Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeba wiedzieć o węzłach chłonnych

Mariola Marklowska
Węzły chłonne są ważnym elementem układu chłonnego, który obejmuje również naczynia chłonne (limfatyczne), migdałki, grasicę, śledzionę i chłonkę – płyn tkankowy składający się głównie z wody, w której są ...

Węzły chłonne są ważnym elementem układu chłonnego, który obejmuje również naczynia chłonne (limfatyczne), migdałki, grasicę, śledzionę i chłonkę – płyn tkankowy składający się głównie z wody, w której są rozpuszczone sole i inne składniki. Zadaniem tego układu jest odprowadzanie płynów z przestrzeni międzykomórkowych poprzez węzły chłonne i naczynia chłonne do układu żylnego.

Naczynia i węzły chłonne poszczególnych części ciała dzielą się na powierzchowne i głębokie. Powierzchowne biegną tuż pod skórą i w przypadkach zapalenia ich przebieg jest widoczny w postaci czerwonych pręg, natomiast głębokie przebiegają zwykle w sąsiedztwie większych tętnic. Na swojej drodze przechodzą zazwyczaj kilkakrotnie przez węzły chłonne.
Największym, głównym naczyniem chłonnym jest przewód piersiowy, który biegnie ku górze wzdłuż kręgosłupa i uchodzi do lewego kąta żylnego – miejsca połączenia żyły podobojczykowej z żyłą szyjną wewnętrzną lewą. Przewód ten drenuje całą dolną część ciała (kończyny dolne, miednicę i brzuch) oraz lewą górną połowę ciała. Prawą górną część ciała drenuje przewód chłonny prawy uchodzący do prawego kąta żylnego. Przewód piersiowy rozpoczyna się w górnej części jamy brzusznej zbiornikiem mleczu (chłonki płynącej z kosmków jelitowych), powstającym z połączenia pni chłonnych lędźwiowych zbierających chłonkę z dolnej części ciała.

Naczynia chłonne mają zastawki, które pod względem budowy są podobne do zastawek żylnych. Zapobiegają one cofaniu się chłonki, a nawet przesuwają ją ku górze, wbrew działaniu siły ciężkości.
Węzły chłonne znajdują się niemal w każdym zakątku ludzkiego organizmu.
∂ W obrębie głowy są to węzły chłonne potyliczne, zauszne, przyusznicze, policzkowe, żuchwowe, podżuchwowe i podbródkowe. Na szyi – węzły chłonne szyjne, powierzchowne i głębokie (np. przedkrtaniowe, tarczowe przedtchawiczne i przytchawiczne).
∂ Na kończynie górnej węzły chłonne są zlokalizowane w dole łokciowym. Są to węzły chłonne łokciowe i pachowe.

∂ W ścianach klatki piersiowej umiejscowione są węzły chłonne międzyżebrowe przednie i tylne, przysutkowe, przymostkowe, przedkręgowe, przeponowe górne, osierdziowe i śródpiersiowe.

∂ W obrębie ścian brzucha mamy węzły chłonne lędźwiowe prawe i lewe, przeponowe dolne i aortowe. W jamie brzusznej grupują się one w okolicy pnia trzewnego, żołądka, trzustki, wątroby, śledziony. Są też węzły krezkowe górne i dolne, nerkowe i nadnerczowe.
∂ W miednicy napotyka się na węzły chłonne ścienne: biodrowe zewnętrzne, wewnętrzne i wspólne, trzewne, różniące się w zależności od płci (przypęcherzowe, przymaciczne, przypochwowe, przyodbytnicze).

∂ W kończynie dolnej, podobnie jak w górnej, również umiejscowione są węzły chłonne. Mają jednak nieco inną budowę. Są to węzły podkolanowe, pachwinowe, powierzchowne i głębokie.
Węzeł chłonny przypomina wyglądem ziarno fasoli, grochu lub bobu. Z zewnątrz otacza go torebka łącznotkankowa, która uwypukla się do jego wnętrza wytwarzając przegrody stanowiące rodzaj rusztowania dla miąższu węzła. Węzeł chłonny zaopatrzony jest w naczynia chłonne – odprowadzające i doprowadzające oraz naczynia krwionośne – tętnicze i żylne.


Przydatny adres

W czerwcu br. zarejestrowano Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” – ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby cierpiące na nowotwory układu chłonnego, ich rodziny, opiekunów oraz tych, którym udało się pokonać chorobę. Jej nazwa pochodzi od terminu używanego przez histopatologów dla określenia chorych komórek w węzłach chłonnych. Mówią o nich „sowie oczy”.

Z myślą o osobach chcących zasięgnąć informacji o chłoniakach Stowarzyszenie „Sowie Oczy” uruchomiło bezpłatną infolinię – 0 800 62 60 62 – czynną w każdy wtorek w godz. 11-15. Informacje o nowotworach układu chłonnego można znaleźć również w internecie pod adresem: www.sowieoczy.pl.
Stowarzyszenie „Sowie Oczy” zaprasza wszystkich chętnych do katowickiego Marchołta (ul. Warszawska 37), gdzie od 14 do 26 września w czynna będzie wystawa fotografii artystycznej „Odkrywamy przyszłość”. Wystawione prace można będzie kupić na aukcji internetowej, która będzie prowadzona na Allegro. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność 3 stowarzyszeń: „Sowie Oczy”, Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii oraz Polskiego Towarzystwa Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto