18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Choroba otyłości siedzi w głowie

Agata Markowicz
fot. Arkadiusz Ławrywianiec.
Udostępnij:
W Polsce na operację chirurgiczną otyłości czeka około 300 tysięcy osób. Nie wszyscy jednak, choćby mieli skrajną nadwagę, otrzymują tę szansę - mówi prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, chirurg, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Gdyby otyłość miała problem natury tylko estetycznej - to pół biedy. Kłopot w tym, że nadmiar kilogramów niesie ze sobą lawinę chorób towarzyszących. Aż 68 proc. ludzi otyłych choruje na nadciśnienie, co w konsekwencji prowadzi do różnych chorób krążenia. Co czwarta osoba z nadmiarem kilogramów ma cukrzycę typu 2, a 7 na 10 osób otyłych - podwyższony cholesterol. Otyłości towarzyszą również choroby kręgosłupa, stawów, zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego (obturacyjny bezdech senny, chrapanie, nadmierna senność dzienna). Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów. To nie wszystko. Osoby otyłe cierpią na zaburzenia emocjonalne, czasami psychiczne w postaci depresji, co w konsekwencji pogarsza jakość życia codziennego. W skrajnych przypadkach nadmierna masa ciała doskwiera tak bardzo, że człowiek nie potrafi samodzielnie egzystować, ma trudności w poruszaniu się i załatwianiu podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Jeszcze nadwaga czy już otyłość?

Prawidłową masę ciała oblicza się na podstawie indeksu masy ciała, tzw. BMI (masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu).

* BMI w granicach: 18,5-24,9 - oznacza, że masa ciała jest prawidłowa

* BMI w granicach 25-29,9 - oznacza nadwagę

* BMI powyżej 30 - to już otyłość

Osoby skrajnie otyłe mają BMI powyżej 40 (niektórzy nawet powyżej 60!). Uznaje się, że indeks powyżej 40 - to wskazanie do operacji chirurgicznej. W Polsce na tego rodzaju zabiegi czeka obecnie ok. 300 tysięcy osób. Rocznie wykonuje się kilkaset chirurgicznych operacji leczenia otyłości - większość refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy BMI poniżej 40 stosuje się leczenie zachowawcze - metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi.

Chirurgiczne leczenie otyłości prowadzone jest w Polsce - obok zabrzańskiej kliniki - w kilkunastu innych ośrodkach. To bardzo trudne i skomplikowane operacje, które przeprowadzają wysoko wykwalifikowani specjaliści w tym zakresie. Do ich wykonania niezbędne są specjalistyczny sprzęt i narzędzia chirurgiczne. Metoda operacji jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta.

Ostatnio hospitalizowana w Zabrzu 35-letnia pacjentka ważyła 257 kilogramów, a do Kliniki przywiozła ją... straż pożarna.

Dla kogo operacja bariatryczna?

W przypadku niepodjęcia leczenia otyłości pacjent narażony jest na wystąpienie wielu powikłań, które w konsekwencji mogą prowadzić do skrócenia życia. Tym bardziej, że otyłość coraz częściej występuje u osób młodych.

BMI powyżej 40 nie jest jednak jedynym wskazaniem do przeprowadzenia operacji, na którą czeka się w kolejce, nierzadko kilka lat. Zanim chory trafi na stół operacyjny, musi przejść pomyślnie szereg specjalistycznych badań i konsultacji (m.in. u kardiologa, ginekologa, neurologa, pulmonologa, laryngologa, psychiatry, psychologa).

Drugim niezbędnym warunkiem skutecznego leczenia jest ścisła współpraca z lekarzami. Chory musi zdawać sobie sprawę z faktu, że otyłość - tak jak alkoholizm - to choroba na całe życie. Aby odnieść sukces, musi na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia.


Prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada

Jest specjalistą chirurgii ogólnej, medycyny ratunkowej i zdrowia publicznego. Studia ukończył w Śląskiej Akademii Medycznej (ŚAM) na Wydziale Lekarskim w Zabrzu w 1979 r. Po studiach podjął pracę w III Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej w Bytomiu. W latach 2000-2005 był kierownikiem Katedry Medycyny Ratunkowej i Oddziału Klinicznego Chirurgii Urazów Wielonarządowych w Bytomiu. Od 2005 r. kieruje Katedrą i Oddziałem Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej w Zabrzu. W latach 2000-2005 pełnił kolejno funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego ŚAM w Katowicach. Jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny ratunkowej i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. Jest też członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

Od 2002 roku jest członkiem zespołu ekspertów ministra zdrowia w dziedzinie medycyny ratunkowej. Autor %07340 publikacji naukowych krajowych i zagranicznych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie