Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroba Alzheimera - trzy etapy

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Zaburza pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, funkcje językowe, zdolność do porównywania, oceniania i dokonywania wyborów.

Zaburza pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, funkcje językowe, zdolność do porównywania, oceniania i dokonywania wyborów.
W tej przewlekłej, postępującej chorobie wyodrębnia się trzy etapy. Warto dodać, że każdy pacjent choruje inaczej, a choroba może mieć nieco inny przebieg.

Objawy choroby pojawiają się w innej kolejności.
Także czas trwania poszczególnych etapów może być różny
dla każdego chorego.

Pierwsze stadium

Trwa zwykle od 2 do 4 lat.
U niektórych chorych mogą występować zaburzenia mowy: trudności w odnalezieniu właściwego słowa, ubożenie języka. Zaczynają się zaburzenia pamięci, które mogą objawiać się zadawaniem tych samych pytań czy gubienia przedmiotów. Pojawiają się problemy w pracy, trudności w prowadzeniu samochodu (drobne stłuczki). Innym znakiem dla otoczenia i rodziny jest fakt, iż chory zmienia swój stosunek do najbliższych, odsuwa się od nich. Chory przestaje interesować się tym, co dotychczas sprawiało mu radość i satysfakcję. Chorobę może poprzedzać depresja, która może również być jej pierwszym objawem.

Bardzo często chory zaczyna zdawać sobie sprawę, że coś się z nim dzieje. Jednak wielu pacjentów uważa, iż nie ma powodów do obaw. W tym okresie w badaniu klinicznym oraz w badaniach dodatkowych można stwierdzić odchylenia od normy. Jest to również moment, w którym powinno się rozpocząć leczenie dostępnymi na rynku środkami.

W Polsce, podobnie jak na całym świecie są już leki
łagodzące objawy choroby Alzheimera. W przeprowadzonych badaniach klinicznych wykazano, że poprawiają one funkcje poznawcze (pamięć), codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjentów.

Drugie stadium

Trwa od 1 roku do 3 lat.
Często towarzyszy mu znaczna utrata wagi
(nawet do 10 kg), poważne kłopoty w zakresie codziennego funkcjonowania i samodzielności (ubieranie się,
jedzenie, higiena), dalsze pogorszenie pamięci, apatia, depresja lub zupełnie odwrotnie: silne pobudzenie, agresja, podejrzliwość.

W tym okresie chory już nie czyta, nie rozumie treści filmów, nie jest w stanie śledzić toku rozmowy. U niektórych pojawiają się bardzo duże problemy z mówieniem, jedzeniem sztućcami (bardzo często chory musi być karmiony), rozpoznawaniem najbliższych. W tym stadium większość chorych nie kontroluje już potrzeb fizjologicznych. Chory przestaje rozumieć znaczenie różnych wydarzeń. Nie pozwala zmieniać ubrania, myć się, nie rozumiejąc znaczenia tych czynności. Bardzo często chory nie rozpoznaje nie tylko opiekuna, ale również swojego odbicia w lustrze.

Trzecie stadium choroby

Może trwać od 2 do 4 lat. Kończy się śmiercią pacjenta.
Pacjent nie chodzi, nie mówi, leży w łóżku, nie mówi,
nie kontroluje czynności fizjologicznych. Nie ma żadnego kontaktu z otoczeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto