Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Do kiedy trzeba złożyć deklarację o źródłach ciepła? Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Żeby wykryć nieekologiczne źródła ciepła w Polsce, urzędnicy chcą zebrać informacje o tym, czym ogrzewamy nasze domy.
Żeby wykryć nieekologiczne źródła ciepła w Polsce, urzędnicy chcą zebrać informacje o tym, czym ogrzewamy nasze domy. Dariusz Bloch/PPG/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza, do której właściciele domów i mieszkań muszą zgłaszać posiadane źródła ciepła. Czas upływa 30 czerwca 2022 r. Właściciele nieruchomości, którzy zignorują ten obowiązek, narażają się na karę finansową. Co powinna zawierać deklaracja CEEB, gdzie ją złożyć i na co muszą uważać osoby mające dom w budowie?

Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.

Spis treści

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co i do kiedy należy zgłosić do CEEB?

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin zgłoszeń upływa więc 30 czerwca 2022 r.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

Deklaracja do CEEB. Jak się ją składa?

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście, udając się do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Polacy zgłosili około połowę źródeł ciepła. Dominuje gaz

Na razie Polacy ociągają się ze składaniem deklaracji. Jak podaje GUNB, do 5 maja 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono ponad 3,3 mln źródeł ciepła. To ok. połowa wszystkich urządzeń, które powinny zostać zgłoszone.

– Z naszych informacji i współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego wynika, że docelowo tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln – mówi agencji Newseria Biznes Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Wśród zgłoszeń przeważają piece gazowe oraz kotły na paliwo stałe, w tym tzw. kopciuchy, czyli urządzenia przestarzałe, zatruwające środowisko. Jak podano, jak na razie z obowiązku złożenia deklaracji najlepiej wywiązują się mieszkańcy gmin:

  • Zawidów na Dolnym Śląsku (81 proc.),
  • Kolno na Podlasiu (70 proc.),
  • Rytro w Małopolsce (70 proc.).

Są też gminy, w których deklaracje złożyło dopiero kilka procent osób, choć na spełnienie obowiązku zostało już mniej niż 3 miesiące. Najgorzej jest w gminach Prochowice (woj. dolnośląskie) – 3 proc., Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie) – 5 proc. oraz Ustka (woj. pomorskie) – 8 proc.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #2

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM BIAŁY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #3

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM SZARY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #19

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Premier o szczegółach pomocy dla kredytobiorców

Wideo

Materiał oryginalny: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Do kiedy trzeba złożyć deklarację o źródłach ciepła? Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie