedaży i cena jednostkowa

Każdy towar musi mieć podaną cenę sprzedaży (ostateczną cenę jaką zapłaci kupujący). Prócz niej podaje się także cenę jednostkową towaru, a więc ile płacimy za jednostkę jego ilości, np. za 1 metr czy 1 kilogram. Cena jednostkowa powinna być podana w przejrzysty sposób, nie może budzić żadnych wątpliwości, a pominięta może zostać tylko wówczas, gdy jest równa cenie sprzedaży.

Cena jednostkowa towarów pakowanych, masowych, czyli odmierzanych i pakowanych przy kliencie oraz towarów o małych gabarytach, których powierzchnia nie przekracza 10 cm kwadratowych musi się odnosić do ilości towaru zwyczajowo oferowanej kupującym i składać z jednostki miary i liczby określającej jej wielkości, np. 1 m, 1 kg, 1 szt.

Etykiety, tabliczki, plakaty

Ceny, nazwy handlowe towarów, jednostki miar są w sklepach podawane na wywieszkach takich jak etykiety, tabliczki czy plakaty z wydrukowaną lub odręcznie napisaną ceną i nazwą towaru. Są one podstawową formą informowania o cenach sprzedawanych towarów, więc sprzedający powinni zadbać o odpowiednie umieszczenie ich przy towarze. Przy większej ilości towaru wystarczy tylko jedna wywieszka.

Z kolei na wywieszce towaru masowego podaje się tylko jego cenę jednostkową i nazwę handlową. Napisy na nich muszą być wyraźne i czytelne, a miejsce z wywieszką powinno być dobrze widoczne dla kupującego. Wywieszki powinny być tak wyeksponowane, by kupujący dokładnie wiedział którego z towarów dotyczą. To pomoże uniknąć błędu w rozpoznaniu cen.

Jeśli obok siebie są ułożone towary podobne, wywieszka dodatkowo powinna zawierać nazwę producenta i informacje, które pomogą skojarzyć cenę z towarem.

Jeśli towar jest w miejscu niedostępnym

Ceny towarów zlokalizowanych w miejscach niewidocznych lub niedostępnych dla klienta (np. w zamkniętej ladzie chłodniczej) powinny być umieszczone w cennikach. Te z kolei są zwykle powieszone lub postawione w miejscu sprzedaży tak, by kupujący miał do nich łatwy dostęp. Podobnie dzieje się w przedsiębiorstwach gastronomicznych, gdzie ceny wyrobów też podawane są w cennikach. Cenami opatruje się także towary w oknie wystawowym, gablocie – wewnątrz lub na zewnątrz lokalu sklepowego.

Rynek pracy odporny na pandemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie